تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۲۰:۳۶:۴۰
کد مطلب : 20886

با معنای اسماء و القاب حضرت زهرا آشنا شوید

فاطمه زهرا علیها السلام دارای نامها و القاب متعددی بودند که هر یک از آنها بیانگر فضیلتی برای او می باشند

 

عصر ابادان –  فاطمه زهرا علیها السلام دارای نامها و القاب متعددی بودند که هر یک از آنها بیانگر فضیلتی برای او می باشند. اسمهای حضرت عبارتند از:

۱- فاطمه: درباره وجه تسمیه فاطمه به عنوان نام مبارک بانوی دو عالم علیها السلام برگرفته شده از کلام معصوم (ع) وجوهی چند است: فاطمه یعنی جدا شده از هر زشتی و بریده شده از هر بدی و باز داشته شده از آلودگی ها، یا ذریه او از آتش فاصله دارند. شفاعت کننده دوستدارانش در قیامت – عجز مردم از شناخت کامل او – فاصله، اسمی مشتق شده از نام پروردگار.

۲- صدیقه: به معنای زن بسیار راستگو، چون در تمام عمر شریفش هیچ دورغی از او شنیده نشده. در ضمن گفتاری پیامبر (صلی الله علیه وآله) به علی علیه السلام می فرمایند: یا علی! خداوند به تو همسری چون دخترم صدیقه هدیه کرده که به من عطا نکرده است. یا عایشه می گوید: من را راستگوتر و صادق تر از فاطمه علیها السلام ندیدم.

۳- مبارکه: یعنی برکت خجسته و میمون، زیرا خداوند در نسل او برکتی قرار داده، که از وجود نازنین او پروردگار نسل رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را در همه جهان گسترش بخشیده است و خداوند ذریه او را مبارک گردانید

. ۴- طاهره: از طهارت است به معنای پاکی از هر نقصی، و پاکیزگی از همه پلیدیها. امام صادق فرمود: مادامی که فاطمه (ع) زنده بود خداوند سایر زنان را بر علی علیه السلام حرام کرده بود، زیرا فاطمه علیها السلام پاکیزه بود و حائض نمی شد. آن حضرت حتی در زایمان هم خون نفاس نمی دید.

۵- زکیه: به معنی پاکیزگی، رشد و نمو. به معنای نمو کننده در کمالات و خیرات، تا جایی که سوره هل اتی و آیه ایثار در شاءن آنها نازل شد و اخلاق او از هر حیث پاک و تزکیه شده بود و هم چنین رشد و نمو، از لحاظ جسمانی، زیرا گفته اند که آن حضرت بیشتر از کودکان هم سن خود در روزها و هفته ها و ماهها رشد می کرد

. ۶- راضیه: چون در تمام شئون زندگی از خدا و پیغمبر (صلی الله علیه وآله) و شوهرش راضی بود. با دیدن آن همه سختی از زمان کودکی تا روز شهادت، آنچه که خداوند برایش تدبیر کرده بود راضی بود و حیت یکبار شکایت نکرد.

۷- مرضیه: اسم مفعول از رضا است. چون خداوند در آخرت آن قدر شفاعت او را بپذیرد که راضی گردد. یا آنکه خدا و رسول خدا و شوهرش از او راضی بودند.

۸- زهرا علیها السلام: به معنی درخشنده و نورانی. اینکه چرا فاطمه را زهراء نام نهاده اند بنابر روایات و کلام معصومین علیها السلام فاطمه علیها السلام از نور با عظمت پروردگار خلق شده است و نورانیت آسمانها و زمین از نور اوست. صورت فاطمه علیها السلام در هر روز چند بار – وقت نماز صبح و ظهر و شام برای علی علیه السلام نور افشانی می کرد و بالاخره فاطمه علیها السلام زهرا نامیده شد چون به فرموده امام صادق علیه السلام: چون هرگاه در محراب عبادت به نیایش مشغول بود برای ملائکه و اهل آسمانها نور افشانی می کرد.

۹- محدثه: به معنای کسی که معارف الهی را از زبان فرشتگان وحی دریافت کرده و ملائکه با او سخن می گویند. امام صادق علیه السلام فرمودند: به درستی که فاطمه علیها السلام محدثه نامیده شد، برای آنکه ملائکه پروردگار از آسمان بر او نازل می شدند و او را ندا می دادند، همانطوری که مریم دختر عمران را خطاب می کردند. آنها خطاب به فاطمه علیها السلام می گفتند: ای فاطمه علیها السلام خدا تو را برگزیده و پاک ساخته و بر تمام زنان جهان برتری داده است. ای فاطمه علیها السلام به شکرانه این نعمت برای پروردگار خود خضوع کن و سجده به جای آور.

زندگانی چهارده معصوم، ص ۲۲۸.

رهیاب نیوز: