تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۱:۳۵
کد مطلب : 44272

ایران نهادهای اطلاعاتی اسرائیل را مات کرد

کارشناسان صهیونیستی و آمریکایی در تحلیل‌های جداگانه در زمینه نبرد اخیر غزه اذعان کردند، سران تل‌آویو متوجه این واقعیت شده‌اند که نبردی جدید با گروه‌های مقاومت منطقه، آغازی بر پایان موجودیت اسرائیل خواهد بود.

 به گزارش عصر آبادان،«گئورا آیلاند»، فرمانده نظامی ارشد بازنشسته  و مشاور امنیت ملی اسرائیل خلال سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶  طی تحلیلی که در یک اندیشکده صهیونیستی منتشر شده است، گفت: «بی‌شک اسرائیل از مهندسی تونل‌های گسترده زیر زمینی حماس آگاه نبود. بی‌شک باید گفت که پس نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی اسرائیل به چه کاری مشغول بوده‌اند و صدها تونل مجهز و پیشرفته حماس چه زمان و با چه امکاناتی ساخته شده‌اند. این در حالی است که غزه سال‌ها در تحریم و محاصره به‌سر می‌برده است.»

آیلاند در ادامه گفت: «در ماجرای غزه، «شین بت»، «امان»، رکن اطلاعاتی ارتش و «موساد »، سازمان جاسوسی خارجی اسرائیل حریفی قدرتمند در برابر خود دیدند و جمهوری اسلامی و بازوانش در خاورمیانه(حزب الله)، نهادهای اطلاعاتی اسرائیل را به چالش کشیده و بسیار حرفه‌ای عمل کرده و موفقیت‌های بسیاری را بدست آورد‌ند.»

آیلاند در ادامه تحلیل خود از نبرد اخیر غزه افزود: «ما همه راهکارها را درباره پیامدهای عملیاتی حماس در استفاده از تونل‌ها لحاظ  نکردیم. منابع اطلاعاتی اسرائیل مواردی چون مقاومت بتون‌ها و برخی موارد مهم فنی دیگر را در نظر نگرفتند.»

از سوی دیگر «جاناتان شانزر»، کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی دفاع از دموکراسی نیز در این زمینه گفت: «شکی نیست که تا پیش از حمله به غزه تل‌آویو از تعداد تونل‌ها و پیچیدگی آن‌ها آگاهی نداشته است. صدها تونل در غزه، با مواد اولیه و عرض‌های کم حفر شده‌اند. تونل‌هایی که به برق و خروجی‌های بسیار مجهز بودند و ضرورت دارد تا نهاد‌های اطلاعاتی اسرائیلی توضیح دهند که چگونه و از چه راه‌هایی هزار‌ها تن سیمان  جهت بتون ریزی وارد غزه شدند. ارتش و نهادهای اطلاعاتی اسرائیل نتوانستند اطلاعات دقیقی را در زمینه تعداد و تجهیزات موجود زیر زمین‌های غزه بدست آورند و تهدیدی که به عمل آمد باعث شرمندگی سران اسرائیل بود.»

وی در خاتمه افزود: «نیروهای مسلح مصر و سوریه نیز در دهه  ۷۰ میلادی با استفاده از اصل غافلگیری توانستند به صحرای سینا و ارتفاعات جولان حمله کنند بنابر این مقام‌های اسرائیلی می‌دانند که این رویداد اخیر در مقابل حماس دیگر نباید رخ دهد زیرا این امر آغازی بر  پایان موجودیت اسرائیل خواهد بود. از سوی دیگر درگیری‌های اخیر غزه نشان دادند که ایران توانسته است به نقاط آشکار و ضعف سامانه ضد موشکی گنبد آهنین اسرائیل پی ببرد.

نیروهای اطلاعاتی ایران همچنین توانستند نقش مهمی را در کمک به حماس ایفا کنند و هنوز نحوه عملیات آن‌ها برای دستگاه‌های اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل و غرب ناپیدا است.

منبع: فارس