تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۴:۱۰
کد مطلب : 126473
گزارشی کامل از یک اتفاق ناگورا؛

باران “لرستان” را رودخانه کرد+تصاویر

عصر روز گذشته اتفاق ناگواری در استان لرستان شهرستان خرم آباد افتاد که در پی بارش باران و تگرگ شدید، یک دختر دانشجو که اهل استان اصفهان بوده است در حین عبور از عرض خیابانی که دچار آب گرفتگی شده بود، متاسفانه جان خود را از دست می‌دهد.

باران "لرستان" را رودخانه کرد+تصاویر

راه دانا؛ عصر روز گذشته اتفاق ناگواری در استان لرستان و شهرستان خرم آباد افتاد و در پی وضعیت جوی نا مناسب و بارش باران و تگرگ شدید، باعث شد شهر خرم آباد با سیل کم سابقه‌ای روبرو شد که در پی آن آب باران سطح بسیاری از معابر و خیابان های مرکز لرستان را در پی گرفت.

 

بر این اساس رضا آریایی مدیر کل مدیریت بحران لرستان گفت: یک دختر دانشجو که اهل استان اصفهان بوده است در حین عبور از عرض خیابان دچار آب گرفتگی می‌شود که متاسفانه جان خود را از دست می‌دهد.
وی همچنین گفت: یک دختر دیگر نیز زخمی شده است که الان در بخش آی سی یو بیمارستان بستری است.
استاندار لرستان خواستار بررسی مرگ دختر دانشجو در سیل خرم‌آباد شد
در این رابطه استاندار لرستان نیز بلافاصله دستور داد جلسه شورای عالی مدیریت بحران لرستان تشکل شود که در پی آن این جلسه، رأس ساعت ۲۲ امشب  مدیران دستگاه های دولتی و خدمات رسان در استانداری گرد هم آمدند.
 رضا آریایی مدیر کل مدیریت بحران لرستان در این جلسه گفت: طبق معمول بارش‌های شدید، امروز نیز در پی نزول باران و تگرگ در خرم آباد زیر گذرهای این شهر دچار آب گرفتگی شدند و روان آب‌ها معابر شهری را بستند  که محاصل آن کشته و زخمی شدن ۲ دختر دانشجوی غیر بومی بود.
وی افزود: بارش تگرگ امروز خرم آباد در ۲۵ سال گذشته بی سابقه بوده است، ولی با این وجود امروز دستگاه های خدمات رسان توانستند تا حد توان به امداد رسانی بپردازند.
در ادامه این جلسه استاندار خواستار برطرف شدن مشکل آب گرفتگی معابر خرم آباد شد  گفت: چرا با وجود چندین سال از عمر زیر گذر ها ولی هرسال شاهد این اتفاقات هستیم.
هوشنگ بازوند اظهار کرد: باید کمیته ای زیر نظر فرماندهی انتظامی استان تشکیل شود و مقصرین مرگ دختر دانشجو معرفی شوند.
وی افزود: دستگاه‌های دولتی همه در حد بضاعتی که دارند کمک کنند تا مشکلاتی از این دست در استان به وجود نیاید.
شهردار خرم آباد نیز گفت: در این حادثه و در نزدیکی محل فوت دختر دانشجو ۲۰ متر پل وجود داشته است و اگر اندکی توجه می کرد می توانست با عبور از روی پل از مرگ خود به این شکل جلو گیری می‌کرد.
یحیی عیدی بیرانوند اظهار کرد: بسیاری از دستگاه‌های دولتی به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کنند که ماحصل آن به وجود آمدن روان آب‌ها است.
وی ابراز کرد: شهر خرم آباد در سال های گذشته رشد و توسعه زیادی پیدا کرده است ولی تاکنون یک طرح مطالعاتی برای دفع آب ها ندارد که به تازگی ما این کار به مشاور داده ایم که در حال تدوین آن هستند.
شهردار خرم آباد بیان کرذ: در عصر امروز به دلیل بارش زیاد‌، لغزندگی معابر و ترافیک فراوان به وجود آمده کار جهت امدادرسانی را با مشکل رو به رو کرد ولی در نهایت با تمام توان خود سعی دربازگشت شهر به جریانی معمول خود را داشتیم.
عیدی بیرانوند تصریح کرد: شهری که فقط ۵ درصد مردم آن عوارض پرداخت می کنند و از سالیان گذسته تاکنون با مشکلات زیادی که داشته است رشد کرده، نمی‌شود با ۲ سال، تمام مشکلات آن را برطرف کرد.
وی هم چنین خواستار کمک دولت برای پیشگری از حوادث در خرم‌آباد شد و گفت: اگر شهرداری در این حادثه مقصر باشد از مردم و بازماندگان عذرخواهی می‌کنم.
مدیرکل ستاد بحران لرستان: خاطیان حادثه سیل به محاکم قضایی معرفی می شوند
رضا آریایی مدیر کل مدیریت بحران لرستان در ارتباط تلفنی با اخبار شبانگاهی شبکه افلاک ضمن تسلئت به خانواده جان باخته حاصل از  سیلاب خرم آباد اظهار داشت: سازمان  هواشناسی کشور از قبل اعلام کرده بود سیستم هوایی  رگباری امروز در سطح شهرستان خرم آباد بارش بسیار شدید و تندی را همراه با تگرگ بی سابقه به مدت دو ساعت درسطح  شهر خرم آباد به دنبال داردکه این بارندگی ها در اکثر نقاط شهر خرم آباد  منجر به جاری شدن روان آب ها و سیلاب در سطح خیابان ها ومعابرشد.

