تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , آذر, ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۲:۰۵
کد مطلب : 127570
بررسی عملکرد یک معاونت پر حاشیه؛

برنامه های متناقض دولت در مواجهه با جایگاه زنان

نزدیک به سه سال است که از عمر دولت یازدهم می گذرد و هر روز حرف ها و طرح هایی جدید در قالب برنامه های توسعه ای برای زنان در کشور و در مجلس مطرح می شود که به نظر می آید با جایگاه زن اسلامی و اندیشه های امام راحل کاملا در تعارض و تناقص است .

برنامه های متناقض دولت در مواجهه با جایگاه زنان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نزدیک به سه سال است که از عمر دولت یازدهم می گذرد و هر روز حرف ها و طرح هایی جدید در قالب برنامه های توسعه ای برای زنان در کشور و در مجلس مطرح می شود که به نظر می آید با جایگاه زن اسلامی و اندیشه های امام راحل کاملا در  تعارض و تناقص است

گرچه در این گزارش قصد داریم که به عملکرد دولت در امور زنان بپردازیم اما باید یادآور شویم که اسلام در کتاب آزادی بخش و روح نواز انسان سازی اش قرآن،  بهترین نکات و آموزش ها را برای زنان بیان نموده و حتی در پاره ای از موارد جایگاه زنان را بر مردان ارجحیت داده است .

اما اینکه واقعا با پیشینه ای که شیعیان و مسلمانان در زمینه توجه به زنان دارند و جایگاه آنان را در همه موارد به گونه که در راس همه امور قرار بگیرند تعیین کرده است و رهبر معظم انقلاب نیز همواره نکات اخلاقی و خانواده پروری را در عمق وجود زن مطرح می کند و حتی در بعضی از سخنان خود می فرماید که اسلام وجامعه اسلامی نیازی به زن دیپلمات ندارد بلکه نیازمند پرورش مادرانی است که جایگاه مادر بودن را فراموش نکنند ونخواهند در جایگاهی کمتر از جایگاه  بزرگ مادری قرار بگیرند اما وزرا یکی پس از دیگری این سخنان گرانمایه رهبری را زیر پا نهاده و طرح هایی را در قالب سند توسعه به مجلس ارائه می کنند که به کل جایگاه زن و خانواده را از بین می برند و زنان را به موجوات تک نفره و بی نیاز از مسائل خانواده داری تبدیل می کنند.

بحث زنان و خانواده در جمهوری اسلامی ایرانی به واسطه ی تاکید و توصیه اکید دین اسلام همیشه به موضوع زنان و خانواده بعنوان یک مساله و موضوع درجه یک کشور نگاه کرده است ، در مدت پس از پیروزی انقلاب اسلامی در موضاعات مختلف از جمله موضوع زنان، کشور دستخوش تغییراتی شد که البته تاثیر سازمان های بین المللی در آن هم مشهود است.

 در برخی از دولت ها شیوه ی برخورد با مساله ی زنان بر اساس خواسته ی اسلام بوده اما در برخی دولت های دیگر این قراردادهای بین المللی بودند که شاکله ی اصلی سیاست ها و عمل های دولت ها را معین می کرد و بعضا این بازیچه بودن به آسیب های بزرگی در کشور از جمله فتنه ۸۸ بدل  می شد.

معاونت زنان و خانواده در دولت یازدهم  در راستای رسیدن به هدف (توسعه هزاره ) مذکور که در چارچوب سبک زندگی اسلامی- ایرانی بوده، اقدام به منعقد کردن قرارداد با صندوق جمعیت ملل متحد نموده است لذا ، اولین سوالی که پیش می آید این هدف با ماهیت صندوق جمعیت ملل متحد چقدر تناسب داشته است؟ آیا صندوق جمعیت به معاونت مذکور نظریه و الگو در چارچوب سبک زندگی اسلامی-ایرانی  ارایه می دهد؟

گزارش های استانی و ملی و تعریف همکاری با صندوق جمعیت ملل متحد چه ارتباطی دارند؟ آیا در این همکاری مشترک گزارش ها به صندوق مذکور ارائه شد؟و اگ زاین رخ داد اتفاق افتاده است چرا باید اطلاعات محرمانه کشور به این صندوق بین المللی داده میشد؟

