تاریخ انتشار خبر: ۵ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۳:۵۱:۱۲
کد مطلب : 70148

از آدم ربایی ۱۰ میلیونی تا زورگیری خشن

معاون مبارزه با سرقت های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ از انهدام دو باند سارقان به عنف که از طریق آدم ربایی، زورگیری و تهدید به جنایت اقدام به اخاذی از شهروندان کرده بودند، خبر داد.

 در بیستم مهرماه امسال، وقوع یک فقره زورگیری منجر به آدم ربایی در پوشش مسافرکشی به کلانتری ۱۵۴ چیتگر اعلام شد و شاکی در اظهاراتش عنوان داشت که توسط چهارسرنشین یک دستگاه خودرو پیکان آبی رنگ مورد زورگیری، ربایش و اخاذی قرار گرفته است.

در ادامه با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت به عنف و به دستور شعبه اول بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۴ تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

شاکی پس از حضور در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در اظهاراتش به کاراگاهان گفت: در ساعت ۱۹ عصر روز ۱۹ مهرماه، قصد بازگشت به منزل را داشتم و به همین علت، در کیلومتر ۹ جاده قدیم به مقصد میدان آزادی سوار یک دستگاه خودرو پیکان آبی رنگ با چهارسرنشین شدم.

زمان سوار شدن یکی از سرنشینان صندلی عقب به بهانه اینکه کمی جلوتر پیاده می شود، از ماشین پیاده و به این شیوه مرا در بین دو سرنشین صندلی عقب قرار دادند. به محض حرکت ماشین، ناگهان تیزی چاقو را از سوی هر دو سرنشین عقب ماشین در پهلوهای خود احساس کردم که با تهدید چاقو و قمه مرا مجبور کردند که تمامی وجه نقد، گوشی تلفن همراه و کارت عابر بانک خودم را تحویل دهم.

سارقین پس از سرقت عابربانک، مرا مجبور کردند تا با خانواده ام تماس گرفته و از آنها بابت آزادی خودم درخواست پول کنم و خانواده ام نیز با اطلاع از این موضوع مبلغ مورد درخواست سارقین را پرداخت کردند.

شاکی در ادامه اظهاراتش و در خصوص نحوه آزادی اش به کارآگاهان گفت: تا زمان واریز پول به حساب عابر بانک، سارقین مرا در داخل ماشین نگهداشته و در خیابان می چرخیدند؛ پس از آنکه خانواده ام با شماره تلفن همراهم تماس گرفته و واریز پول را اعلام کردند، یکی از سارقین به عابربانک مراجعه و از وصول پول اطمینمان پیدا کرد؛ پس از آن مرا در در تاریکی شب و در بیابان های اطراف جاده کرج رها کردند اما پیش از آن به چشمانم افشانه اشک آور زدند و پس از آن از محل دور شدند.

با توجه به اظهارات شاکی پرونده و همزمان با انجام چهره نگاری، کاراگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی تهران به بررسی تراکنش مالی حساب عابربانک مالباخته پرداخته و اطلاع پیدا کردند که وجوه داخل حساب، در شعبه بانکی منطقه قلعه حسن خان برداشت شده است؛ با بررسی تصاویر به دست آمده از دوربین های مدار بسته بانکی، کارآگاهان موفق به شناسایی تصویر برداشت کننده وجه نقد از حساب مالباخته شدند.

مالباخته با مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته بانکی، یکی از سرنشینان صندلی عقب خودرو پیکان آبی رنگ را مورد شناسایی قرار داد و به کارآگاهان گفت که صاحب تصویر همان شخصی است که با تهدید قمه مرا مجبور کرد تا با خانواده ام تماس گرفته و از آنها درخواست پول کنم.

با شناسایی تصویر یکی از سارقین و با بهره گیری از بانک اطلاعاتی پلیس، مجرم سابقه دار نادر . الف (۲۲ ساله) که پیش از این سابقه سرقت موتورسیکلت در سوابقش ثبت شده بود، شناسایی و تصویر وی نیز توسط مالباخته مورد شناسایی کامل قرار گرفت.

با شناسایی نادر به عنوان یکی از متهمین پرونده، مخفیگاه وی در منطقه قلعه حسن خان شناسایی و در هشتم مهرماه امسال دستگیر و در بازرسی از مخفیگاهش چندین قبضه سلاح سرد ازط جمله چاقو و قمه، افشانه اشک آور و همچنین عابربانک مالباخته کشف شد.

با دستگیری نادر و شناسایی وی از سوی مالباخته، متهم که چاره ای جز اعتراف نداشت سه همدست خود به نام های مرتضی ( ۲۷ ساله ) ، آرش ( ۲۳ ساله ) و ساسان ( ۲۱ ساله ) را معرفی کرد. متهم در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: هر چهار نفرمان بچه های منطقه قلعه حسن خان هستیم که در یک باشگاه ورزشی با همدیگر دوست شده بودیم تا اینکه تصمیم به سرقت به شیوه زورگیری گرفتیم.

در ادامه تحقیقات، کارآگاهان اقدام به شناسایی مخفیگاه سه متهم تحت تعقیب پرونده در دو منطقه صفادشت شهریار و شهر کرج کرده و با اخذ نیابت قضایی اقدام به دستیگری هر سه متهم در تاریخ ۱۵ دی ماه کردند. سه متهم پس از دستگیری و انتقال به اداره پنجم و اطلاع از اعترافات صریح همدست خود، اظهارات نادر را به صورت کامل تأیید و در اعترافات خود به ده‌ها فقره زورگیری های مشابه اعتراف کردند.

