تاریخ انتشار خبر: ۶ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۰۴:۲۲:۴۸
کد مطلب : 16475

آرمان: فاطمه هاشمی به ۶ماه حبس تعزیری محکوم شد

غیرسیاسی‌ترین فرزند سیاسی‌ترین خانواده ایرانی این روزها در کانون توجه بوده و خبرساز شده است.

آرمان – رضا رئیسی: غیرسیاسی‌ترین فرزند سیاسی‌ترین خانواده ایرانی این روزها در کانون توجه بوده و خبرساز شده است. گویا طبیعت هاشمی بودن نمی‌تواند با آرامش قرابتی داشته باشد، فاطمه هاشمی که تا چند سال پیش تنها در حوزه تخصصی خود مشغول به فعالیت بود و سال‌های سال به سامان‌بخشی حوزه بیماری‌های خاص و مسائل مبتلابه آن می‌پرداخت، چند صباحی است که خود نیز جامه سیاست پوشیده و به متن و بطن تحولات سیاسی گام گذاشته است. در سال‌های اخیر غیر از کاخ مرمر و مجمع تشخیص مصلحت نظام و خانه قدیمی آیت‌ا… در جماران یک جای دیگر هم می‌توان سراغ هاشمی‌ها را گرفت؛ راهروهای دادگاه‌های مختلف و گاه در گوشه شمال‌غربی تهران یعنی زندان اوین. فاطمه هاشمی که بطور معمول خود را از حواشی سیاسی دور می‌داشت پس از آنکه یکی از نمایندگان مجلس در جریان رای اعتماد به اعضای کابینه دولت روحانی، ناگهان از ریل متداول و قانونی خارج شده و برادر وی را با الفاظی ناپسند مورد خطاب قرار داده و اتهاماتی را علیه وی مطرح کرد، در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها به واکنش پرداخته و انتقادی تلویحی را متوجه برادران لاریجانی کرد، سخنانی که بلافاصله با واکنش مدعی‌العموم روبرو شده و علیه وی در دادگاه رسانه اقامه دعوی شد. اکنون پس از فراز و نشیب‌های چند ماهه، وکلای فاطمه هاشمی خبر از صدور حکم وی می‌دهند.

هزینه‌های یک واکنش خواهرانه

روزهایی که کابینه روحانی به بهارستان رفته بود تا با رای اعتماد مجلس‌نشینان بر مصدر کار قرار بگیرد، شاید از ذهن بسیاری از تعقیب کنندگان فعل و انفعالات سیاسی به این زودی‌ها پاک نشود؛ حرف‌ها و کنایات مستقیم و در لفافه‌ای که از سوی برخی نمایندگان تندرو در جلسات رای اعتماد مطرح شد و شاید این واکنش‌ها نیز به مناسبت شکست انتخاباتی طبیعی جلوه کند. نکته جالب آنکه مطابق معمول سنوات گذشته آیت‌ا… هاشمی در نوک پیکان این حملات بود چراکه او با کنش راهبردی خود در عرصه انتخابات بازی را دیگرگونه کرده و تمامی پیش‌فرض‌های تندروها را به هم ریخت و بدیهی بود که آنان این فشار را بی‌پاسخ نگذارند. در این میان مهدی هاشمی دم‌دست‌ترین فرزند خانواده هاشمی برای حملات کلامی و لفظی بود چرا که آنان می‌پنداشتند پرونده باز وی اجازه این عرض‌اندام‌های تبلیغاتی را می‌دهد. مهدی هاشمی که در این میانه نه ارتباطی با کابینه داشت و نه با مجلس سر و سری، آماج حملات تند شد و بطور طبیعی خواهر بزرگ وی در واکنش به این فعل و انفعالات در پاسخ به این نماینده‌ها، گریزی هم به شرایط متفاوت هاشمی‌ها و لاریجانی‌ها زده و تنها گفته بود که کاش مهدی هاشمی نیز برادری چون آقای لاریجانی داشت تا اینگونه بر وی نتازند اما این نگرانی خواهرانه گویا مستوجب عدول از مواضع قانونی بود که دادستان را واداشت تا به شکایت از فاطمه هاشمی بپردازد و پرونده‌ای علیه وی در دادگاه رسانه گشوده شود.

