تاریخ انتشار خبر: ۲ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۸:۵۱:۳۲
کد مطلب : 120751

انفجار در افغانستان/ آخرین اخبار از حمله انتحاری به کابل +عکس(+۱۸)

شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری به نقل از خبرنگار خود از انفجار بمب در کابل در جمع تظاهرات کنندگان خبر داد

شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری به نقل از خبرنگار خود از انفجار بمب در کابل در جمع تظاهرکنندگان خبر داد. تظاهرکنندگان خواستار تامین برق مناطق مرکزی افغانستان بودند.
انفجارهای کابل تاکنون ۱۰ کشته  و شماری زخمی بر جای گذاشته است.
گفته می‌شود سه انفجار انتحاری در میان تظاهرکنندگان جنبش روشنایی به وقوع پیوسته است.
حوالی ساعت ۲:۳۰ دقیقه بعد از ظهر امروز انفجار نیرومندی در منطقه دهمزنگ شهر کابل محل تظاهرات جنبش روشنایی به وقوع پیوست.

انفجار در افغانستان/ آخرین اخبار از حمله انتحاری به کابل +عکس(+18)

این انفجار در نزدیکی مکانی به وقوع پیوست که تظاهرات کنندگان جنبش روشنایی از صبح امروز در این محل تجمع کرده‌اند.

هرچند این تظاهرات تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شده بود اما مقام‌های امنیتی تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده‌اند. پس از وقوع این انفجار تظاهرات کنندگان جنبش روشنایی، مجبور به فرار از محل شده‌اند و برخی دیگر نیز به درمان و انتقال زخمی‌ها مبادرت ورزیده‌اند.

بنابر این گزارش، عامل انتحاری جلیقه مملو از مواد منفجره همراه خود را در میان گروهی از تظاهرکنندگان در حنبش مسوم به «روشنایی» در مرکز کابل منفجر کرد که تلفات و خسارت گسترده مالی و جانی ببار آورده است. هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. شاهدان عینی از وقوع سه انفجار پی در پی به فاصله زمان یک دقیقه ای سخن گفته اند که احتمالا با هدف وارد آوردن حد اکثر تلفات به غیرنظامیان صورت گرفته است.
انفجار در افغانستان/ آخرین اخبار از حمله انتحاری به کابل +عکس(+18)
شاهدان عینی می گویند که تعدادی زیادی در این انفجار کشته و زخمی شده‌اند و بر این تظاهرات کنندگان با شعارهای «ارگ، ارگ عدالت»، «اشرف غنی، عبدالله، برگردان حق ما»، « تبعیض سیستماتیک، آینده میشه تاریک» حکومت را متهم به بی توجهی خواست‌های مردم کردند.
انفجار در افغانستان/ آخرین اخبار از حمله انتحاری به کابل +عکس(+18)
اعضای جنبش روشنایی مسیر ده گانه آغاز تظاهراتشان را اعلام کرده بودند و قرار بود که در مقابل ارگ ریاست جمهوری تجمع کنند اما نیروهای امنیتی جاده های منتهی به ارگ ریاست جمهوری را با کانتینر مسدود کرده است واز چوک دهمزنگ به آن طرف اجازه رفتن به آنها را ندادند.
انفجار در افغانستان/ آخرین اخبار از حمله انتحاری به کابل +عکس(+18)

انفجار در افغانستان/ آخرین اخبار از حمله انتحاری به کابل +عکس(+18)

شبکه العربیه به نقل از مقامات پلیس افغانستان از افزایش تلفات انفجار کابل به بیش از ۵۰کشته و زخمی خبر داد.

همچنین «حفیظ شریعتی»، استاد دانشگاه و از معترضان جنبش روشنایی به بی‌بی‌سی گفت که سه انفجار در محل همایش معترضان واقع شد که به گمان وی، ناشی از بمب‌گذاری انتحاری بوده که احتمالا ۳۰ نفر در این سه انفجار کشته شده و تعدادی نیز زخمی شده‌اند  که به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری  اسلامی افغانستان نیز در پیامی ضمن ابراز تاسف از این حادثه، تأکید کرد حکومت تمام تلاش‌ها را به خاطر تأمین امنیت تظاهرات کنندگان به خرج می دهد.

غنی به تمام نهادها و مقامات دولتی دستور داده تا از تمام امکانات برای رسیدگی به مجروحین این انفجار استفاده کنند و زخمی ها را به صورت عاجل به بیمارستانهای مجهز (مانند بیمارستان امنیت ملی و سردار محمد داوودخان) انتقال داده، و تحت مداوا قرار دهند.
تازه‌ترین اخبار حاکی است تاکنون ۶۰ زخمی در بیمارستان ابن سینا و ۸۵ تن دیگر در بیمارستان استقلال انتقال یافته‌اند.

برخی منابع نیز به نقل از وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده اند که این حادثه منجر به کشته شدن ۲۰ شهروند و زخمی شدن ۱۷۰ تن دیگر شده است.

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان در پیامی با ابراز تأسف از حادثه انفجار بین تظاهرات کنندگان جنبش روشنایی تأکید کرد: مردم و دولت به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور باید به این دشمنان پاسخ قاطع و قوی بدهند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز با صدور پیامی ضمن ابراز تاسف از حادثه انفجار در بین معترضان در کابل و محکوم کردن این اقدام جنایتکارانه، از نیروهای امنیتی کشورش خواست تا با تمام توان در پیگیری این عمل هولناک تروریستی و تامین امنیت شهروندان تلاش نمایند.