تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , شهریور, ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۵:۳۵
کد مطلب : 130479
رهیاب گزارش می‌دهد؛

ابلاغیه‌های کیلویی «کریستف کلمب نفت»/ حرف درمانی وزیر نفت برای خوزستانی‌ها

زنگنه که خود را کاشف ظرفیت خوزستان در حوزه نفت می‌داند آیا توانایی حل معضل آلایندگی نفت در خوزستان باشد یا فقط به دنبال حرف درمانی است؟.

رهیاب، یکی از دستورات جدید وزیر نفت به مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در روزهای اخیر خودداری از سوزاندن نفت در گودال‌های سوخت بود، دستوری که خیلی زود مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و فعالان محیط زیست از آن خوشحال شدند.

زنگنه در این ابلاغ خطاب به علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، با اشاره به اقدامات همه جانبه وزارت نفت در حوزه محیط زیست نوشته است: از ابتدای مهرماه در همه فعالیت‌های حفاری و بهره برداری نفت از جمله بهره گیری دستگاه فرآورش سیار، از سوزاندن نفت خام در گودال‌های سوخت (Burn Pit) پیشگیری شود.

در این ابلاغیه آمده است: در سفر اخیر اینجانب به خوزستان در تاریخ یک شهریور ۹۶، مسئولان استانی از سوزاندن نفت تولیدی از چاه‌های حفاری شده جدید در گودال‌های سوخت با توجه به وضع محیط زیستی خوزستان و به ‌ویژه منطقه اهواز شکایت داشتند.

وزیر نفت خطاب به مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران افزوده است: در ادامه اقدامات همه جانبه وزارت نفت در حوزه محیط زیست، لازم است به همه شرکت‌های تولیدی تابعه دستور اکید فرمایید که از ابتدای مهر امسال در همه فعالیت‌های حفاری و بهره برداری نفت (شامل اقدامات مناطق نفتخیز جنوب، متن، مناطق مرکزی و اروندان) از جمله بهره گیری (و در صورت نیاز اجاره) دستگاه فرآورش سیار، از سوزاندن نفت خام در گودال‌های سوخت -Burn Pit- پیشگیری شود.

علاوه بر این در موارد بسیار اضطراری که از گودال‌های سوخت استفاده می‌شود، این گودالها باید بر اساس استانداردهای ابلاغی طراحی شده باشند که در صورت تجمع نفت در آنها، امکان نفوذ نفت به خاک، ریخت و پاش در محیط اطراف و ایجاد آلودگی به حداقل ممکن برسد.

به گزارش رهیاب، این ابلاغیه و دستور وزیر نفت دارای یک ایراد بسیار بزرگ است، زنگنه در این دستور یک راه فرار برای مدیران خود قائل می‌شود و می‌گوید «در موارد بسیار اضطراری». این موارد بسیار اضطراری را چه کسی قرار است تشخیص دهد؟ علاوه بر آن، اینکه مدیران نفتی در سال‌های گذشته هم استفاده از گودال سوخت را به دلیل شرایط اضطراری اعلام می‌کردند و حالا وزیر نفت اگر به دنبال اصلاح این روند بود باید راه فرار موجود در این ابلاغیه را می‌بست تا خوزستان خیلی زود از شر این آلودگی راحت می‌شد.

بنا بر گفته مدیرکل محیط زیست خوزستان، بخش اعظمی از مشکلات آلایندگی در خوزستان حاصل از فعالیت‌ شرکت‌های نفتی است و با اینکه ریزگردی در خوزستان وجود ندارد اما هوای این استان به شاخص‌های استاندارد نمی‌رسد.

بنا بر گفته احمدرضا لاهیجان زاده ۶۰ درصد آلودگی هوای اهواز ناشی از فلرهای نفتی است و زنگنه در این باره می‌گوید: با تأکید رئیس جمهور این موضوع را در دستورکار قرار دادم که سوزاندن این گازها تا پایان دولت نزدیک به صفر برسد و برای این کار نیز یک مجری ویژه خواهم گذاشت.

زنگنه در سفر اخیرش به خوزستان گفته بود: «خوزستان یک ظرفیت عالی در حوزه نفت و نیز ظرفیت بزرگی برای توسعه آتی در این حوزه دارد که من این را کشف کرده‌ام، البته از قبل بوده ولی من آن را کشف کردم.» حالا باید دید که کریستف کلمب نفتی ایران می‌تواند راهی برای پایان دادن به آلایندگی‌های نفت در خوزستان پیدا کند یا خیر.

انتهای پیام/