تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۱:۰۰
کد مطلب : 31175
ناطق نوری در جمع روحانیون خوزستان:

اصولگرای معتدل هستم/ در کشور هر گروهی به قدرت می رسد در صدد حذف نیروهای قبلی است/تندروهای جریان اصلاحات به انقلاب ضربه زدند

عضو تشخیص مصلحت نظام گفت:متاسفانه در کشور هر گروهی که به قدرت می رسد در صدد حذف نیروهای قبل می باشد با چنین روشی اداره کشور با چالش روبرو می شود اعتقاد دارم با یک جریان نمی شود کشور را اداره کرد و باید از تمام گرایشات و جریان های سیاسی استفاده کرد و نباید دنبال حذف و طرد سلایق سیاسی مختلف بود باید از نیروهای معتقد اصلاح طلب و اصولگرا در مدیریت کشور استفاده نمود.

 

به گزارش عصر آبادان به نقل از رهیاب نیوز،حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیدار با نماینده ولی فقیه در خوزستان، در ابتدا و در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که «چرا جامعه روحانیت مبارز حرکتی در رابطه با دغدغه مراجع همچون وجود ناهنجاری های اجتماعی و مسأله حجاب و عفاف اقدامی جدی انجام نمی دهد؟»، اظهار داشت: موضوع حجاب و عفاف و سایر مسایل فرهنگی نیاز به بحث ها و جلسه هایی مفصل داشته و با یکی دو جلسه قابل حل نیست اما برای حل این موضوع بدحجابی، باید آسیب شناسی و ریشه یابی دقیقی نسبت به این موضوع داشت.

 

