تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۹:۰۵
کد مطلب : 95950
لیگ جهانی والیبال 2015

ایران – آمریکا/ ورود بانوان ممنوع شد؟!

تیم‌های ملی والیبال ایران و آمریکا روز جمعه در هفته ششم لیگ جهانی ۲۰۱۵ در سالن ۱۲ هزار نفری برابر هم قرار می‌گیرند.

 تیم‌های ملی والیبال ایران و آمریکا روز جمعه در هفته ششم لیگ جهانی ۲۰۱۵ در سالن ۱۲ هزار نفری برابر هم قرار می‌گیرند.

تیم‌های ملی والیبال ایران و آمریکا در هفته ششم رقابت‌های لیگ جهانی ۲۰۱۵ از ساعت ۲۱ جمعه نخستین دوگانه خود را در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار خواهند کرد. این مسابقه در شرایطی برگزار خواهد شد که آمریکایی‌ها با نتایجی که در دور رفت مسابقات کسب کرده‌اند تا حدود زیادی خیالشان از صعود راحت است، اما شاگردان بوبان کواچ برای صعود راه سختی در پیش دارند و باید تا آخرین لحظه بجنگند.

تیم ایران در دو مسابقه آخر خود در لیگ جهانی توانست دست به کار بزرگی بزند و روسیه، قهرمان المپیک را دوبار در کازان شکست دهد که این موفقیت تاثیر مثبت زیادی بر تیم ایران داشت؛ در طرف مقابل هم آمریکایی‌ها تاکنون هیچ مسابقه‌ای را به حریفان خود واگذار نکرده‌اند و حالا هم برای تداوم این شرایط به ایران آمده‌اند، اما شاگردان بوبان هم می‌خواهند نتیجه بازی رفت را جبران کنند و به نوعی انتقام آن بازی بد و شکست برابر حریف را بگیرند.

شاگردان جان اسپرو در دو مسابقه نخست خود ایران را از پیش‌رو برداشتند و پس آن روسیه را مغلوب کردند و در دو گانه سوم خود از سد لهستان گذشتند که در این ۶ مسابقه تنها شاگردان آنتیگا موفق شدند یک امتیاز از حریف خود بگیرند که این موضوع نشان از قدرت بالای آمریکایی‌ها دارد. ایران که در دوگانه نخست خود در لس‌آنجلس مغلوب آمریکا شده بود، از آنجا به لهستان رفت و در چنیستوهوا هم تنها توانست یک امتیاز کسب کند، اما شرایط در کازان تغییر پیدا کرد و ایران توانست ۶ امتیاز در دو بازی برابر روسیه کسب کند.

شرایط در تهران متفاوت است و ملی‌پوشان ایران ثابت کرده‌اند که در شرایط میزبانی توان‌شان چند برابر می‌شود، اما نمی‌توان به این موضوع اکتفا کرد و ایران را برنده مطلق در دیدار با آمریکا دانست، چراکه آمریکایی‌ها تیمی سیستماتیک هستند و با بازی در شرایط سخت غریبه نیستند. میزبانی و حضور تماشاگران شاید تاثیر منفی چندانی بر روند عملکردی تیم آمریکا نداشته باشد، اما بدون شک تاثیر مثبت زیادی روی تیم ایران دارد که می‌تواد موجب دلگرمی اهالی والیبال شود.

موضوعی که بیش از همه ذهن اهالی والیبال را مشغول کرده است، بحث حضور بانوان در سالن‌ ۱۲ هزار نفری است. این موضوع چندی است که به موضوع اول والیبال ایران تبدیل شده است و مخالف هایی نیز با حضور بانوان در سالن والیبال صورت گرفته و اگر فدراسیون جهانی از این موضوع مطمئن شود، بنا به گفته خودشان ایران را از میزبانی سطح یک لیگ جهانی محروم می‌کنند. امروز اعلام شده ورود تمام بانوان حتی خبرنگاران خانم و مسئولان میز منشی هم به سالن والیبال ممنوع است و باید دید این اتفاق در نهایت رخ می دهد یا خیر.

* رتبه‌های کسب کرده تیم ملی والیبال آمریکا در ۱۷ دوره لیگ جهانی به شرح زیر است:

سال ۱۹۹۰، رتبه هفتم
سال ۱۹۹۱، رتبه ششم
سال ۱۹۹۲، مقام سومی و مدال برنز
سال ۱۹۹۳، رتبه نهمی
سال ۱۹۹۴، رتبه دوازدهم
سال ۱۹۹۵، رتبه دهم
سال ۲۰۰۰، رتبه ششم
سال ۲۰۰۱، رتبه نهم
سال ۲۰۰۶، رتبه دهم
سال ۲۰۰۷، مدال برنز و مقام سومی
سال ۲۰۰۸، مدال طلا و عنوان قهرمانی
سال ۲۰۰۹، رتبه ششم
سال ۲۰۱۰، رتبه هشتم
سال ۲۰۱۱، رتبه هفتم
سال ۲۰۱۲، مدال نقره و نایب قهرمانی
سال ۲۰۱۳، رتبه دوازدهم
سال ۲۰۱۴، مدال طلا و عنوان قهرمانی
سال ۲۰۱۵،؟؟

* فهرست اسامی بازیکنان تیم ملی والیبال آمریکا به شرح زیر است:

میکاه چریستسون، ریان آمرمان، کاویکا شوجی، گراهام مکلواین، مت اندرسون، آرون روسل، تیلور سندر، پائول لوتمن، رید پریدی، دفالکو، جیسون جابلونسکی، گارتا، توماس جائسچک، دیوید لی، روسل هولمز، فوتی تاوانا، مکس هولت، دیوید اسمیت، دن مکدونل، مورفی تروی، کارسون کلارک، ویل پرایز، آلفی رفت، دوستین واتن، اریک شوجی.

* نگاهی به تاریخچه دیدار ایران – آمریکا

تیم های ملی والیبال ایران و آمریکا در طول تاریخ خود تاکنون ۸ بار به مصاف هم رفته اند که سهم والیبال ایران تنها ۲ برد بوده است.
این دو تیم از آغاز تا اکنون در ۸ دیدار رسمی به مصاف یکدیگر رفته اند که نتایج آن به شرح زیر است:
ایران ۲ – آمریکا ۳ (قهرمانی جهان ۱۹۷۰)
ایران صفر – آمریکا ۳ (قهرمانی جهان ۲۰۰۶)
ایران صفر – امریکا ۳ (جام جهانی ۲۰۱۱)
ایران ۳ – آمریکا ۲ (قهرمانان قاره ها ۲۰۱۳)
ایران صفر – آمریکا ۳ (لیگ جهانی ۲۰۱۴)
ایران ۳ – آمریکا ۲ ( قهرمانی جهان ۲۰۱۴)

آمریکا ۳ – ایران یک ( دو بار در لیگ جهانی ۲۰۱۵)

منبع: فارس