وی گفت:آب به تعدادی از منازل و مغازهای مردم وارد شد و خساراتی زیادی را به بار آورده است.

آریایی اظهار داشت: در زیر گذر به خصوص زیر گذرمیدان  امام حسین (ع) تجمع زیادی آب باعث شد که تعدادی زیادی از خودرها دچار خسارت شوند ولی خوشبختانه خسارات جانی را در این قسمت ما نداشتیم.

مدیر کل بحران استان بیان داشت: در خیابان شورا به لحاظ حجم زیاد روان آبی که در این خیابان وجود داشت دو نفر دانشجوی دخترکه قصدعبور از کانال را داشتند به داخل کانال سقوط کردند که متاسفانه یکی از آنها فوت  و دیگری در بیمارستان شهدای عشایر بستری است و وضعیت مناسبی ندارد و  دربخش مراقبت های ویژه  آی سی یو بستری هستند.

وی در پاسخ به خبرنگار که پرسیدند میزان خسارت مشخص شده است یا نه این طور جواب دادند وگفت: قبل از اینکه حادثه و یا سیلابی اتفاق بیفتد کارگروهی را تشکیل می دهیم ومیزان خسارات  بخش های مختلفی را بررسی وارزیابی می کنیم و پس ازجمع بندی برای تامین اعتبار به وزارت کشور فرستاده می شود.

آریایی افزود: با توجه به حساسیت های که استاندار لرستان در زمینه حادثه داشتند در روز دوشنبه راس ساعت ۲۲  جلسه شورای مدیریت بحران استان  در استانداری را تشکیل دادند و دستوری را صادر کردند که کارگروهی متشکل از دادستانی استان، مدیریت بحران نیروی انتظامی، شهرداری و فرمانداری خرم آباد، بحث جاری شدن سیلاب و تلفات انسانی را که داشتیم مورد بررسی قرار بدهند و افرادی را که در این قضایا مقصر شناخته شدند به سیستم حاکم  قضایی معرفی کنند.

این مسئول به خسارات دیگردر استان اشاره کرد و افزود: طبق پیش بینی ها بارندگی های به صورت رگباری و پراکنده بوده است و فقط محدوده شهر خرم آباد دچار بارندگی شد؛ ایستگاه سیستم هواشناسی ما در فرودگاه خرم آباد  میزان بارندگی را یک میلیمتراعلام کرد ولی در روستای ایمان آباد در شمال خرم آباد میزان بارش  ۱۰میلیمتر ثبت شده است لذا در محدوده دره شهر خرم آباد این بارش  ادامه داشت و وبارشی در سطح شهرستان ها نداشتیم.

