تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , آذر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۲۲:۴۱
کد مطلب : 57321
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان خبر داد

اتمام کار برگزاری مناقصه طرح آبیاری و زهکشی ۴ هزار و ۲۰۰ هکتاری آبادان

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان از اتمام کار برگزاری مناقصه برای اجرای طرح آبیاری و زهکشی آبادان در سطح ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار خبر داد.

خبرگزاری فارس: اتمام کار برگزاری مناقصه طرح آبیاری و زهکشی 4 هزار و 200 هکتاری آبادان

به گزارش عصر آبادان، کیخسرو چنگلوایی امشب در جلسه هماهنگی طرح آبیاری و زهکشی آبادان در محل فرمانداری ویژه این شهرستان اظهار کرد: شرکت جهاد نصر کرمانشاه به عنوان پیمانکار منتخب در حال تجهیز کارگاه برای آغاز به‌کار است.

وی با اشاره به اثرات مثبت و قابل مشاهده اجرای این طرح در ۱۷ شهرستان استان افزود: با توجه به در دست اقدام بودن عملیات اجرای شبکه فرعی در سطح ۱۶۶ هزار هکتار امید می‌رود تا در زمان تعیین شده بتوانیم کار را به انجام برسانیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از مشارکت تمام دستگاه‌های مرتبط در اجرای طرح آبیاری و زهکشی ۳۲ هکتار از اراضی کشاورزی آبادان و خرمشهر اضافه کرد: وضعیت فعلی کشاورزی این دور به هیچ‌وجه قابل قیاس با گذشته از نظر تولید، تنوع و درآمد خانواده‌ها نیست.

چنگلوایی تصریح کرد: در زمانی نه چندان دور شهرهای آبادان و خرمشهر به عنوان قطب تولید خرمای کشور به شمار می‌رفتند.

وی یادآور شد: محصولات باغی، میانه‌کاری و صیفی‌جات در اراضی کشاورزی این مناطق عمل‌آوری می‌شد که متاسفانه به دلیل بروز جنگ بسیاری از نخیلات منطقه از بین رفت.

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان اضافه کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته بر روی امور انجام شده در پیش از انقلاب اسلامی به دنبال آن بودیم که طرح ۳۲ هزار هکتاری شهرهای آبادان و خرمشهر به انجام برسد.

چنگلوایی از احداث سد مارد و کانال انتقال با ظرفیت ۱۲۰ متر مکعب، ایستگاه پمپاژ طره بخاخ، دو ایستگاه پمپاژ دیگر، احداث زهکش‌های زیرزمینی در کنار تامین و انتقال نیرو توسط وزارت نیرو، به عنوان برخی از کارهای انجام شده در این رابطه نام برد و افزود: بخش زیادی از کار توسط سازمان آب و برق خوزستان به انجام رسیده اما به دلیل مشکلات مالی در بحث تجهیزات و نوسازی مشکلاتی وجود دارد.

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به تخصیص ۱٫۵ میلیارد دلار اعتبارات به خوزستان اظهار کرد: به دلیل حساسیت ویژه‌ای که وزیر جهاد کشاورزی بر روی پروژه آبیاری و زهکشی شهرهای آبادان و خرمشهر دارد، مؤسسه توانمند جهاد نصر برای اجرای این طرح وارد عمل شده است.

وی در پایان با اشاره بر لزوم دریافت اعتبارات لازم برای تجهیز و نوسازی ۱۰ هزار هکتار از شبکه، تصریح کرد: امید می‌رود تا با همراهی و حمایت دستگاه‌های مرتبط در این امر بتوانیم طرح را آن گونه که ایده‌آل و در شأن مردم است عملیاتی کنیم.

منبع: فارس