تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰:۱۱
کد مطلب : 114610

افزایش دوباره گرد و غبار در خوزستان؛ هوا در وضعیت خطرناک/ آبادان ۱۵ برابر حدمجاز

میزان گردوغبار در ساعت ۱۳ امروز در شهرهای اهواز به یک هزار و ۹۹۰ میکروگرم بر مترمکعب، آبادان به دو هزار و ۱۸۸ میکروگرم بر مترمکعب، ماهشهر یک هزار و ۴۵۵ میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر یک هزار و ۵۷۰ میکروگرم برمترمکعب رسیده است

 

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از تشدید دوباره پدیده گرد و غبار در شهرهای استان خبر داد و گفت:بیشترین میزان گرد و غبار امروز در آبادان بود که به ۱۵ برابر حد مجاز رسیده است.

شهریار عسکری جمعه اظهار کرد:میزان گردوغبار در ساعت ۱۳ امروز در شهرهای اهواز به یک هزار و ۹۹۰ میکروگرم بر مترمکعب، آبادان به دو هزار و ۱۸۸ میکروگرم بر مترمکعب، ماهشهر یک هزار و ۴۵۵ میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر یک هزار و ۵۷۰ میکروگرم برمترمکعب رسیده است.

وی افزود: شدت این پدیده در ساعت ۱۲ امروز نیز در اهواز یک هزار و ۷۶۳ میکروگرم بر مترمکعب، آبادان یک هزار و ۷۳۱ میکروگرم بر مترمکعب، ماهشهر یک هزار و ۹۳۷ میکروگرم بر مترمکعب، امیدیه یک هزار و ۲۸ میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر یک هزار و ۴۷۷ میکروگرم بر مترمکعب گزارش شد.

به گفته وی، گرد وغبار از صبح امروز دوباره روبه افزایش گذاشته است و ساعت ۸ صبح امروز اهواز ۴۴۲ میکروگرم بر مترمکعب، اندیمشک ۵۲۲ میکروگرم بر مترمکعب، سوسنگرد ۵۵۷ میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر ۸۲۰ میکروگرم بر مترمکعب بود.

استاندارد ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است.

گرد و غبار از حوالی ساعت ۱۸ دیروز (پنجشنبه) در خوزستان آغاز شده است.

ریزگرد در شهرهای آبادان و خرمشهر به میزان بیش از ۶ برابر حد مجاز، سه پرواز شامگاه پنجشنبه فرودگاه بین المللی آبادان را لغو کرد.

سازمان هواشناسی نیز روزهای گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرده بود، با توجه به افزایش وزش باد و تشکیل توده گرد و خاک بر روی عراق و حرکت آن به ایران، از بعد از ظهر پنجشنبه ۲۷ خردادماه و جمعه ۲۸ خردادماه در استان های کرمانشاه، ایلام، خوزستان و با شدت کمتر در کردستان، پدیده گرد و غبار موجب کاهش کیفیت هوا می شود.

هجوم ریزگردها به خوزستان در برخی مواقع در سال جاری و سال های گذشته، تعطیلی دستگاه های اجرایی و مدارس برخی شهرهای استان را به همراه داشت.

مرجع / ایرنا