تاریخ انتشار خبر: ۲ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۳:۵۶
کد مطلب : 40738

اقدام قابل تامل لاریجانی در صحن مجلس

اقدام لاریجانی در به رای گذاشتن نظر کمیسیون فرهنگی، موجب تنش بین رئیس مجلس با برخی نمایندگان شد که اقدام لاریجانی را خلاف آئین‌نامه می‌دانستند.

به گزارش عصر آبادان ، در جلسه علنی امروز(یک‌شنبه) علی لاریجانی با مبهم خواندن نظر کمیسیون فرهنگی درباره آئین‌نامه انتخاب ناظر مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات، این ابهام را به رای استمزاجی نمایندگان مجلس گذاشت و اکثر نمایندگان مجلس به نظر لاریجانی رای دادند تا معرفی رسایی و نبویان برای هیئت نظارت بر مطبوعات با مشکل مواجه شود.  لاریجانی در هنگام رای‌گیری تاکید کرد که این رای استمزاجی است و در نهایت “رئیس مجلس” است که تصمیم‌ می‌گیرد.

تسنیم – پس از رد شدن نظر کمیسیون فرهنگی مجلس توسط علی لاریجانی، علی‌رضا زاکانی با حضور در جایگاه هیئت رئیسه، ضمن اعتراض شدید به این عملکرد رئیس‌ مجلس، اینگونه اقدامات را دارای شائبه دیکتاتوری خواند و گفت: رئیس مجلس چرا ابهام خود را به رای نمایندگان گذاشته و اگر قرار بر عدالت باشد باید عکس این موضوع هم به رای گذاشته شود.

لاریجانی خطاب به زاکانی گفت: رفتار من دیکتاتوری نیست؛ من رئیس مجلس هستم چطور در جاهایی دیگر وقتی رئیس حرف نهایی را می‌زند شما نمی‌گویید دیکتاتوری! الان می‌گویید اعمال نظر رئیس مجلس دیکتاتوری است؟

یکی از نمایندگان مجلس در همین زمینه به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم گفت: سال گذشته بر اساس همین مکانیزمی که امروز کمیسیون فرهنگی مجلس به آن عمل می‌کند، آقای مطهری به عنوان ناظر مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات انتخاب شد ولی سال گذشته جناب آقای لاریجانی هیچگاه چنین چیزی را به استمزاج نمایندگان نگذاشت.

به گزارش تسنیم، بر اساس بند ۱ ماده ۲۱۸ آئین‌نامه داخلی مجلس: برای انتخاب ناظران کمیسیون‌های تخصصی و یا مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ذی‌ربط موظف است حداقل به تعداد دو برابر مورد نیاز از نمایندگان داوطلب واجد شرایط را به مجلس معرفی نماید تا مجلس نسبت به انتخاب تعداد مورد نیاز اقدام کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس امروز تاکید کرد که به نظر وی، بر اساس این بند از ماده ۲۱۸، باید بیش از ۲ نفر به صحن علنی مجلس معرفی شوند.