تاریخ انتشار خبر: ۲ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۲۲:۵۵:۰۸
کد مطلب : 91381

این زنان از حوریان بهشتی زیباترند!

ویژگی‌ها و امتیازهای زنان بهشتی برگرفته از آیات قرآن عبارتند از: جوانی و شادابی همیشگی، پاکی و پیراستگی از هر گونه پلیدی و آلودگی، بکر بودن، شیفتگی در برابر همسران، چشم‌های سیاه و درشت و شفاف چون یاقوت و مرجان، درخشندگی چون مروارید و ….

حجاب

زنان بهشتى دو دسته‏ اند:
۱) یک دسته حور العین بهشتى هستند که در بسیارى از آیات قرآن از آنان وصف شده در سوره الرحمن می فرماید:
فِیهِنَّ خَیْراتٌ حِسانٌ فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ حُورٌ مَقْصُوراتٌ فِی الْخِیامِ فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لا جَانٌّ «۱» (در آن بهشت ها زنان نیکو خوى پاکیزه روى هستند، پس کدام یک از نعمت هاى پروردگارتان تکذیب می کنید، زنان حورى هستند که در خیمه‏ها مستور و در حجله‏ها محجوبند. پس کدام یک از نعمت هاى پروردگارتان تکذیب می کنید، آنان را لمس نکرده پیش از اهل بهشت نه بشرى و نه جنّى).
و نیز می فرماید: فِیهِنَّ قاصِراتُ الطَّرْفِ لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لا جَانٌّ فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ کَأَنَّهُنَّ الْیاقُوتُ وَ الْمَرْجانُ «۲» (در آن بهشت ها زنانى باشند که چشم خود بر شوهران خود دوخته و به دیگران ننگرند و جن و بشرى قبل از اهل بهشت آنان را لمس نکرده و مانند یاقوت و مرجانند).
و در سوره واقعه می فرماید:

«وَ حُورٌ عِینٌ کَأَمْثالِ اللُّوْلُوِ الْمَکْنُونِ»  «۳» (و حور العین که مانند مروارید دست نخورده هستند).
و نیز می فرماید إِنَّا أَنْشَأْناهُنَّ إِنْشاءً فَجَعَلْناهُنَّ أَبْکاراً» «۴» (ما آنان را بدون ولادت آفریدیم و دوشیزگان قرار دادیم).

به طور مختصر مجموع ویژگی‌ها و امتیازهای زنان بهشتی برگرفته از آیات قرآن عبارتند از: جوانی و شادابی همیشگی، پاکی و پیراستگی از هر گونه پلیدی و آلودگی، بکر بودن، شیفتگی در برابر همسران، چشم‌های سیاه و درشت و شفاف چون یاقوت و مرجان، درخشنگی چون مروارید، خرامیدن و دل ربایی، حضور در خیمه‌های پرشکوه، هم سنّ و سال بودن و خوش رفتاری با همسران و آراستگی به همه‌ی زیبایی‌های ظاهری و باطنی.

پیامبر اسلام(صلى الله علیه و آله ) فرمود: براى مرد مسلمان بعد از قبول دین مبین اسلام، هیچ فائده اى بهتر از داشتن یک زن مسلمان وجود ندارد، هنگامى که او را ببیند خوشحالى کامل را در تمام وجودش، ایجاد کند از خواسته هاى شوهرش اطاعت کامل نموده و در غیاب او از عفت و پاکدامنى خویش و هم چنین از اموال شوهرش محافظت کند

۲) دسته دوم زنان مومنه صالحه هستند که به مراتب از حور العین زیباترند، در سوره زخرف می فرماید:

قال رسول الله(صلى الله علیه و آله): «ما استَفادَ اِمرءٌ مِسلِمٌ فائدهً بَعدَ الاِسلامِ اَفضَلُ مِن زَوجَهٍ مُسلِمَهٍ، تَسُرُّهُ اِذا نَظَر اِلیها، وَتُطیعُهُ اِذا اَمَرَها، وَتَحفَظَهُ اِذا غابَ عَنها فى نَفسِها و مالِهِ.» (کتاب: با جوانان در ساحل خوشبختی،‏ نویسنده: سیّد حمید فتاحی‏)

پیامبر اسلام(صلى الله علیه و آله) فرمود: براى مرد مسلمان بعد از قبول دین مبین اسلام، هیچ فائده اى بهتر از داشتن یک زن مسلمان وجود ندارد، هنگامى که او را ببیند خوشحالى کامل را در تمام وجودش ایجاد کند، از خواسته هاى شوهرش اطاعت کامل نموده و در غیاب او از عفت و پاکدامنى خویش و هم چنین از اموال شوهرش محافظت کند.

خصوصیات یک زن صالحه در این حدیث شریف، به طور روشن بیان شده است:
«ادْخُلُوا الْجَنَّهَ أَنْتُمْ وَ أَزْواجُکُمْ تُحْبَرُونَ» «۵» (داخل بهشت شوید شما و همسرانتان در حالى که مورد کرامت هستید).
و نیز می فرماید: «جَنَّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِمْ» «۶» (داخل می شوند بهشت هایى را که محل اقامت جاودانى است خود آنها و کسانى که شایسته اند از پدران و همسران و فرزندان آنها).
و نیز می فرماید: «انَّ أَصْحابَ الْجَنَّهِ الْیَوْمَ فِی شُغُلٍ فاکِهُونَ هُمْ وَ أَزْواجُهُمْ فِی ظِلالٍ عَلَى الْأَرائِکِ مُتَّکِوُنَ» «۷» (یاران بهشت آن روز در نعمت ها متلذذ هستند خود ایشان و همسرانشان در سایبان ها بر تخت ها تکیه داده‏اند).

و هر دو دسته از زنان بهشتى پاکیزه و مطهره هستند هم از کثافات ظاهریه مثل خون و بول و غایت و حیض و نفاس، و هم از کثافات باطنیه از اخلاق رذیله و صفات خبیثه مانند حقد و حسد و امثال اینها و هم از اعمال زشت و ناپسندیده و بالجمله جمیع مراتب طهارت را دارا هستند.
پی نوشت ها:
۱- سوره الرحمن آیه ۶۹- ۷۳
۲- سوره الرحمن آیه ۶۵
۳- سوره واقعه آیه ۲۲
۴- سوره واقعه آیه ۳۴- ۳۴
۵- سوره زخرف آیه ۷۰
۶- سوره رعد آیه ۲۳

۷- سوره یس آیه ۵۵- ۵۶


منابع:

برگرفته از کتاب اطیب البیان

سایت معارف قرآن

کتاب: با جوانان در ساحل خوشبختی‏؛ نویسنده: سیّد حمید فتاحی‏