دادگاهی با حضور خانواده و پیام‌های خاص

طی چند ماهی که پرونده روال دادرسی را طی می‌کرد حضور فاطمه هاشمی در دادگاه خوراک خوبی برای لنز دوربین عکاسان خبری بود. چراکه خانواده هاشمی حتی همسر آیت‌ا… نگذاشتند که دختر بزرگ خانواده در این میانه تنها بماند.جلسات دادگاه به صحنه‌ای برای نشان دادن همبستگی این خانواده تبدیل شده و آنان جملگی به دادگاه می‌آمدند؛ اقدامی که غیر از سویه‌های شخصی و خانوادگی حاوی پیام‌های دیگری هم بود. تتمه افسانه‌های عجیب و غریبی که شایعه پردازان در خصوص خانواده هاشمی در طول چند دهه ساخته و پرداخته بودند، با حضور خانواده هاشمی در دادگاه و قبل از آن با زندانی شدن دو فرزند آیت‌ا… فرو ریخت. نا آگاهانی که تحت تاثیر این تخریب‌ها و شایعه پردازی‌ها بودند به عینه می‌دیدند که خانواده هاشمی دور از این تبلیغات عجیب و غریب همانند مردم عادی و دور از هر تکلف یا امتیاز و انحصاری به دادگاه می‌روند تا پاسخگوی عملکردها و گفتارهای خود باشند و شاید بسیار بیشتر و پیش‌تر از مردم عادی. آنگونه که وکیل خانواده هاشمی یعنی علیزاده طباطبایی در برهه‌ای گفته بود فاطمه هاشمی تنها به واسطه یک ابراز عقیده ساده و اعلام نظر عادی‌اش به دادگاه فراخوانده شده و علیه وی اعلام اتهام کرده‌اند.

اعلام حکم فاطمه هاشمی

بالاخره پس از فراز و نشیب‌های بسیار روز گذشته یکی از وکلای فاطمه هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا خبر از صدور حکم فاطمه هاشمی داد. روند پرونده فاطمه هاشمی نیز به این صورت بود که وی ششم شهریورماه سال‌جاری به اتهام انتساب مطالب خلاف واقع به روسای قوای قضاییه و مقننه به شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و حدود یک ماه بعد برای او قرار مجرمیت صادر و پرونده وی به شعبه اول دادگاه انقلاب ارسال و در نهایت دادگاه فاطمه هاشمی روز چهارشنبه – ۱۸ دی ماه- در شعبه اول دادگاه انقلاب برگزار شد. سیدوحید ابوالمعالی در خصوص حکم صادره علیه موکل خود اعلام کرد: دادگاه، فاطمه هاشمی را به ۶ماه حبس تعزیری محکوم کرده البته وی در ادامه نیز خاطرنشان کرد: اجرای این مجازات به مدت دو سال معلق شده است. این یعنی فاطمه هاشمی همانند خواهر کوچک‌تر به زندان اوین نمی‌رود اما باید در طول دو سال با ملاحظات خاص و احتیاط رفتار کرده و مرتکب جرم مشابهی نشود که اگر این اتفاق بیفتد، این حکم ۶ماه مجازات تعلیق شده برای وی منظور خواهد شد. وکیل فاطمه هاشمی در ادامه تاکید می‌کند که ما نسبت به رای صادره اعتراض داریم و طی چند روز آینده اعتراض خود را به دادگاه اعلام خواهیم کرد. البته اگر این حکم مورد تایید قرار گرفته و دو سال تعلیق آن باقی بماند معلوم نیست که آیا فاطمه هاشمی به زندان خواهد رفت یا نه، چون او همانند خواهر خود نشان داده که اهل ملاحظات خاص نیست و اگر بیان نکته‌ای را لازم بداند از گفتن آن ابایی ندارد ولو اینکه تعداد حبس‌شدگان خانواده هاشمی را در ساختاری که پدرش یکی از عالی‌ترین مقامات آن و از بنیانگذارانش است، به عدد ۳ برساند!