تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۷:۱۴
کد مطلب : 80571

اوباما: تا دستیابی به توافق تحریم‌ ادامه دارد

رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک خود با نخست‌وزیر ایتالیا اعلام کرد که تا دستیابی به یک توافق هسته‌ای تحریم‌ها درمورد ایران ادامه می‌یابند.

باراک اوباما در بخش دیگری از این کنفرانس خبری طرح کورکر را مصالحه‌ای منطقی خواند و اعلام کرد نتیجه نهایی این طرح باعث از ریل خارج شدن مذاکرات هسته‌ای نخواهد شد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین خطاب به کنگره آمریکا درباره توافق هسته‌ای با ایران گفت: درحال حاضر ما درحال مذاکره هستیم، بنابراین اندکی صبر داشته باشید.

وی افزود: اگر این‌گونه برداشت شود که ما از یک توافق منصفانه با ایران امتناع کرده‌ایم آن‌گاه تحریم‌ها شکننده خواهند بود و نزدیکترین متحدانمان این اقدام را زیر سؤال خواهند برد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین درباره تصمیم روسیه به فروش سامانه اس‌۳۰۰ به ایران اعلام کرد که روسیه فروش تسلیحات به ایران را در سال ۲۰۰۹ به‌درخواست آمریکا متوقف کرده بود و او از این موضوع متعجب است که روسیه چرا پیش از این تصمیم به ازسرگیری فروش تسلیحات به ایران نگرفته بود.

اوباما درباره حضور آمریکا در بازارهای جهانی گفت: ۹۵ درصد از بازارهای جهانی در خارج از مرزهای ما هستند. بازارهایی که دارای بیشترین میزان رشد خواهند بود در منطقه آسیا قرار خواهند داشت.

وی در ادامه گفت: اگر آمریکا به شکل‌گیری قوانین تجاری کمک نکند چین قوانین خود را وضع خواهد کرد که کمکی برای تجارت و اقتصاد این کشور به شمار می‌رود.

متئو رنزی، نخست‌وزیر ایتالیا نیز  اعلام کرد که در دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا درباره مسائلی چون اوکراین و مذاکرات هسته‌ای ایران و چارچوب پیچیده خاورمیانه گفتگو کرده‌اند.

منبع: تسنیم