تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۵:۴۷
کد مطلب : 57193

آفرینواره عاشورایی اروند برگزار می‌شود

آفرینواره عاشورایی اروند در دو شهر آبادان و خرمشهر با نمایش ۵۲ عنوان فیلم کوتاه و حضور گروه‌های تولید فیلم از پیاده‌روی زائران حسینی در منطقه مرزی شلمچه برگزار می‌شود.

آفرینواره اروند با همکاری انجمن سینمای جوانان ایران (دفتر آبادان) و سازمان منطقه آزاد اروند از تاریخ ۱۴ تا ۱۸ آذر ۹۳ در دو شهر آبادان و خرمشهر برگزار خواهد شد.

این آفرینواره دو بخش فیلم و عکس خواهد داشت که بخش فیلم با نمایش فیلم و تولید فیلم از پیاده‌روی بزرگ زائران حسینی در مرز شلمچه برگزار خواهد شد.

طیبه فلکیان، مدیر امور استان‌های انجمن سینمای جوانان، در خصوص بخش نمایش فیلم این آفرینواره گفت: ۵۲ فیلم کوتاه داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی که از بین تولیدات فیلم‌سازان سراسر کشور انتخاب‌شده از تاریخ ۱۴ تا ۱۸ آذر ۹۳ در دو شهر آبادان و خرمشهر به نمایش گذاشته خواهد شد. محل نمایش فیلم‌ها در شهر آبادان سالن مهر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان و در شهر خرمشهر سالن خلیج‌ فارس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خرمشهر است.

وی در خصوص آمار فیلم‌های رسیده به دبیرخانه آفرینواره گفت: تعداد ۱۶۲ فیلم از مراکزی چون صدا و سیما، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران و فیلم‌سازان آزاد به دبیرخانه آفرینواره رسیده است که از این بین ۵۲ اثر با نظر هیات انتخاب آفرینواره اروند متشکل از طیبه فلکیان، احسان همتی و مجید عیدان برای نمایش در جریان برگزاری آفرینواره انتخاب شده‌اند. همچنین سید مرتضی نعمت‌زاده، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد اروند، دبیر این آفرینواره است.

مجید عیدان، سرپرست انجمن سینمای جوانان ایران (دفتر آبادان)، نیز در خصوص تولید فیلم از راه‌پیمایی بزرگ زائران حسینی گفت: ۱۰ گروه فیلم‌سازی چهار نفره از ۱۰ استانی که در پنجاه دومین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان حاضر خواهند بود انتخاب شده که از تاریخ ۱۴ تا ۱۸ آذر ۹۳ با استقرار در منطقه مرزی شلمچه از این راه‌پیمایی باشکوه فیلم‌برداری خواهند کرد. همچنین حضور عکاسان استان‌های ده‌گانه نیز برای تهیه عکس از این رویداد خبری از دیگر برنامه‌های این آفرینواره است.

عیدان با اشاره به این که این فیلم‌سازان و عکاسان تا اول دی‌ ماه فرصت خواهند داشت تا آثار تولید شده خود را به دبیرخانه آفرینواره در انجمن سینمای جوانان ایران (دفتر آبادان) تحویل دهند افزود: آثار تولید شده در این تاریخ در جریان برگزاری پنجاه و دومین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان در قالب بخشی ویژه داوری خواهند شد.

او در خصوص مراحل هماهنگی انجام‌ شده در خصوص فعالیت‌های گروه‌های فیلم‌برداری نیز اظهار کرد: علاوه بر مراحل اسکان در هتل برای هر گروه فیلم‌سازی یک دستگاه اتومبیل نیز در نظر گرفته ‌شده که در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به طی شدن مراحل فیلم‌برداری در مناطق مرزی کشور و حساسیت‌های موجود در این خصوص از هماهنگی گسترده با نیروی انتظامی و نهادهای مربوطه گفت: افراد گروه‌های فیلم‌برداری و عکاسان با جلیقه‌های مختص آفرینواره مشخص خواهند بود.

سرپرست انجمن سینمای جوانان ایران (دفتر آبادان) اظهار کرد: در روز اول برگزاری آفرینواره کارگاه‌های معرفی منطقه و رویدادهای مهم پیاده‌روی زائران حسینی به گروه‌های فیلم‌سازی تشکیل و در روز پایانی نیز با برگزاری مراسمی از گروه‌های فیلم‌سازی و عکاسان تقدیر و قدردانی خواهد شد.

مرجع / ایسنا