آریایی درمورد تصمیمات گرفته شده در جلسه شورای مدیریت بحران خاطر نشان کرد: زیر ساخت های شهری جز نقاطی که ما شاهد آب گرفتگی آنها هستیم کانال های که گنجایش روان آب ها را ندارند  توسط شهرداری بازبینی شود بعضی از زیر گذر ها مشکل جدی دارند به خصوص  زیر گذر میدان امام حسین (ع) که متاسفانه  در هر بارندگی آب در آن جمع و منجر به خسارت  می شود و این نیاز پیگیری جدی شهرداری را  می طلبد لذا تمام دستگاههای اجرای موظف شدند که به کمک شهرداری بیایند به لحاظ اینکه شهرداری توانایی تسهیلات لازم را ندارد که بتواند پاسخگویی در بحران ها باشند .

 یکی دیگر از تصمیماتی که در این کارگروهی  گرفته شده است این است که علل وقوع این قضیه را بررسی و به اطلاع استاندار لرستان برسانند و این بحث  از طریق قضایی هم پیگیری خواهد شد.

اولین قرعه قربانی سیلاب باز به نام لرستان افتاد

اگر چه بروز زلزله ، سیل ، طوفان و سایر حوادث ناگوار طبیعی در تمام نقاط دنیا اتفاقاتی  پذیرفته شده و صد البته مهار شده یا لااقل درس آموز برای آینده است اما این حوادث تلخ و ناگوار وقتی ناشی از سوء مدیریت و عدم توانائی مسئولان شهری در پیش بینی و جلوگیری از تلفات جانی یا مالی برای شهروندان باشد داغ ماجرا را صد چندان می کند.

براستی چرا به محض کوچکترین بارندگی تمامی معابر شهری در شهر خرم آباد دچار آبگرفتگی شده و سیلاب به مغازه ها و منازل مردم سرازیر می شود؟

مسئولین شهری کجای این ماجرا قرار دارند؟ اگر قرار است تحت هر شرایطی مردم دچار آبگرفتگی و سیل شوند پس مسئولان شهری در این بین چه وظیفه ای دارند؟

مردم لرستان هنوز فراموش نکرده اند که درست یک سال پیش در چنین روزهایی (۷ آبان ماه ۱۳۹۴) خانواده ای سه نفره (زن و شوهری جوان به نامهای   «علی‌ دوست‌محمدی»و «زینب محمدی» به همراه  دختر بچه ۷ ساله شان «آدرینا محمدی») در سیل ویرانگر رودخانه در منزل مسکونی خود(زیرزمینی در کنار رودخانه ساحلی کوهدشت)  دچار آبگرفتگی شده و در میان گل و لای سیلاب مظلومانه خفه شده  و جان به جان آفرین تسلیم کردند.آنگونه که مسئولان استانی اعلام کردند آن حادثه بیش از ۲۰۰۰ میلیارد خسارت مالی نیز بر جای گذاشت.

دو سال قبل (۲۸ مهر ماه ۱۳۹۳ ) در حادثه ای مشابه یک معلم لرستانی(مرحوم کاظم صفرزاده) به همراه ۳ نفر از دانش آموزان یک مدرسه شبانه روزی(وحید سپهوند، امین قوچی و امین رحیمی)در محل پل شوراب جاده پلدختر- خرم آباد ، دچار سیل شده و جان خود را از دست دادند.

براستی مسئولان بی کفایت لرستان چرا از حوادث ناگوار و تلخ سالهای قبل درس عبرت نگرفته و نمی گیرند؟

حادثه تلخ مرگ این دختر دانشجوی ایلامی اذهان عمومی در کل کشور و به خصوص خرم آباد را جریحه دار کرده است.مردم محروم و دردمند لرستان از ریاست محترم جمهور انتظار دارند جهت فروکش کردن داغ اذهان جریحه دار شده  ناشی از این مصیبت اقدام به برکناری تمامی مسئولان بی مسئولیت مقصر در این حادثه نماید.

