تاریخ انتشار خبر: ۴ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۲۰:۲۷:۵۶
کد مطلب : 18813

استقلالی‌ام و اگر بخواهند برمی‌گردم/ مردم از پشت پرده فوتبال زده شده‌اند

ما استقلالی هستیم و هر وقت در هر شرایطی از ما خواسته اند که به تیم کمک کنیم بدون در نظر گرفتن مسائل و مشکلات و هر شرایطی قبول کرده ایم. من سالی که آمدم به استقلال فقط ۵بازیکن داشتیم اما تیم را جمع کردیم و قهرمانی جام حذفی به دست آوردیم و در دربی ها پیروز شدیم، اگر انشالله پیشنهاد شود به بازگشت به استقلال فکر می کنم.

عصر ابادان –  پرویز مظلومی سال های پرفراز و نشینی را سپری می کند. روزگاری فرا می رسد که با استقلال قهرمان جام حذفی می شود و در ۴ دربی پیاپی مقابل پرسپولیس به برتری دست پیدا می کند. از طرفی نیز در فاصله ۱۰ دقیقه مانده به کسب پنجمین پیروزی پی در پی، یک شکست دراماتیک را تجربه می کند. زمان می گذرد و او را بعد از استقلال در مس کرمان می بینیم. اما در مس نیز موفق ظاهر نشد و در یک بازی مقابل پرسپولیس ۶ گل دریافت کرد تا همه خاطرات خوب پیروزی هایش با استقلال با دریافت شش گل از پرسپولیس از بین رود. این روزها اما مظلومی خانه نشین است. گفتگوی «فردا» با پرویز مظلومی در خصوص رقابت های لیگ و وضعیت تیم ملی را در ادامه بخوانید.

– به عنوان بخش ابتدایی گفتگو بفرمایید که ارزیابی شما از لیگ فوتبال ایران در سالی که گذشت چیست و آیا لیگ ما از کیفیت لازم در این سال برخوردار بود؟
به نظر من ما یک مقدار در سخت افزارها دچار مشکل هستیم و اعتقاد دارم در یک زمین خوب و باکیفیت  بازیکنان می توانند خلاقیت خود را بهتر نشان دهند. اما اکثر شهرهای ما از وجود زمین با کیفیت بی بهره هستند و همین مسئله سبب می شود تا بازی های لیگ دلچسب نباشد. اما واقعیت این است که لیگ امسال محاسنی هم داشته و یکی از آنها موضوع جدال ۵ تیم صدر جدول برای قهرمانی است. حتی ۵ تیم هم در انتهای جدول با هم رقابت دارند و این در حالی است که در سال های گذشته در چنین برهه ای از فصل سقوط یک تیم حتما مسجل شده بود. اما لیگ سیزدهم نشان داده رقابت ها خیلی به هم نزدیک است. تیم های ته جدولی هم ضعیف نیستند و گاها می بینیم تیم های بزرگ را شکست می دهند و یا متوقف می کنند.

– اما در لیگ سیزدهم به شدت شاهد کاهش تعداد تماشاگران بودیم. به نظر شما علت این کاهش تعداد تماشاگران چیست؟
اعتقاد من این است که افزایش قیمت بلیط و طولانی بودن و مسافت و این مسائل فقط یک بهانه برای پوشش دادن به مسائل اصلی است. به نظر من باید یک کار کارشناسی در این خصوص انجام شود. اعتقاد من این است که مردم یک مقدار از فوتبال زده شده اند. از همین رو این مسئله نیاز به درمان دارد و کارشناسان باید آن را درمان کنند. چراکه پوئن مثبت ایران در سهمیه هایی که برای لیگ قهرمانان آسیا کسب می کند همین تعداد تماشاگران است. اگر این تماشاگران هم به ورزشگاه نیایند دیگر باید سهمیه زیاد را هم فراموش کنیم. اما در مجموع کیفیت و مسائل پشت پرده و حواشی فوتبال جزو دلایل اصلی کاهش تعداد تماشاگران است.

