تاریخ انتشار خبر: ۴ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۳:۵۶:۱۰
کد مطلب : 30443
گزارش اختصاصی عصر آبادان /

افزایش نگران کننده گرایش دختران آبادانی به حضور در سفره خانه ها/ حرف های سحر و نسیم دو دختر آبادانی با نظرات متفاوت درباره مصرف قلیان

اینجا نیز مشتریان خانم بیشتر از مردان هستند. سحر یکی از دخترانی است که به قول خودش هر غروب به این سفره‌خانه می‌آید. می‌گوید به جز رفتن به کافی شاپ و سفره‌خانه تفریح دیگری ندارد. بیشتر مکان‌های تفریحی مانند استخرها و ورزشگاه‌ها عصرها برای آقایان است. با سینما و تئاتر هم مگر چند روز را می‌توان پر کرد؟

ghelyan

به گزارش عصر آبادان:  برخی عقیده دارند که براساس آثار و شواهد موجود، برپایی قهوه‌خانه  از حدود ۵۰۰ سال قبل در ایران شکل گرفته و جمعی دیگر عمر آن را افزون‌تر محاسبه می‌کنند.

همچنین گفته می‌شود، قهوه‌خانه در ایران به سال‌ها قبل از ورود چای باز می‌گردد و اولین بار دو برادر آلمانی که برای آموزش ارتش به ایران آمده بودند آن را افتتاح کردند و در آن قهوه می‌فروختند.

سال‌ها بعد و با کشت چای در شمال ایران که سوغات کاشف‌السلطنه از هند بود، هرچند قهوه‌خانه هنوز همان قهوه ‌خانه بود اما چای خوش‌طعم و ‌عطر ایرانی که به مراتب از اجداد هندی خود نیز مرغوب‌تر بود جای قهوه را گرفت.

قهوخانه‌های سنتی و قدیمی

قهوه‌خانه‌ها در گذر زمان همان‌گونه که با شاهنامه‌خوانی، داستان‌سرایی، مدیحه‌سرایی، نقالی، غزلخوانی، سخنرانی و مشاعره در ترویج تاریخ، فرهنگ و ادب و نیز تبادل افکار و معرفی آثار در روزهای خاص نقش مهمی را ایفا کرده‌اند، از بهترین و جذاب‌ترین اماکن عمومی شهرها برای گذراندن اوقات فراغت به شمار می‌روند.

نخستین قهوه‌خانه‌ها در ایران، در دوره صفویان و به احتمال زیاد در زمان سلطنت شاه‌طهماسب (۹۳۰-۹۸۴ق)، در شهر قزوین پدید آمد و بعد در زمان شاه عباس اول (۹۹۶-۱۰۳۸ق) در شهر اصفهان توسعه یافت.

قهوه‌خانه محلی برای تبادل اطلاعات، انجام برخی معاملات، انتقال دستاوردها و تجربیات و حتی در نهضت انقلاب اسلامی به پایگاهی برای انتقال پیام‌ها و بیانیه‌های انقلابی تبدیل شده بود.

با این حال اما در زمان گذشته افراد کم سن و سال و جوان‌ترها نیز برای حضور در قهوه‌خانه‌ها شهر و روستا شرم داشتند و اغلب ریش‌سفیدان و مردان برای در جریان قرار گرفتن اخبار و اطلاعات و تامین بخشی از نیازهای خود به این مکان مراجعه می‌کردند.

صاحبان این محل‌های به واقع مردمی، کمی بعد و پس از اندکی رونق پا را فراتر گذاشتند و به این ترتیب سرگرمی‌هایی چون مدیحه‌سرایی، نقالی، شاهنامه‌خوانی، غزل‌خوانی، سخنوری و مشاعره نیز به ان مکان راه یافتند.

قهوه‌خانه در جامعه سنتی ایران به عنوان فضایی فرهنگی جایی برای خود یافت اما از آسیب‌های همیشگی که دستخوش جامعه سنتی در حال گذر به امروز می‌شود در امان نماند.

تغییر قهوخانه‌های سنتی به مدرن

جامعه سنتی در طول زمان لباس نو بر تن کرد و رنگ نو به خود گرفت، زمانه‌ای شد که برخی از جوانان شهر و روستا آرامش را در دود و دم جستجو می‌کنند و قلیان دیگر جزء دکوراسیون منازل نیست و حال همدم و یار برخی از خانواده های ایرانی شده است.

