تاریخ انتشار خبر: ۱ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۳:۳۲
کد مطلب : 120542
ساز ناکوک "ارمیا" و ابهاماتی که بی‌پاسخ مانده است؛

آیا ارومیه پتانسیل برگزاری سمفونی را نداشت؟/ هدف از اجرای برنامه “ارمیا” در تهران چه بود؟

مهم ترین نکته‌ای که باید به تحلیل آن پرداخت این است که آیا آذربایجان غربی پتانسیل برگزاری سمفونی ارمیا را ندارد؟

آیا ارومیه پتانسیل برگزاری سمفونی را نداشت؟/ هدف از اجرای برنامه "ارمیا" در تهران چه بود؟

 به نقل از آناج، چندی پیش بود که سمفونی ارمیا با محوریت دریاچه ارومیه و دوستی میان اقوام ایرانی علی‌رغم تمام حاشیه‌ها و مخالفت‌هایی که به همراه داشت در تهران اجرا شد لکن با گذشت چندین روز همچنان ابهامات نهفته در ماجرای برگزاری این برنامه برطرف نشده و سوالاتی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.

حجت الاسلام کریمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان‌غربی مدعی شده است، هزینه اجرای سمفونی ارمیا کمتر از یک همایش بوده است که در صورت صخت این ادعا به نظر می‌رسد، اداره کل ارشاد استان با انتشار میزان مبلغ اختصاص یافته به این سمفونی به راحتی می‌تواند نقطه پایانی بر سوالات اذهان عمومی قرار دهد اما این احتمال نیز وجود دارد که با یک حساب سرانگشتی خلاف این موضوع عیان گردد.

آنچه که ضمایر عموم را درگیر کرده، این است که اجرای سمفونی “ارمیا” در شرایط این چنینی فرهنگ ارومیه با چه نیازسنجی انجام و حلال کدام مشکلات فرهنگی و حتی دریاچه ارومیه است؟

حجت الاسلام قریشی، امام جمعه ارومیه نیز بارها در شورای فرهنگ عمومی استان بر تقویت اوضاع فرهنگی ارومیه تاکید داشته و به وضوح به مسئولین تذکر داده‌اند که متولیان نیز در برنامه‌های خویش اقتصاد مقاومتی را الگو قرار داده و از صرف هزینه‌هایی این چنینی، آن هم برای دریاچه‌ای که نیاز به هزینه‌کرد دارد، پرهیز نمایند.

عمده ترین نقد وارده به ستاد احیای دریاچه ارومیه در گذشته، تبلیغاتی بودن فعالیت های آن بود و اکنون این برنامه نیز همچون فعالیت‌های ستاد احیا صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد و طبیعتاً مبهم بودن میزان هزینه کرد آن می تواند شبهات زیادی را در بین مردم ایجاد کند.

 

 

سمفونی “ارمیا” با دو هدف وحدت اقوام و دریاچه ارومیه برگزار شده است، هرچند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی برگزاری این برنامه را عامل وحدت بین اقوام و نشان دادن این زیبایی‌ها دانسته اما با اجرا چنین برنامه‌ای در تهران تقریباً آذربایجان غربی در حاشیه قرار گرفته و حتی بسیاری از مردم ارومیه از اجرای سمفونی خبر ندارند؛ البته هنوز باید منتظر ماند و دید که این سمفونی چه نواقصاتی داشته و به چه دلیل علی‌رغم داشتن برخی ایرادات با عجله برگزار شده که این موضوع به ابهامات سمفونی ارمیا دامن می‌زند.

موضوع دیگری که در بحث های مطرح شده پیش آمد، ناتوانی رسانه‌ها محلی در عدم انتشار اخبار درست از اجرای سمفونی در استان است؛ این درحالیست با در نظر گرفتن پتانسیل رسانه‌های آذربایجان غربی، برگزاری چنین سمفونی در ارومیه می توانست توسط رسانه‌های استان بها داده شده و جایگاه رسانه ای آذربایجان غربی را هم بالا ببرد.

با این همه هنوز هم معلوم نیست که برگزاری یک سمفونی با چنین حجم و سیاسی کاری سیاسیون تهران، چه تاثیری بر احیای دریاچه ارومیه خواهد داشت؟

ناگفته نماند، تبدیل شدن ارمیا به یک سمفونی، میتینگ سیاسی است چراکه معصومه ابتکار در سفر دولت به ارومیه و تبریز حضور نداشت ولی در روز اجرای سمفونی یکی از میهمانان اصلی برنامه بوده و طبیعتاً باعث گسترده شدن عملیات تبلیغات روانی اصلاح طلبان طیف آنها گشته است.

به همین دلیل به نظر می‌رسد برگزاری سمفونی ارمیا در تهران به جای اینکه تاثیر فرهنگی در رابطه با دریاچه ارومیه و اقوام داشته باشد به یک بستر برای تبلیغات سیاسی دولت برای انتخابات ۹۶ تبدیل شده است.

با این همه باید منتظر ماند و دید کسانی که همواره شعار “دانستن، حق مردم است” سر می‌دهند چه توضیحاتی در برابر افکار عمومی ارائه خواهند کرد.