تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۲۰:۳۷:۱۷
کد مطلب : 29769
عماد افروغ تحلیل‌گر مسائل اجتماعی:

آزادی لجام گسیختگی نیست

عماد افروغ تحلیل‌گر مسائل اجتماعی گفت: بسیاری تصور می‌کنند آزادی به معنی لجام گسیختگی است این در حالی است که در این باره باید خط قرمزها در نظر گرفته شود.

آزادی لجام گسیختگی نیست

به گزارش فرهنگ نیوز، عماد افروغ امروز در مراسم رونمایی از کتاب‌های «رسانه‌ها و سیاست‌های انقلابی» و «پیامک خبری» که با حضور حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، شهرام گیل‌آبادی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران و همچنین رضا مقدسی مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر در فرهنگسرای رسانه برگزار شد با اشاره به نگارش مقدمه‌ای بر کتاب «پیامک‌ خبری» اظهار داشت: پرداختن به مباحث اخلاق و رسانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

افروغ ادامه داد: در رسانه‌ها اینطور به نظر می‌رسد که هرچه تکرارها بیشتر باشد آن رسانه موجه‌تر جلو می‌کند.

وی بیان داشت: امروز ما با یک تکنولوژی با عنوان تلفن همراه و ابزار آن به نام پیامک روبه‌رو هستیم که می‌تواند کارکرد آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی داشته باشد.

افروغ بیان داشت: البته تلفن همراه و ابزارهای آن در کنار تسریع در خدمات روزانه می‌تواند با تخریب‌هایی همراه باشد.

وی ادامه داد: آیا فضای سایبری و تکنولوژی جدید ما را از واقعیت روزمره دور می‌کند و آیا موج عظیمی از برخوردهای سطحی از اطلاعات روزمره ایجاد می‌کند.

افروغ با بیان اینکه باید توجه بیشتری نسبت به رسانه اخلاق در کشور شود، گفت:‌ صاحبان رسانه باید بدانند که تئوری آنها برچه اساسی شکل گرفته است این در حالی است که متأسفانه صاحبان رسانه کشور در فعالیت‌های مطبوعاتی خود فاقد تئوری هستند.

وی افزود:‌ باید رابطه رسانه‌ها با مفهوم حق و نیاز مشخص شود آیا فقط اینکه توجه رسانه‌ها به خواسته‌ها باشد، کفایت می‌کند.

افروغ متذکر شد: بسیاری تصور می‌کنند آزادی به معنی لجام گسیختگی است این در حالی است که در این باره باید خط قرمزها در نظر گرفته شود.

وی با تأکید بر ضرورت توسعه روشنفکر توسط رسانه‌های کشور بیان داشت:‌ صاحبان جراید رسالت روشنفکری خود را ادا نمی‌کنند.

در ادامه شهرام گیل‌آبادی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران اظهار داشت:‌ با بررسی محیط انتشار پیام متوجه می‌شویم هر رسانه‌ای کارکرد خود را دارد.

وی بیان داشت: رسانه‌های حرفه‌ای، عادی حرکت می‌کنند اما حرکتی تأثیرگذار دارند.

گیل‌آبادی ادامه داد: هم‌اکنون ۳۲ گونه رسانه‌ای در کشور وجود دارد که از این میان ۲۳ گونه به شکل منفرد و مابقی در ترکیب یکدیگر فعالیت می‌کنند.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با بیان اینکه متأسفانه در کشور در مطالعات رسانه عقب افتاده‌ایم، گفت:‌ هم‌اکنون در رسانه‌ها توهم یا تخیلی از واقعیت بازگو می‌شود یا در نهایت رسانه‌ها به واقع‌گرایی یا حقیقت‌گرایی می‌پردازند.

وی گفت: هم‌اکنون مشاهده می‌شود که برخی رسانه‌ها علی‌رغم اینکه در رأس سایت آیات شریفه قرآن را قرار داده‌اند اما با حیثیت برخی از افراد بازی می‌کنند.

گیل‌آبادی ادامه داد: متأسفانه رسانه‌های کشور اساساً اغواگر هستند.

منبع: فارس