مهمتر اینکه زنان در عرصه ی مصرف قلیان پا به پای مردان و بدون توجه به هشدارها رقابت می‌کنند.

با توجه به اینکه این روزها ظهور و وجود فروشگاه‌های عرضه لوازم و مواد قلیان در خیابان‌ها خودنمایی می‌کند و مصرف اقسام مواد دخانی در اقشار مختلف مردم جامعه افزایش یافته است، بسیاری از مستعملان دخانیات و دخترانی که لب بر قلیان می‌زنند نگاه تفریحی به آن دارند و دلیل آن را نیز تنها نبود تفریح جایگزین برای آن می‌دانند و نکته جالب‌تر اینکه علیرغم  آگاهی از آسیب‌ها و ضرر های قلیان، روز به روز شاهد افزایش جمعیت مصرف‌کننده از آن هستیم.

برخلاف اینکه استعمال سیگار هنوز در میان برخی از زنان ایرانی به عنوان یک رفتار زشت و ناپسند شناخته می‌شود، اما کشیدن قلیان در خانواده‌های ایرانی با ممنوعیت مواجه نیست.

متاسفانه باید اذعان کرد قلیان دیگر پای ثابت بسیاری از تفریحات جوانان و خانواده‌های ایرانی شده و تصورات مردم در رابطه با مصرف قلیان جالب و متاسفانه کمی عجیب است. اکثر مردم مصرف قلیان را تفریحی می‌دانند که آرامش را به آن‌ها هدیه می‌دهد و معتقدند هر چه “پُک” عمیق‌تر باشد بیشتر به آرامش می رسند!

گذشته از اینها اگر مصرف سیگار در زنان را با نگاهی متفاوت بررسی کنیم، می‌بینیم که مصرف‌کنندگان مواد دخانی تهدید کننده سلامت مادران فردا است که با مصرف دخانیات نه تنها خانواده بلکه جامعه را نیز دچار مشکل خواهد کرد. افزایش استعمال دخانیات توسط دختران جوان به خودی خود تهدیدی جدی برای نسل آینده بشمار می‌آید.

متاسفانه برخی تصورات غلط در میان مردم ریشه دوانده که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها وارد نمی‌شود اما در حقیقت دود قلیان از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن شده و آثار سوء خود را به جا می‌گذارد. مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، کاهش وزن و بسیاری از مشکلات دیگر می‌شود.

گاهی اوقات هم دیده می‌شود که دختران جوان برای کسب پرستیژ اجتماعی کاذب در بین دوستان و هم‌سن و سالان اقدام به استعمال سیگار و قلیان می‌کنند.

برای بررسی این پدیده ی شوم اجتماعی که دامن بسیاری از خانواده ها را آلوده کرده است،تصمیم گرفتم سری به سفره‌خانه‌ها و مراکز تفریحی آبادان بزنم…

یکی از مکان‌های پر ازدحام ساعت ۱۹

از کنار ساختمان  که بگذری در انتهای ساختمان  راهروی تعبیه شده است که مشتریان را به سمت سفره‌خانه هتل … یا …. راهنمایی می‌کند. اینجا چادری برپاست که پاتوق عصرگاهی بسیاری از دختران و پسرانی است که می گویند برنامه‌ای برای اوقات بی‌کاری‌شان ندارند.

بیشتر مشتریان اینجا دائمی هستند. این را از سلام و علیک گرم مرد پشت دخل و کارکنان با مشتریان می‌توان فهمید. جوان قهوه‌چی دائما در حال چای آوردن است. با بیشتر مشتریان شوخی می‌کند و همه او را عزیرم آقا و گلم صدا می‌زنند.

 اینجا نیز مشتریان خانم بیشتر از مردان هستند. سحر یکی از دخترانی است که به قول خودش هر غروب به این سفره‌خانه می‌آید. می‌گوید به جز رفتن به کافی شاپ و سفره‌خانه تفریح دیگری ندارد. بیشتر مکان‌های تفریحی مانند استخرها و ورزشگاه‌ها عصرها برای آقایان است. با سینما و تئاتر هم مگر چند روز را می‌توان پر کرد؟

سحر می‌پرسد: کدام تفریحی را سراغ دارید که پنج نفره بتوان رفت و تنها ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان پرداخت کرد.

