تاریخ انتشار خبر: ۴ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۶:۲۹:۵۹
کد مطلب : 91635

آمریکا پایگاه نظامی دائمی در افغانستان ایجاد می کند

فرمانده نیروهای بین المللی کمک به امنیت در افغانستان (ایساف) از قصد ایالات متحده و همپیمانانش در ناتو برای حضور نظامی در افغانستان بعد از ۲۰۱۶ خبر داد.

 نرال «جان کمبل» در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست احتمال داد که واشنگتن و اعضای پیمان ناتو برای این منظور پایگاه نظامی دائمی در کابل ایجاد کنند. وی افزود: تصمیم نهایی در این مورد تابستان آینده، در نشست پیمان ناتو در ورشو اتخاذ خواهد شد.

به ادعای وی ایجاد پایگاه برای ناتو در افغانستان باعث افزایش هماهنگی برای توزیع کمک ها میان شهروندان افغانی، وارد کردن تجهیزات نظامی و ارائه مشورت های نظامی و اطلاعاتی می شود. فرمانده نیروهای بین المللی ایساف به شمار نظامیانی که قرار است بعد از ۲۰۱۶ در افغانستان حضور داشته باشند، اشاره ای نکرد. وی در عین حال تاکید کرد که هنوز در این مورد تصمیم گیری نشده است.

پیشتر ینس استولتنبرگ دبیر کل پیمان ناتو بعد از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو این پیمان در شهر آنتالیای ترکیه که اواسط ماه جاری برگزار شد، از تصمیم ناتو برای حضور بلند مدت در افغانستان بعد از تکمیل مأموریت فعلی سخن گفته بود.

گفتنی است در مأموریت جدید ناتو که از اول ژانویه سال جاری شروع شده است ۱۲۵۰۰ نظامی این پیمان در افغانستان حضور دارند که اکثر آمریکایی هستند.

منبع: مهر