تاریخ انتشار خبر: ۵ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۹:۰۶
کد مطلب : 121142
از گوشه و کنار ورزش/

افتضاح لباس و سفر عجیب مسئول کمیته فرهنگی المپیک/ سایت پربیننده ورزشی یا مرکز دلالی و تبانی؟/ شکست بزرگ تاج با امتحان پس داده‌ها در لیگ/ مدیر اشرافی یک فدراسیون با هزینه‌های نجومی

با روایت مشرق از گوشه و کنار ورزش همراه شوید.

افتضاح لباس و سفر عجیب مسئول کمیته فرهنگی المپیک/ سایت پربیننده ورزشی یا مرکز دلالی و تبانی؟/ شکست بزرگ تاج با امتحان پس داده‌ها در لیگ/ مدیر اشرافی یک فدراسیون و هزینه‌های نجومی برای منافع شخصی

در شرایطی که شمارش معکوس برای بازی های المپیک در ریو آغاز شده، حواشی مربوط به لباس کاروان که از یک بی سلیقگی حکایت داشت، حسابی گرد و خاک به پا کرده؛ اما همه ورزش به این موضوع خلاصه نمی شود. ورزش کشور با حواشی زیادی همراه بود که با هم برخی را مرور می‌کنیم.

* رونمایی از لباس رسمی کاروان اعزامی به المپیک ۲۰۱۶ در شرایطی با انتقادات گسترده مردمی همراه شد که مسئولان اجرایی به دلایلی نامعلوم، از اواخر ماه گذشته راهی ریو شده‌اند. موضوع طراحی لباس‌ها نیز برعهده کمیته فرهنگی کمیته است که اساسا چهار سال یک بار، فعالیتی به این سادگی را برعهده دارد. مسئولیت این کمیته نیز برعهده حسن مسجدی است که به دلایلی نامشخص، چند هفته قبل از افتتاحیه و شروع دیدارها، در معیت کادر اجرایی عازم این پیکارها شده است. اگرچه محصول فعالیت چهار ساله وی را می‌توان در طراحی به دور از شأن و تاسف برانگیز این البسه دید؛ اما سوال این است که با چه ماموریتی به این زودی راهی برزیل شده است؛ موضوعی که می‌تواند بعدها  مورد بررسی دستگاه های نظارتی قرار گیرد.

* رئیس یکی از فدراسیون‌ها که هزینه‌های اشرافی و نجومی‌اش با انتقادات گسترده مواجه شده، به قدری در سفر و تفرج خارجی است که عموما در ایران حضور ندارد. وی که از بدسابقه‌ترین افراد ورزش کشور است و سابقه پشت کردن به منافع ملی را نیز دارد، این روزها بیت المال را به وسیله‌ای برای کسب پست‌های خارجی تبدیل کرده است. وی که در خارج از این مرزها نیز مقبولیتی ندارد، تلاش دارد با ریخت و پاش‌های نجومی، برای خود سمتی بین‌المللی دست و پا کند. وی عملا فدراسیونش را که در زمینه قهرمانی ظرفیت و پتانسیل بالایی دارد، تعطیل کرده و فقط به دنبال لابی و سوء استفاده از بیت المال برای اهداف شخصی است.

* یک سایت پربیننده ورزشی که ابهاماتی درباره نحوه پیدایش و شهرتش نیز وجود دارد، مدت هاست به سر پل فساد و تبانی در فوتبال ایران تبدیل شده است. این سایت به پایگاه دلال‌های بدنام فوتبال تبدیل شده و عملا به باج گیری و حق السکوت گرفتن مشغول است. یکی از دلال‌های فوتبال نیز عامل ارتباط گیری و وصل کردن بازیکنان و مربیان به این سایت پرمخاطب است.

* یک مربی فوتبال که سابقه منشوری دارد، از وضعیت بی‌ثبات مدیریتی تیمش که در لیگ برتر حضور دارد، نهایت بهره را برده و مبالغ کلانی را از بازیکنان دریافت کرده است. وی که به تبانی و اخاذی مشهور است، یک سرمربی را که به ظاهر فردی اخلاقی و سالم است، به عنوان پوشش در راس کار قرار داده است و به بهانه‌های مختلف وجوهی را اخذ کرده‌اند. این شخص همواره در نقش مربی در لیگ دسته اول و لیگ برتر به کسب درآمدهای نامشروع مشغول بوده است.

* سفر روسای فدراسیون‌ها به المپیک که هر یک به نامی و عنوانی صورت گرفته، انتقادات زیادی را به وجود آورده است. این موضوع باعث شده تا ابهاماتی ایجاد شود که چه جایگاهی برای آنها تعریف شده که عازم این سفر شده اند. در این بین، برخی رؤسا با عنوان سرپرست به ریو می‌روند که اتفاقی تاسف برانگیز است.

* عدم شروع لیگ برتر با انتخاب اسپانسر محیطی نشان از شکست بزرگ مهدی تاج در گام نخست داشت. در شرایطی که محمد درخشان در کمیته بازاریابی فدراسیون و امیر عابدینی در سرپرست سازمان اقتصادی و بازاریابی فوتبال حضور دارند، نتوانستند یک کار ابتدایی اقتصادی را در فدراسیون به جلو ببرند تا شکستی بزرگ را به نام تاج رقم زنند. از ابتدا نیز به حضور این دو در فدراسیون انتقاد شده بود چرا که سابقه نشان داده که فاقد توانمندی بوده و در وظایف محوله نیز توفیقی نداشته‌اند. باید دید تاج از ظرفیت‌های جدید و توانمند در فوتبال بهره خواهد برد یا همچنان دلخوش به تجربه‌ پس داده‌ها خواهد بود که نتیجه اش این اتفاق ناپسند و غیرحرفه‌ای در فوتبال ما بود.