 

آقای رئیس جمهور !

هر سه زیرگذر بی کیفیت و زیانبار احداث شده دولت قبل در شهر خرم آباد (زیرگذرهای میادین شقایق، شمشیرآباد و کیو)در روزهای  بارانی  به دریاچه هایی خطرناک تبدیل شده اند که هر روز و هر لحظه جان شهروندان خرم آبادی را تهدید می کنند.

مطمئن باشید با زیرساختهای بیمار و شکننده ای  که مدیران نالایق و ناکارآمد و سیاست پیشه دولتی در این شهر ایجاد کرده اند  مردم باز هم از این حوادث تلخ و ناگوار خواهند دید!

جناب آقای رئیس جمهور!

یک بار در تاریخ لرستان به مردم نشان دهید که مدیران نالایق و ناشایست در هر رده و مقامی اگر خدمتگزار مردم نباشند صندلی های ریاستشان بسیار لغزنده و بی اعتبار است.

 

سیل خرم آباد هشداری برای لرستان

سیل روز گذشته خرم آباد و قربانی گرفتن این سیل هشداری برای شهرستان های اطراف به خصوص چگنی است که در سال های گذشته علاوه بر گرفتن قربانی، خسارات بسیاری در این شهرستان بعمل آورده است.

با توجه به اینکه در سال های قبل نیز بارندگی های شدید در شهرهای دیگر استان موجب براه افتادن سیل و وارد آمدن خساراتی به آنها شد این یک زنگ خطر جدی برای تمام شهرستان های استان و به خصوص شهرستان چگنی است.
 سال پیش در چنین روزهایی خانواده ای سه نفره کوهدشتی قربانی سیل شدند و دو سال قبل نیز در حادثه ای مشابه یک معلم لرستانی به همراه ۳ نفر از دانش آموزان یک مدرسه شبانه روزی در محل پل شوراب ویسیان دچار سیل شده و جان خود را از دست دادند.
در طول دو سال گذشته با جاری شدن سیل، خسارات بسیاری به شهرستان چگنی از شهر سراب دوره گرفته تا بخشهای شاهیوند، مرکزی و ویسیان وارد کرده است.
بیشترین خسارات سیل در سال های گذشته، در بخش شاهیوند شهرستان چگنی بوده و با تخریب پل های جاده ارتباطی روستاهای این بخش در فصل بارندگی بصورت مکرر راه ارتباطی روستاها قطع می شود.
سوالی که در اینجا مطرح می شود اینست که شهرستان چگنی تا چه حدی آمادگی در برابر حوادث احتمالی ناشی از سیل را دارد؟
در صورتی که سیل خرم آباد در سراب دوره و یا بخش های شهرستان چگنی تکرار شود چه میزان خسارت وارد می کند؟
در روزهای گذشته سیل در بخش شاهیوند موجب شد برای سومین سال پیاپی پل های موقت جاده ارتباطی روستاهای این بخش قطع شود.
آسفالت جاده ارتباطی بخش شاهیوند دارای زیرسازی مناسبی نیست و بارندگی و جاری شدن سیل در سالهای گذشته تا کنون موجب تخریب زیرسازی این جاده در برخی نفاط شده که تردد در آن را با خطر مواجه می کند.
با توجه به سیل سالهای گذشته در شهرستانهای لرستان، باید شهرستان های استان خود را برای مواجهه با سیل احتمالی آماده کنند و علاج حادثه را قبل از حادثه کنند نه پس از بروز حادثه.
امید می رود که حوادثی همچون سیل روز گذشته خرم آباد و یا سیل سال های گذشته در دیگر شهرستان های استان تلنگری برای مسئولین مربوطه برای رسیدگی و آمادگی جهت مواجه شدن با چنین شرایطی باشد تا دیگر شاهد قربانی شدن افراد دیگر نباشیم.

انتهای پیام/گ