استدلال‌های سحر برای کشیدن قلیان را دوستش نسیم رد می‌کند. او که مدتی است برای استعمال زیاد قلیان به تنگی نفس دچار شده و تنها برای همراهی دوستانش به سفره‌خانه آمده است می‌گوید: بسیاری از کسانی که قلیان می‌کشند بدون آن که خود متوجه شوند به آن معتاد می‌شوند.

می‌توانیم غروب‌ها در پارک دور هم جمع شویم و بی آنکه هزینه‌ای بدهیم پیاده‌رویی کنیم. اما قلیان با اسانس‌های شیمیایی و میوه‌اش ما را به خود وابسته کرده.

نسیم معتقد است: بسیاری از دختران دور از چشم خانواده‌ها قلیان می‌کشند و هنوز هم سایه سنگین نگاه‌ها بر روی دختران قلیان‌کش وجود دارد.

 او که پس از چند سال قلیان کشیدن دچار مشکل تنفسی خفیف شده است می‌گوید: شاید حالا عوارض این قلیان کشیدن‌ها مشخص نشود اما بعدها خودش را نشان می‌دهد، سخنان نسیم از لحاظ علمی نیز درست است.

سخن ما به عنوان رسانه این است، هر چیزی که قانون می‌شود باید همه ملزم به رعایت آن شوند و هیچگونه ملاحظه و مصلحتی هم درکار نباشد.

اما چرا هنوز برای قانون‌های موقتی و ناپایدار پشتوانه‌ای محکم در نظرگرفته نشده است، برای مثال همین جمع‌آوری قلیان، چرا هنوز قلیان از چای‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی سرو می‌شود؟!

متاسفانه اگر بخواهیم نگاه بدبینانه‌ای نداشته باشیم کم نیستند دختران و پسرانی که این روزها یکی از ابزار تفریحی و سرگرمی‌شان کشیدن قلیان با اسانس‌های شیمیایی میوه‌ای است.

اگر بعدازظهر یک روز تعطیل گذرتان به پارک‌های سطح شهر و یا مناطق تفریحی افتاده باشد، نوجوانان و جوانانی را می‌بینید که مشغول قلیان کشیدن هستند و ای کاش مسئولان برای جمع کردن این سنت غلط به جا مانده از گذشتگان ، قانونی معتبر و جدی تصویب می‌کردند و عملا آن را دنبال می‌کردند نه فقط در حد حرف و قانون و تبصره، تا شاهد چنین صحنه‌هایی نباشیم.

قهوه‌خانه سنتی که در مرکز شهر آبادان یعنی امیری خیابان دبـ…  خ سـ…  بلوار ا…  و پاساژ پـــ… پاساژ کــ… ،  از صدها مکان‌های مصرف قلیان و جذب جوانان است، شاید این گزارش سببی باشد تا مسئولان فرهنگی ، اماکن نیروی انتظامی و دیگر متولیان ، نظارت خود را جدی تر کنند.

 1. دانیال گفت:

  ۰۹۳۸۶۱۴-۸۶۱ ولک قلیون نکش ضرر داره به خدا مو سه سال کشیدم هیچی ازش در نیاوردم تو هم نکش جون خوت.اگه خواستی ترک کنی با ای نشماره تماس بگیر تا بگم چیکار کنی دانیال ۲۱ ساله از شهرستان لردگان

 2. دانیال گفت:

  قلیونی سیت چاق کنم وبرگ بینه ک تیا قشنگته افتو نبینه.

 3. فریدون گفت:

  متاسفانه با توجه به دستهای پشت پرده تا زمانی که این دستها از ریشه قطع نگردد هرگز قلیان جمع آوری نخواهد شد . با کمی تامل و تفکر میتوان دریافت که اگر قلیان در قهوه خانه ها منع گردد درآمد سرشار همان آقایان از ابین میرود به همین لحاظ هرگز شاهد جمع آوری قلیان نخواهیم بود . با تشکر .

 4. رضا گفت:

  گزارش اختصاصی ؟! مطمئن هستین؟!!

 5. ناسناس گفت:

  همه مسولین فردای قیامت در گیرن
  متاسفم برای اونایکه فقط دم از انقلابی ودم میزنن