آیا برگزاری دوره های آموزشی با همکاری صندوق جمعیت با محتوای اسلامی بود یا اینکه نظریه و راهکارهایی که جنبش فمینیستی غرب به آن رسیدند تدریس شده است؟ در این زمینه اجرا و تحقق الگوی اسلامی ایرانی کجاست؟

در دوره های آموزشی کارکنان معاونت، صندوق جمعیت چه مسئولیتی برعهده داشته و چه محتوایی تدریس شده است؟یعنی مجریان سیاستگذاری مسائل زنان مجهز به چه علمی شده اند؟

آیا سفر به فنلاند در جهت الگوسازی و نظریه پردازی در چارچوب سبک زندگی بوده است؟(کشوری با امار اشتغال۶۰درصد زنان، کشوری که با افسردگی مردان روبرو است، کشوری که بخاطر جابجا شدن وزنه ها هم جنس بازی را رسمی کرده است؛ آیا این کشور الگوی کاری و فکری معاونت زنان و خانواده است؟ آیا کشوری که خود بحران جمعیتی دارد و در پی حل معضل طلاق بالای خود است می تواند الگو قرار گیرد؟ و از همه مهمتر اینکه مبانی فکری متفاوتی وجود دارد، پس الگوی اسلامی ایرانی کذب است)

 آیا شعار عدالت جنسیتی که هم اکنون معاونت زنان و خانواده علم کرده، برگرفته از رویکرد و جنبش زنان فنلاند نیست؟(زنان کشور فنلاند ابتدا با شعار عدالت جنسیتی و جریان سازی مسائل زنان شروع کردند و نهایتا به برابری رسیدند)

در راهبرد این هدف ذکر شده است، حضور فعال جهت جریان سازی و الگوسازی است اما آیا ارائه ی گزارش بر اساس اهداف توسعه ی هزاره که برابری جنسیتی را مدنظر داشت با هدف مذکور همخوانی دارد؟

– بهتر نبود برای اینکه حداقل تفاوتی با جنبش ها و تفکرات فمینیستی داشته باشند در گزارش های خود زن را در قاب خانواده هویت می بخشیدند و فقط زنان به معنی مستقل و هویت مستقل را در مجامع بین المللی مطرح نمیکردند یا هم صدا با فمینیست های غربی نشوند؟

-شرکت اعضای سازمان های مردم نهاد در دوره های آموزشی چرا و چگونه؟ در دوره های آموزشی با مدرسین مجامع بین المللی افراد اعزامی از ایران چه آموزش هایی دیدند؟ آیا فتنه ۸۸ کافی نبود تا راه نفوذ و تربیت نیرو از مجامع غربی گرفته شود؟ اعضای سازمان های مردم نهاد پیاده نظام چه تفکر و جریانی هستند؟

– حضور نیروهای متخصص کشورمان در فنلاند با همکاری صندوق جمعیت ملل متحد دارای چند سوال اساسی است؛ ماهیت صندوق جمعیت که مهم تریت آن همان تنظیم خانواده و دادن آزادی جنسی به زنان است، کاملا مشخص است از طرفی کشور فنلاند که خود یک الگو و آمال تفکر فمینیستی است، این دو چه راهی را به نیروهای متخصص ما نشان میدهند؟ آیا با آموزش های افکار فمینیستی و مکانیسم های اجرایی در کشورشان ما می توانیم الگو سازی و جریان سازی برای جهان کنیم یا این فقط یک حرف است و حقیقت چیز دیگری است؟

– برنامه ی کشوری صندوق جمعیت که با اهدافی از جمله اعتلای کیفیت زندگی مردم ایران از طریق دسترسی بهتر به مراقبت بهداشت باروری کیفی ، بهبود ظرفیت برای نظارت بر پیشرفت به سمت هدف های توسعه بین المللی وتوانمند سازی زنان است، چرا باید مهم باشد تا جهت اجرای آن به انعقاد قرارداد هم منجر شود؟ پس همین است که برخلاف تاکیدات رهبری هنوز برنامه ی کنترل جمعیت در کشور انجام میشود و مسئولین امر توجهی به بحران جمعیت کشور ندارند و خود عامل استمرار آن هستند.

