تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۱:۰۵
کد مطلب : 64311
چنانه خبر داد:

اولین پیوند کبد در خوزستان با موفقیت انجام شد

عضو فرآهم آوری مرکز پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: اولین پیوند کبد در خوزستان با موفقیت انجام شد.

 

به گزارش عصر آبادان ، دکتر عباس چنانه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: خانواده بیمار مرگ مغزی ۲۵ ساله به نام «مولود زکی زاده» به دلیل کمک به همنوع و همچنین نجات جان سه بیمار دیگر برای اهدای عضو رضایت دادند. دو کلیه این بیمار به دو بیمار نیازمند دیگر پیوند زده و کبد بیمار نیز برای اولین بار در خوزستان در یک عملیات موفقیت آمیز به یکی از بیماران خوزستانی که دچار نارسایی کبد بود پیوند زده شد.

وی افزود: در حال حاضر با وجود دکتر بحرینی به عنوان فوق تخصص جراحی کبد، پیوند کبد در استان انجام می شود. امیدوارم که مردم بتوانند با رعایت برخی از مسائل تا حد امکان از ابتلا به بیماری نارسایی کبد پیشگیری کنند.

عضو فرآهم آوری مرکز پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: بیماران دیابتی و همچنین فشارخونی باید برای جلوگیری از نارسایی کلیه همیشه تحت نظر پزشک معالج باشند تا در صورت امکان از نارسایی کبد جلوگیری شود.

چنانه یادآور شد: مصرف نمک زیاد و مواد قندی بیش از حد که منجر به این نوع بیماری ها می شود یکی از دلایل از کار افتادگی کلیه ها است بنابراین مردم باید از مصرف بیش از حد نمک و مواد قندی پرهیز کنند. همچنین انواع هپاتیت های درمان نشده منجر به سیروز کبدی می شود و در نهایت بیمار به پیوند کبد نیاز پیدا می کند.

وی در پایان گفت:‌امیدوارم هرگز بیمار مرگ مغزی در استان نداشته باشیم و اگر هم داشتیم خانواده ها خودشان با رضایت کامل نسبت به پیوند اعضا اقدام کنند تا جان بیماران دیگر را نیز نجات دهند.