تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۰:۲۰:۱۴
کد مطلب : 118732

اردوهای مشکوک در کشورهای ناامن و متخاصم/ تشریفات عجیب کاروان المپیک در سال اقتصاد مقاومتی/ سفرهای مارکوپولویی با هزینه بیت‌المال

اگرچه بسیاری از مخاطبان ورزش کشور در هفته های اخیر نگاهشان به فرانسه و دیدارهای قهرمانی فوتبال اروپا بود؛ اما در لایه های پنهان شاهد اتفاقات جالبی بودیم که کمتر دیده شده یا مورد توجه قرار گرفته که مروری درباره برخی از آنها خواهیم داشت.

 

* در شرایطی برخی تیم های لیگ برتری در حال پشت سرگذاشتن دوران آماده سازی در برخی کشورهای خارجی هستند که میزبانان امروز آنها در زمره متخاصمان کشورمان هستند. اگرچه تعداد اردوهای خارجی در فصل اخیر کاهش داشته؛ اما می بینیم که برخی عازم ترکیه و اوکراین شده اند که این روزها ارتباط خوبی با ما ندارند. البته، این را در کنار ناامنی فزاینده این کشورها نیز باید مورد توجه قرار داد. به طور مثال، چه لزومی وجود دارد پرسپولیس عازم اوکراین شود که نه تنها ارتباط خوبی با کشورمان و شرکای منطقه‌ایش ندارد که با معضل امنیت نیز روبروست و امکان وقوع هر اتفاقی وجود دارد. به نظر می‌رسد نظارتی دقیق از سوی حراست وزارت ورزش و دستگاه‌های مربوطه در این حوزه وجود ندارد تا مانع از برگزاری این اردوها شوند که غیرضروری، بدون تحلیل و دقت و حتی مشکوک است.

* یک دلال بدسابقه که در کارنامه‌اش بازداشت نیز وجود دارد، این روزها به شدت در فوتبال کشور فعال شده است. وی در وارد کردن بازیکنان خارجی نیز بسیار فعال است و بار دیگر شاهد دخالتش در روند فوتبال کشور هستیم که نگرانی‌های زیادی را موجب شده است. وی سابقه بسیار منفی در فوتبال کشور و آلوده ساختن آن دارد که در قالب یک گروه کاری با برخی مربیان و حاشیه نشینان آلوده این رشته همکاری دارد. آنها دارای پاتوق‌هایی در تهران نیز بوده و ارتباطات ناسالمی را در فوتبال ایجاد کرده اند. وی در سال‌های پایانی دهه هشتاد از سوی یک نهاد نظارتی بازداشت شده بود.

* در شرایطی که تا چندی دیگر کاروان ورزش ایران جهت حضور در المپیک راهی برزیل خواهد شد، اخباری شنیده می‌شود که نگرانی‌های فراوانی را موجب شده است. در شرایطی که سال جاری، عنوان اقتصاد مقاومتی را یدک می‌کشد، اخباری درباره برخی هزینه‌کردها در این دوره شنیده می‌شود که نه تنها در این جهت نیست که مبالغ هنگفتی را به ورزش کشور تحمیل می‌کند. برخی از این اتفاقات برای نخستین بار در ورزش کشور روی می‌دهد و به نوعی بدعت به شمار می‌رود و عموما مربوط به تشریفات غیرضروری و اتلاف بیت‌المال است. امید است این روند اصلاح شده و در هزینه‌کردها توجه و دلسوزی بیشتری صورت گیرد.

* اخبار دریافتی حکایت از آن دارد که حضور علی کفاشیان، رئیس سابق و نایب رئیس کنونی فدراسیون فوتبال به ساختمان خیابان سئول کمتر از قبل شده است. گویا در آینده شاهد نقش آفرینی کمتر وی در فوتبال کشور خواهیم بود. شاید در آینده‌ای نه چندان دور، کمتر از مرد همیشه خندان فوتبال کشور بشنویم.

* یک رئیس فدراسیون که مشهور به فرصت‌طلبی و استفاده از امکانات کشور در جهت منافع شخصی است، این روزها مارکوپولو هم نام گرفته است. او آنقدر در سفرهای برون مرزی است که عموما در فدراسیون دیده نمی‌شود و کار به صورت خودجوش پیش می‌رود. البته نکته تاسف برانگیزتر این است که این سفرها با تجملات و تشریفات قابل توجهی برگزار شده و هزینه‌های هنگفتی را به بیت المال تحمیل می‌کند که عموما در جهت بهره‌های شخصی این رئیس است و عایدی برای فدراسیون ندارد. این موضوع زمینه ساز بدهی‌های هنگفتی برای این فدراسیون شده و اعتراضات گسترده‌ای را در پی داشته است.

* به نظر می‌رسد ناکامی‌های عادل فردوسی‌پور در برنامه‌هایی که روی آنتن دارد، روندی توقف‌ناپذیر به خود گرفته است. وی که با نود به شهرت رسید و برنامه‌ای پرمخاطب را روی آنتن برد، چندی قبل تهیه‌کنندگی ویژه برنامه جام جهانی برزیل را در شبکه سه سیما برعهده گرفت که با شکستی عجیب مواجه شد و به گفته آگاهان، هزینه‌های زیادی را برای رسانه ملی در پی داشت. در ادامه، یک برنامه نیز در شبکه ورزش سیما داشت که نتوانست انتظارات را برآورده کند و به حد یک برنامه متوسط نزول پیدا کرد. در این بین، برنامه نود نیز در فصل گذشته لیگ برتر، با طی کردن سیر نزولی، عملا به برنامه دست دو تبدیل شد. اما عادل فردوسی پور این بار در قالب یک برنامه اینترنتی به پوشش یورو ۲۰۱۶ پرداخت که حتی حامیانش نیز صدایش را در نیاوردند و از آن یادی نکردند. به نظر می‌رسد این مجری روزهای بدی در دوران کاری خود را تجربه می‌کند. شکست‌های اخیر با وجود تبلیغات گسترده‌ای که قبل از شروع برنامه صورت گرفته بود، زنگ خطر به پایان رسیدن دوران عادل را به صدا درآورده است.

* خبرها حکایت از آن دارد که فشارها بر مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال بسیار زیاد شده تا گروه‌های فشار بتوانند افراد مورد نظر خود را در پست‌های دبیرکلی و ریاست سازمان لیگ تحمیل کنند. این گروه‌های فشار که از تمام اهرم‌های خود در حال بهره هستند، تا کنون نتوانسته‌اند به خواسته خود برسند. باید دید تاج تا کجا تاب مقاومت در برابر این فشارها را دارد. مقابله با این گروه ها قطعا دارای برکات فراوانی برای فوتبال کشور و مبارزه با فساد موجود در آن است.

منبع: مشرق