– ارزیابی شما از پشت پرده فوتبال چیست؟ آیا فوتبال ایران را پاک می دانید یا ناپاک؟
من اعتقاد دارم تا زمانی که چیزی را ندیدم نمی توان درباره آن تصمیم گیری کرد. من هنوز با ناپاکی های فوتبال برخوردی نداشتم که بخواهم درمورد آن صحبت کنم. اما روند فوتبال ما به گونه است که در آن دلال بازی، حاشیه ها و ارتباطات پشت پرده زیاد شده و مردم همه مسائل را می بینند و می فهمند.

– به نظر شما سن لیگ بالا نرفته؟ حضور بازیکنان بالای ۳۰ سال در لیگ بسیار زیاد است و این لطمه به کیفیت فوتبال ایران نمی زند؟
ما در جوان گرایی دچار مشکل هستیم. بعضی تیم ها جوان گرایی کردند و اما عدم نتیجه گیری سبب شده دنبال بازیکنان مسن تر بروند. این مسئله به دلیل عدم پشتوانه سازی برای فوتبال است. فوتبال ما نتیجه گراست و از مربی و مدیر، همه دنبال نتیجه هستند. امروز تغییراتی که در فوتبال ایران در سطح مربیان انجام می شود در دنیا بی سابقه است. امسال تیمی داشتیم که در یک فصل ۴ مربی عوض کرده و این یک ایراد بزرگ برای فوتبال است.

– به نظر شما کدام تیم شانس قهرمانی در لیگ سیزدهم را دارد؟
الان همه تیم های صدر جدول شانس قهرمانی دارند و واقعا نمی توان به راحتی پیش بینی کرد. بعضی می گویند بازی پرسپولیس راحت است من می گویم هیچ بازی آسان نیست برخی هم می گویند بازی استقلال سخت است که باز من می گویم هیچ بازی سخت نیست. همه چیز به ۵ تیم رقیب در صدر جدول بر می گردد.

– در طول لیگ سیزدهم عملکرد کدام یک از این ۵ تیم را بهتر می دانید؟
به نظر من فولاد بهترین عملکرد را داشته است و نفت تهران نیز با توجه به بازیکنان جوان و بی ادعایی که دارد عملکرد خیلی خوبی داشته است.

– اگر به شما درپایان فصل پیشنهاد بازگشت به استقلال داده شود آیا قبول می کنید؟
ما استقلالی هستیم و هر وقت در هر شرایطی از ما خواسته اند که به تیم کمک کنیم بدون در نظر گرفتن مسائل و مشکلات و هر شرایطی قبول کرده ایم. من سالی که آمدم به استقلال فقط  ۵بازیکن داشتیم اما تیم را جمع کردیم و قهرمانی جام حذفی به دست آوردیم و در دربی ها پیروز شدیم، انشالله پیشنهاد شود به بازگشت به استقلال فکر می کنم و برای من حضور در استقلال یک افتخار است. اما فعلا استقلال مربی دارد و مربی قوی هم دارد.

– در بخش پایانی گفتگو کمی هم درباره تیم ملی صحبت کنیم. نزدیک به ۱۰۰ روز به شروع مسابقات جام جهانی مانده است. ارزیابی شما از وضعیت تیم ملی فوتبال ایران چیست؟
به نظر من تیم ملی ما خیلی عقب افتاده و نباید خودمان را گول بزنیم. ما تیم خوبی داریم و استحقاق صعود به جام جهانی داشتیم. اما متاسفانه هدف مسئولان فوتبال فقط صعود به جام جهانی بوده است. چرا فقط برای حمایت از تیم ملی همایش برگزار می کنند؟ تیم ملی نیاز به همایش ندارد بلکه آنچه نیاز تیم ملی است برنامه ریزی و بازی های تدارکاتی و اردوهای خوب است. باید اردویی داشته باشیم که بازی‌های مهم با تیم های قدرتمند در آن انجام شود. تیم ملی از رقبای خود خیلی عقب تر است.