تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۰۲:۴۷:۲۸
کد مطلب : 44949
خطاب به رئیس شورای کشاورزی شهرستان:

آقای فرماندار ؛ نگذارید خرمای آبادان را مفت بخرند / چشم روستائیان به تصمیم رئیس!

عصر آبادان: تنی چند از نخلداران منطقه آبادان نسبت به خرید ارزان قیمت خرما توسط دلالان از کشاورزان هشدار دادند.

shahbazi-khorma

به گزارش عصر آبادان ، امروزه یکی از مباحث ضروری حوزه کشاورزی آبادان ، چگونگی تعیین قیمت خرما و جلوگیری از نفوذ دلالان و کیسه دوزان در قیمت گذاری آن به شمار می رود. در همین راستا تنی چند از از نخلداران آبادانی در گفت و گو با این پایگاه خبری نسبت به عواقب خرید ارزان قیمت خرما از کشاورزان هشدار دادند.

هنوز روستائیان آبادان در گرمای فراوان در حال دسته پنجه نرم کردن با تیغ های تیز نخل های خود هستند. به امید اینکه امسال خرماهای خود را با قیمتی مناسب با زحمات خود بفروشند.غافل از اینکه دلالان برای ربودن حاصل زحمات یکسال تلاش طاقت فرسای آنان داندانی تیزتر از تیغ های نخل تیز نموده اند.

بنا بر این گزارش ، امسال به جهت آفتی که در درختان نخل حاصل شد محصول خرما کم بوده اما کشاورزان امیدوار بوده اند که قیمت خرما بالا باشد تا این آفت زدگی به گونه ای جبران شود.

نخلداران روستاهای آبادان می گویند چند روز پیش از تعیین قیمت دوهزار تومانی خرما خبر دادند وهمین موضوع باعث خوشحالی روستائیان شده بود.این خرسندی به اندازه ای بود که برخی از روستاییان که وام دامداری گرفته بودند ولی به دلیل تلف شدن دام ها ورشکسته شده بودند امیدوار بودند با قیمت مناسب خرمای امسال بتوانند ورشکستگی دامی را جبران کنند.

ولی خیلی زود این خبر رنگ باخت و شنیده شد انبار داران و دلالان خرما همدست شده اند که امسال خرما را به قیمت هزار تومان خریداری کنند. این یعنی کمتر از قیمت سال گذشته زیرا سال قبل هم خرما کیلویی هزار و سیصدتومان خریداری شده بود.

در این میان کشاورزان چاره ای ندارند جز اینکه بفروشند زیرا در غیر اینصورت اگر خرما را نزد خود نگهدارد تلف خواهند شد.

این کشاورزان می گویند : حدود پنج سال پیش دولت خرما را تضمینی خریداری می کرد ولی چند سال اخیر دیگر این حمایت صورت نمی گیرد.

آنها به خبرنگار عصر می گویند: اگر نگاهی به هزینه های کشاورز بیاندازیم متوجه می شویم که این قیمت ظالمانه است. هزینه های سموم دفع آفت و علف کشها هر لیتر نزدیک به سی و پنج هزار تومان است هزینه شخم  ونگهداری و لقاح و قطع سعف های خشک و برداشت و حمل و نقل و همچنین سوخت تلمبه های آبیاری و غیره.

حال شخن ما با رئیس شورای کشاورزی شهرستان و فرماندار ویژه جناب آقای دکتر شهبازی است که می تواند برای حمایت از کشاورزان تصمیم کلیدی اتخاذ کند.

اگر چه خوشبختانه سیاست دولت حمایت از روستائیان و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهر است ولی متاسفانه روش حمایت از روستائیان اشتباه به نظر می رسد. به عنوان مثال ایجاد روشنایی معابر ، احداث پارکها ، کاشت شمشاد، ایجاد سرعت گیر در جاده های آسفالت روستا ، احداث جدول در کنار جاده آسفالت  وغیره اقدامات خوب و پسنیدیده ای است که دولت در روستا بر آن سرمایه گذاری می کند  اما  مهمتر از آن حمایت از بخش کشاورزی و کشاورزان است که متاسفانه در این سال ها برنامه ای در این خصوص دیده نشده است.

مهتر اینکه امروز  در مناطق مرزی شاهد تبلیغ و تطمیع گسترده ی فرقه های منحرف سیاسی ومذهبی در روستاهای حومه هستیم و بعضی از کشاورزان وقتی می بینند که کشاورزی و دامداری زندگی و معیشت آنان را تامین نمی کند دور از ذهن نیست که  به قاچاق سوخت ، اسلحه ، مواد مخدر و اقدامات ضد امنیتی روی بیاورند.لذا رسیدگی به امور کشاورزان این منطقه یک موضوع ریشه ای و اثرگذار است وتردید نداریم دکتر شهبازی نیز به این مهم به خوبی واقف است.

با این وصف ، امیدواریم مسولین در حمایت از کشاورزی و کشاورزان آبادان تصمیمات عملی و فوری اتخاذ کنند.