وی با بیان این که وضعیت فرهنگی مردم نسبت به دوران آغازین انقلاب در زمینه مسایل اعتقادی و دینی ضعیف تر شده، گفت: در دوران شاهنشاهی، اگر جوانی خواهان مبارزه با حکومت بود، علم اسلام را بلند کرده و ظاهر خود را بر اساس مبانی دینی تغییر می داد، به طوری که پسران پیراهن های یقه آخوندی و ته ریش گذشته و دختران نیز با حجاب کامل و چادر در مکان های عمومی همچون دانشگاه حاضر می شدند.
با قلع و قمع دختران و پسران، اوضاع فرهنگی جامعه خوب نمی شود
حجت الاسلام ناطق نوری بیان داشت: هم اکنون نیز اگر جوانی بخواهد بر خلاف حکومت عمل کند و یا به نوعی اعتراضی نسبت به دولت و حکومت داشته باشد، اعتراض خود را با تغییر ظاهر و بی حجابی نشان می دهد که باید برای حل این موضع آسیب شناسی دقیقی صورت گیرد و تنها به برخورد با معلول اکتفا نکنیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مقابله مستقیم با معضلات اجتماعی همچون بی حجابی را اقدامی غلط و نادرست عنوان کرد و گفت: اینکه نیروی انتظامی یا منکرات به طور مستقیم وارد کار شده به طور کامل اشتباه بوده و در برخی اوقات نتیجه عکس و نامطلوبی نیز داشته است.
فشارهای اقتصادی، مهمترین عامل بدحجابی در جامعه است
وی با بیان این که فشارهای اقتصادی، مهم ترین عامل بدحجابی در جامعه است، بر حل مسائل و مشکلات اصلی مردم تأکید کرد و اظهار داشت: برای رفع مضلات فرهنگی باید مشکلات و دغدغه های اصلی مردم را بر طرف کرد؛ چراکه مشکلات معیشتی و اقتصادی تأثیری مستقیم بر فکر و روحیه مردم، به ویژه جوانان دارد.
عضو جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به دومین بخش از سؤالات که پیرامون دلایل عدم موضع گیری وی در مسائل سیاسی و نقد رویکرد دولت یازدهم بود، بیان داشت: پاسخ من نسبت به این سؤال همان پاسخ مرحوم فلسفی است که بیان کرده بودند«در دوران قبل از انقلاب، حمله به دولت به سود اسلام و به ضرر آمریکا بود اما امروز حمله به دولت به سود آمریکا به ضرر اسلام است».
انتقاد از دولت بهانه دادن به آمریکاست
حجت الاسلام ناطق نوری، انتقاد به وضع کنونی کشور را سبب بهانه دادن به آمریکا و تضعیف اسلام دانست و گفت: چرا با انتقاد از دولت آب به آسیاب دشمن می ریزیم؟! اگر مسائلی در درون وجود دارد، باید در محافل داخلی بیان کرد و دیگر نیاز به مطرح کردن آنها روی منبر و در رسانه های گروهی و اجتماعی نیست.
وی با بیان این که من همواره قاطعانه و صریح سخن گفته ام، افزود: من ترسی از کسی ندارم و اگر نقطه ضعفی باشد، با صراحت اعلام موضع کرده و نقد خود را بیان می کنم، اما علت سکوت فعلی من مصلحتی است که در راستای تقویت نظام قائل به آن شدم.
اصولگرای معتدل هستم اما اقدام های رادیکالی را به هیچ وجه قبول ندارم
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که«شما چندین سال قبل به عنوان لیدر جریان اصولگرایی بودید! حال چه اتفاقی روی داد که از این جریان خارج شده و وارد اصلاحات شدید؟»، بیان داشت: اساسا من روش رادیکالی دو جریان اصلاحات و اصولگرایی را به هیچ وجه قبول نداشته و مخالف این گونه حرکات هستم.
وی در ادامه با بیان این که من در اصول، اصولگرایی معتدل هستم، گفت: درست است که من اصول گرا هستم اما اصول گرایی به معنای تند روی و انجام اقدام های رادیکالی را به هیچ وجه قبول نداشته و مخالف سر سخت تند روی هستم.
تندروهای جریان اصلاحات به انقلاب ضربه زدند
حجت الاسلام ناطق نوری با تأکید بر این که تندروی های جریان اطلاحات به انقلاب ضربه زدند، اظهار داشت: همانگونه که من معتقد هستم تندروی های جریان اصلاحات به انقلاب ضربه زد، تندروی های اصولگرایان نیز به انقلاب ضربه زدند.
عضو جامعه روحانیت مبارز، اقدام های رادیکالی دولتی ها را اشتباه دانست و گفت: این که گروهی سرکار بیاید و گروهی دیگر را حذف کند، ممکلت کار به جایی نخواهد برد؛ چرا که در این صورت نظام تنها با ۵۰ درصد ظرفیت خود به کار ادامه می دهد و باید این روش اصلاح شود تا انشاءالله از همه ظرفیت های موجود استفاده کرد.
دافعه بی نهایت و جاذبه در حد ضرورت، رویکرد فعلی مسؤولان شده است
وی با اشاره به شیوه مدیریتی شهید بهشتی، تصریح کرد: شهید بهشتی معتقد بود که «جاذبه باید بی نهایت باشد و دافع نیز در در حد ضرورت»، اما متأسفانه امروز شیوه دولتمردان ما بالعکس شده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که تند روی را هیچ کس حتی رهبری هم قبول ندارد، اظهار داشت: اینکه برخی ها جلوی سخنرانی سید حسن خمینی که در کنار مقام معظم رهبری ایستاده بود را بگیرند، اقدامی اشتباه و غلط بوده و نتیجه ای جز ضربه به نظام و انقلاب را در پیش نداشت.
مسؤولان حرکت خود را باید بر معیارهای مقام معظم رهبری تنظیم کنند
حجت الاسلام ناطق نوری، با تأکید بر این که میزان مقام معظم رهبری است، گفت: مسؤولان حرکت خود را باید بر معیارهای مقام معظم رهبری تنظیم کنند و مراقب باشند که نه فراتر از او قدم بردارند و نه عقب تر از او؛ چرا که در این صورت یا جزء خوارج خواهند شد و یا از قافله عقب خواهند ماند.
وی با اشاره به جلسه ماهانه خود با برخی از شخصیت های جناح های مختلف، اظهار داشت: من از سن ۳۸ سالگی که وزیر کشور موسوی بودم تا کنون، هرماه با مدیرانی که در آن دوره با من فعالیت می کردند جلسه می گیرم و در این نشست افرادی همچون کرباسچی، حاجی، جلایی پور، حبیبی مؤتلفه، میرسلیم مؤتلفه، توکان، علی جنتی، آخوندی، تابش و … حضور دارند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: افرادی که من با آنها جلسه می گیرم، از جناح های مختلف سیاسی هستند، اما اعتقاد من بر این که باید از همه جناح ها و جریانات موجود در کشور برای پیش برد اهداف والای نظام اسلامی ایران استفاده کرد.
حجت الاسلام ناطق نوری در پایان با بیان این که باید برای پیشرفت کشور از همه جریانات و جناح های سیاسی استفاده کرد، اظهار داشت: هیچ گاه نمی توان با بدن نیمه فلج در دوی ماراتن شرکت کرد؛ از این رو باید برای رسیدن به قله های رفیع موفقیت و پیشبرد اهداف نظام «ید واحده شد» و با اتحاد کشور را به پیش برد.