تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۷:۱۸:۴۳
کد مطلب : 87398
اوباما: خطر فروپاشی از درون جدی است

از تشکیل ناتوی جدید تا یکپارچه سازی ارتش‌ها علیه ایران

«… اما مهمترین گام در شرایط کنونی، یکپارچه سازی سیستم نظامی کشورهای خلیج [فارس] است تا آنها بتوانند بهتر از خودشان دفاع کنند.»

، روزنامه نیویورک تایمز (NYTimes) در گزارشی زیر عنوان “فراسوی توافق هسته ای با ایران” نگاهی داشته به نگرانی سران دست نشانده کشورهای عربی از روند دیپلماتیک دولت اوباما در برابر تهران.

هیئت تحریریه نیویورک تایمز که این نوشتار را تنظیم و منتشر کرده بر این باور است که اوباما نباید اصرار برخی سران عرب برای تشکیل پیمانی شبیه ناتو علیه ایران را بپذیرد بلکه باید به یکپارچه سازی سیستم نظامی این کشورها کمک کرده و پای خود را از مداخله مستقیم در درگیری های خاورمیانه کنار بکشد.

در این تحلیل همچنین به اظهارات اوباما درمورد خطر جدی فروپاشی حکومت های عربی از درون اشاره و از آن به عنوان “تهدید اصلی” یاد شده است.

نوشتار این روزنامه آمریکایی را با هم مرور می کنیم:

««دیدار این هفته باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با رهبران کشورهای عربی، فرصتی است برای اطمینان دادن به کشورهای مردد خلیج [فارس] که تعامل آمریکا و توافق هسته ای احتمالی با ایران، نه تنها تهدید نیست بلکه فرصتی برای ثبات منطقه می باشد.

نزدیک تر شدن ایران و ۱+۵ به توافق (که ضرب الاجل تعیین شده برای آن، ۳۰ ژوئن می باشد) موجب نگرانی بیشتر رهبران کشورهای عربی شده است. در این مورد، اوباما می تواند پاسخی قانع کننده بدهد: خطر ایرانی که با توافق قابل راستی آزمایی و قوی محدود شده باشد بسیار کمتر از ایران نامحدود و بدون نظارت است.

اما جنبه دیگری از این توافق وجود دارد که رهبران کشورهای خلیج [فارس] را بی قرار کرده است. در ازای محدودیت برنامه هسته ای، ایران از تحریم های اقتصادی آزاد خواهد شد و در نتیجه میلیاردها دلار از دارایی ها بلوکه شده این کشور آزاد می شود و سرمایه گذاری های خارجی جدیدی در آن صورت خواهد پذیرفت. کشورهای خلیج [فارس] نگرانند که این امر می تواند تاثیر ایران در منطقه را افزایش داده و منابع بیشتری برای حمایت از گروه هایی مثل حزب الله و ادامه نقش آفرینی در عراق، یمن و سوریه را برای ایران فراهم سازد. در سوریه، ایران به همراه روسیه، مهمترین متحدان بشار اسد هستند.

سران عربی همچنین نگرانند که آمریکا مشتاق است به سه دهه دشمنی با ایران پایان دهد و بنابراین دیگر نمی توانند برای تضمین امنیتشان روی آمریکا حساب کنند. پاسخ اوباما در اینجا کمی پیچیده تر است. انتظار می رود، وی تضمین های امنیتی روشن تری به سران عرب بدهد اما اوباما باید به صراحت ایده توافقی رسمی شبیه آنچه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انجام شده را رد کند؛ ایده ای که بسیاری از رهبران عربی برای عملی شدن آن فشار می آورند. آمریکا باید درباره کشیده شدن پایش به درگیری های خاورمیانه کاملا محتاط باشد.

اتخاذ موضعی متعادل کار آسانی نخواهد بود. آقای اوباما می تواند بگوید، آمریکا از عربستان سعودی دربرابر حمله ایران دفاع خواهد کرد اما اگر ایران از نیروهای نیابتی برای ایجاد مشکل در عربستان استفاده کند –که همین امر، سناریوی محتمل تری نیز هست- مسئولیت آمریکا چه خواهد بود؟ باید درک روشنی وجود داشته باشد که آمریکا از هیچیک از رژیم های عربی دربرابر مخالفت های سیاسی داخلی حمایت نخواهد کرد.

ایالات متحده تاکنون میلیاردها دلار سلاح به کشورهای حاشیه خلیج [فارس] فروخته و ده ها مانور نظامی مشترک با آن ها اجرا کرده است. فروش بیشتر سلاح و مانورهای نظامی در پیش روست اما مهمترین گام در شرایط کنونی، یکپارچه سازی سیستم نظامی کشورهای خلیج [فارس] است تا آنها بتوانند بهتر از خودشان دفاع کنند.

ایران، تنها تهدیدی نیست که کشورهای خلیج [فارس] با آن مواجه هستند و حتی تهدید اصلی هم نمی باشد. همانطور که آقای اوباما به توماس فریدمن، تحلیلگر نیویورک تایمز گفته، یک تهدید داخلی علیه این کشورها وجود دارد. این تهدیدها عبارتند از: “جمعیتی که در بعضی موارد از خود بیگانه هستند”، “جوانان بیکار”،  “ایدئولوژی مخرب و پوچ گرایانه” و “این باور که هیچ رسانه سیاسی مشروعی برای اعتراض وجود ندارد”.

برخی تحلیلگران معتقدند در آینده نزدیک، دموکراسی در منطقه ریشه خواهد دواند اما سیستم های سیاسی از جمله برای کشورهای اسلامی باید جامع تر شوند.

یک نکته مهم دیگر وجود دارد که آقای اوباما می تواند انجام دهد: ایران غالبا به عنوان قدرتی مورد بحث قرار گرفته که باید مهار شود. تاریخ ایران، قطعا الهام بخش اطمینان نیست اما همانگونه که “الن لیپسون” رئیس و مدیر عامل اندیشکده “استیمسون” استدلال کرده، توافق هسته ای باید (با موافقت ضمنی اسرائیل) به عنوان یک فرصت بزرگ برای کشورهای عربی تلقی شود تا سرمایه گذاری منطقه ای جدیدی را در زمینه انرژی، تغییرات آب و هوایی، کبود آب و کنترل تسلیحات با ایران آغاز کنند.

اگر توافق هسته ای کامل شود، دولت اوباما تلاش خواهد کرد ایران را به ایفای نقشی سازنده تر در سوریه تشویق کند. بسیاری از افراد درباره نتیجه بخش بودن این مسئله تردید دارند اما امتحان امکان گسترش همکاری ها در فراسوی توافق هسته ای، قطعا ارزش تلاش کردن را دارد.»»

۱۱۱

*جام نیوز به تناسب سوگیری اعلام شده خود یعنی رصد رسانه‌های برون‎مرزی، تلاش می‎کند تا حد امکان خروجی آن‎ها را در معرض مشاهده و  قضاوت علاقمندان و  پژوهشگران قرار دهد. بنابراین پرواضح است که بازنشر مطالب مورد اشاره، لزوما به معنای تأیید محتوای آن‎ها نیست.*

 منبع: جام نیوز