تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , آذر, ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۶:۵۶
کد مطلب : 128279

ابتکار در اصفهان:حق شما این است که کشاورزی را ادامه دهید/احیای زاینده‌رود دغدغه امروز تمام ایرانیان است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت:بزرگترین مطالبه این استان موضوع احیای گاوخونی و زاینده‌رود است و این دغدغه امروز تمام ایرانیان است.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در یک همایش در اصفهان گفت:بزرگترین مطالبه این استان موضوع احیای گاوخونی و زاینده‌رود است و این دغدغه امروز تمام ایرانیان است. این دغدغه را در تمام کشور همچون تالاب بختگان، پریشان، دریاچه ارومیه و جازموریان و ماهور در سیستان‌ وبلوچستان داریم و نباید به هیچ‌وجه فکر کنید بلایی که سر زاینده رود آمده فقط مختص اصفهان است در این صورت باید استان‌های دیگر هم همین حرف را بزنند.
وی در ادامه گفت:ما موضوع مهم و جدی تغییر اقلیم را در کشور داریم. خوزستان نزدیک به ۳ درجه نسبت به سالهای قبل افزایش دما داشته است با هر درجه افزایش دما ۱۷ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی بالا می‌رود
ابتکار گفت:این موضوعات را قومیتی نکنیم مسئله آب ملی است، منبع آب ما یک چهارم شده پس حقابه هم به همان نسبت کاهش یافته است.
وی ادامه داد:حق شما این است که کشاورزی را ادامه دهید هیچ راهی جز اصلاح کشاورزی در تمام استان‌ها نداریم با هیجان و ناراحتی کاری درست نمی‌شود.
معاون رئیس جمهور گفت:چرا باید از مزرعه تا سفره ۲۷ میلیارد متر مکعب آب هدر برود؟ همه ایران این مشکل را دارد چرا باید شیوه زندگی در ایران این باشد؟ به شدت و سریعا باید اصلاح الگوی کشاورزی و مصرف آب و غذا شکل بگیرد، تا وقتی مسئله را بین قومی بدانیم و یک موضوع جهانی و ضرورت جهانی نبینیم مشکلی حل نمی‌شود.