تاریخ انتشار خبر: ۴ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۱:۵۷
کد مطلب : 56162

ابداع بازی ویدئویی مخصوص درمان تنبلی چشم

محققان بازی ویدئویی مخصوصی تولید کرده اند که می تواند تنبلی چشم را درمان کند.

به گزارش عصر آبادان

پیش از این محققان دریافته بودند که بازیهای ویدئویی تأثیر مثبتی بر افزایش سرعت تصمیم گیری و بهبود عملکرد مغز در فرآیند یادگیری دارد. اکنون محققان چند دانشگاه در آمریکا پارا فراتر گذاشته و بازی ویدئویی ارایه کرده اند که در صورت استمرار در انجام آنها تنبلی چشم به طرز قابل توجهی درمان می شود.

بدون شک مهمترین ویژگی این ابتکارعمل تازه در این است که هر دو چشم به طور همزمان درمان می شود حال آنکه در تکنیکهای  فعلی درمان تنبلی بینایی، چشمها یک به یک و نه به طور همزمان درمان می شوند.

این بازی جدید که توسط گروهی از محققان دانشگاههای اوهایو، لویسویل و پنسیلوانیا طراحی و ارایه شده است به نوعی مبتنی بر همان بازی سنتی موش و گربه است.

در این بازی ساده ویدئویی موجود شکارچی و شی قربانی که شبیه یک توپ ساده است به شکل خطهای عمودی هستند که در صفحه ای با خطهای افقی حرکت می کنند. این تفاوت با هدف کمک به افزایش تأثیرگذاری بازی بر سرعت عمل چشمها و در نهایت بهبود تنبلی چشم به کار گرفته شده است.

محققان در آزمایشهای اولیه این بازی متوجه شدند پس از انجام آن در یک بازه زمانی هشت ماهه، تنبلی چشم در دو داوطلب بزرگسال به طرز قابل قبولی بهبود یافته است.

تنبلی چشم عارضه ای مربوط به دوران کودکی است که طی آن گذرگاههای عصبی میان مغز و چشم به درستی رشد نمی کنند و این بدان دلیل است که چشم تصاویر مبهم  و ناسازگاری راهی مغز می کند.