با بررسی اعترافات و اموال مسروقه ی بدست آمده از متهمین و همچنین شناسایی پرونده های مشابه که مالباختگان و شکات آنها در مناطق غربی تهران بویژه در محدوده میدان آزادی بدین شیوه و شگرد مورد سرقت ، زورگیری و اخاذی قرار گرفته بودند، کارآگاهان موفق به شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگانی شدند که توسط متهمین مورد زورگیری و سرقت قرار گرفته بودند.

در بررسی یکی از سرقت های به عنف همراه با آدم ربایی، پرونده ای از اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اختیار اداره پنجم قرار گرفت که طی آن آدم ربایان قصد اخاذی ۱۰ میلیون تومانی از خانواده یکی از شکات را داشته اند که بواسطه اطلاع یکی از بستگان نزدیک شاکی که در نیروی انتظامی مشغول به خدمت است، این خانواده از پرداخت پول به سارقین خودداری کرده و موضوع را بلافاصله به پلیس اطلاع داده بودند.

شاکی این پرونده پس از حضور در اداره پنجم و شناسایی یکی از متهمین در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: این شخص ( ساسان ) به همراه سه نفر دیگر اقدام به سرقت وجوه نقد همراه و ربایش بنده کرده است.

با توجه به شناسایی ساسان توسط شاکی جدید پرونده، تحقیقات پلیسی جهت شناسایی اعضای گروه جدید سارقین بعنف در دستور کار کارآگاهان اداره پنجم قرار گرفت؛ ساسان نیز که چاره ای جز بیان حقیقت نداشت به ناچار لب به اعتراف گشود و به عضویت در گروه دیگری از سارقین به عنف اعتراف و سه همدست خود به نام های احد . ق (۲۰ ساله)، مهران . ع (۲۰ ساله) و سجاد . ع (۲۰ ساله) را معرفی کرد.

شاکی پرونده که هنوز آثار کبودی ناشی از ضرب و شتم توسط سارقین بر روی بدنش به وضوح دیده می شد، پس از شناسایی ساسان به کارآگاهان گفت: در روز ۱۴ دی ماه از میدان آزادی به مقصد خیابان خلیج سوار یک دستگاه خودرو پراید سفید رنگ با چهار سرنشین شدم که در طی مسیر ناگهان دو سرنشین صندلی عقب با تهدید چاقو اقدام به سرقت تمامی وجوه نقد همراهم کردند. آنها پس از سرقت عابر بانک مرا مجبور کردند تا با خانواده ام تماس بگیرم و یکی از آنها به پدرم عنوان داشت که اگر مبلغ ۱۰ میلیون تومان پرداخت نکند، آنها مرا خواهند کشت؛ مدتی از تماس آدم ربایان با خانواده ام گذشت و نهایتا پدرم به آنها عنوان کرد که در آن مدت کوتاه قادر به تهیه مبلغ مورد درخواست آنها نیست.

شاکی در خصوص آثار کبودی ناشی از ضرب و شتم بر روی بدنش نیز به کارآگاهان گفت: سارقین زمانیکه از دریافت پول و اخاذی از خانواده ام ناامید شدند، مرا به باغ های منطقه شهریار برده و در تاریکی شب، شروع به ضرب و شتم شدید کرده و پس از آن از محل دور شدند.

با بهره گیری از اعترافات به دست آمده از ساسان و شناسایی هویت سه عضو گروه جدید سارقین به عنف که به شیوه آدم ربایی اقدام به اخاذی از مالباختگان خود کرده بودند، مخفیگاه آنها در منطقه قلعه حسن خان شناسایی و هر سه نفر آنها در تاریخ ۲۸ دی ماه دستگیر و به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.

این سه متهم در اظهارات خود ضمن اعتراف صریح به ده ها فقره زورگیری و ربایش افراد به شیوه مسافرکشی، آخرین عضو گروه به نام محسن. س ( ۲۱ ساله ) را نیز معرفی کردند که بلافاصله این متهم نیز در آخرین روز دی ماه در منطقه رباط کریم شناسایی ، دستگیر و به اداره پنجم پیلس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

متهمین این گروه از سارقین بعنف در خصوص نحوه سوار کردن شکات به خودرو عنوان داشتند که در برخی از سرقت های خود و برای ایجاد اعتماد و راضی کردن مالباختگان برای نشستنِ مابین دو سرنشین صندلی عقب، یکی از متهمین اقدام به پوشیدن لباس سربازی می کرده تا شکات به تصور سرباز بودن وی ، به اظهاراتش مشکوک نشده، به راحتی سوار ماشین شده و در بین دو سرنشین صندلی عقب قرار بگیرند.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه داوود فرد، معاون مبارزه با سرقت های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح هر هشت متهم دستگیر شده در خصوص ارتکاب ده ها فقره زورگیری و اقدام به آدم ربایی برای اخاذی، از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد سرقت، تهدید، ضرب و شتم و اخاذی قرار گرفته اند دعوت می شود تا برای شناسایی متهین و پیگیری شکایات خود به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

منبع: ایسنا