تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۷:۱۲:۲۴
کد مطلب : 95072

آمریکا پنتاگون دیگری در کابل بنا کرد +عکس

آمریکا با صرف هزینه ۱۶۰ میلیون دلاری، ساختمانی به سبک ساختمان پنتاگون برای وزارت دفاع افغانستان در کابل بنا کرد.

 قرار است ساختمان جدید وزارت دفاع افغانستان که شباهت زیادی به ساختمان پنتاگون دارد، با کمک‌های مالی آمریکا در ماه جاری میلادی به حکومت افغانستان تحویل داده شود.

ساختمان جدید وزارت دفاع افغانستان با صرف هزینه‌ای حدود ۱۶۰ میلیون دلار مجهز به مدرن‌ترین تجهیزات و لوازم در کابل ساخته شده است.

مقامات نظامی آمریکا پس از بازدید از این ساختمان به «آسوشید پرس» گفتند: با ساخته شدن این ساختمان تمام ریاست‌های وزارت دفاع می‌توانند در یک مکان به فعالیت خودشان ادامه دهند که موجب سهولت در انجام امور مختلف می‌شود.

گزارش‌ها در افغانستان حاکی از انجام عملیات‌ها علیه مخالفان مسلح دولت کابل توسط وزارت دفاع این کشور و بدون پشتیبانی نیروهای خارجی است.

نقشه ترکیبی این ساختمان ۳۸ هزار و ۵۰۰ متری که ساخت آن حدود ۴ سال به طول انجامید، از میان نقشه‌هایی انتخاب شد که بین دانشجویان رشته مهندسی افغانستان به رقابت گذشته شده بود.

ساختمان ۵ طبقه جدید وزارت دفاع افغانستان ظرفیت فعالیت ۲ هزار و ۵۰۰ مأمور از ریاست‌های اداری، عملیاتی و آموزشی را دارد.

«فردریک دروموند» یکی از سرهنگ‌های ارتش آمریکا گفت: در این ساختمان بخش‌های زنان از مردان جداست و معتقدیم که افغان در این ساختمان ارتباطات‌هایشان در سال‌های آینده قوی‌تر می شود.

گنبد این ساختمان ۳۳٫۶ متر ارتفاع داشته و دارای ۳ سالن غذاخوری است که ظرفیت یک هزار نفر را دارد و سالن کنفرانس آن گنجایش بیش از ۹۳۶ نفر را داراست.

ساختمان جدید وزارت دفاع افغانستان دارای محل ورزشی، کلینک‌ها، دادگاه‌های نظامی بوده که در مجموع ۱۱۰۴ در و ۳۴۸ پنجره دارد.

وسایل و تجهیزات کامپیوتری ساختمان جدید وزارت دفاع افغانستان ۳٫ ۳۳ میلیون دلارهزینه در بر داشته است که تنها برای فناوری‌های نوین این ساختمان حدود ۱۲ میلیون دلار هزینه صرف شده است.

ساختمان جدید وزارت دفاع افغانستان در حالی ساخته شده است که حکومت وحدت ملی افغانستان به ریاست اشرف‌غنی پس از حدود ۹ ماه هنوز موفق به معرفی وزیر دفاع این کشور نشده است و دولت کابل امیدوار است که «معصوم ستانکزی» وزیر پیشنهادی برای پست وزارت دفاع از پارلمان افغانستان رأی اعتماد بگیرد.