– امروزه نفوذ یونسکو در کشورمان بحدی شده است که فارغ از محتوا برنامه های این سازمان در دستور کار وزارتخانه های کشور از جمله آموزش عالی و آموزش و پرورش قرار گرفته و این اعتماد و دلبستگی به نسخه های غربی به جایی رسیده است که وزیر آموزش و پرورش کشور از یونسکو درخواست میکند که برای آموزش دانش آموزان کشورمان برنامه دهد و کمک کند!!! اسلام سرشار از نظریه های کامل و غنی در تمام حوزه هاست ولی گویا این مشئولین امر از آن بی اطلاع هستند یا اعتماد خود رانسبت به دستورات دینی از دست داده اند.

– نهاد زنان ملل متحد و عضویت آن برای کشورمان یعنی همگام شدن با جریان فمینیستی جهت احقاق حقوق زنان است درحالی که اسلام۱۴۰۰ سال پیش حقوق زن را با تمام ظرافت ها و حساسیت ها مشخص کرده است. این عضویت تا حدی است که مسئولین معاونت مذکور طرح استراتژیک این نهاد را مبنای کار قرار میدهد و به اجرای بند بند آن همت میگماردو یا چرا اشتغال زنان بعنوان یک مساله ی درجه دوم آنقدر اهمیت پیدا میکند که متولی زنان و خانواده در کشور به تعامل و عرض دغدغه در این امر حتی در سازمان بین المللی کار میکند و این رویه ی خود را در مقابل امر صریح رهبری در این امر قرار میدهد.

در سخنرانی معاونت زنان و خانواده به خوبی از تعهد و تمایل وی نسبت به برنامه ها و اهداف توسعه ی غربی مطلع میشویم تا جایی که ایشان خطاب به رئیس جلسه میفرمایند به شما اطمینان میدهم که در خصوص اجرای اهداف توسعه هزاره عمل کنم.

  • در میان صحبت ها به این نکته اشاره میکنند که دولت فعلی جمهوری اسلامی اهداف توسعه هزاره را جهت برنامه ریزی مد نظر قرار داده است. آیا ما در کشورمان اسناد بالا دستی نداریم که از این اسنادی که از ریشه و ابتدا با مبانی اسلام متفاوتند پیروی کنیم؟
  • آیا مسئول مربوطه مفهوم الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را نمی دانند که اینگونه سمعا و طاعتا برای اجرای اهداف توسعه به مسئولین غربی  اطمینان میبخشند؟
  • سخنرانی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص برنامه توسعه:

بنده این توسعه غربی را به هیچ وجه قبول ندارم؛ پایه هایش غلط است، مبانی اش غلط است، بسیاری از فروعاتش غلط است، اما معتقدم- نمی خواهم هم کلمه ی توسعه را در واقع برگرفته از تعبیر غربی و انگلیسی است به کار ببرم، عمدا کلمه ی پیشرفت را به کار میبریم- این پیشرفت اسلامی ایرانی می تواند به عنوان یک گفتمان به عنوان یک گفتمان به عنوان یک خواست عمومی مطرح بشود.

واما با این تفاسیر ا برنامه توسعه هزاره چیست؟

برنامه توسعه هزاره که در سال ۲۰۰۰تصویب شد و تا ۱۵ سال ادامه داشت، برنامه ای با بهانه ی رفع فقر در کل جهان بوده است که البته این فقط بهانه است چرا که وقتی به آرمان ها و اهداف این برنامه نگاه میکنیم میبینیم به تمامی موضوعات ار ایدز گرفته تا محیط زیست و رفع تبعیض علیه زنان پرداخته است. این برنامه که در هدف۳ خود به برابری جنسیتی میپردازد همان چیزی است که مسئولین معاونت زنان ما به اجرای آن تعهد میکنند . با افتخار به آن میپردازند هر چند در این برنامه سیاسشتهای تنظیم خانواده و کنترل جمعیت به وضوح قابل مشاهده است اما انگار ضرورت اجرای آن از هر اسناد بالا دستی بالاتر است.

در حال حاضر برنامه ی توسعه غربی چیست؟

بعد از اتمام زمان برنامه توسعه هزاره، برنامه ی توسعه پایدار با ۱۷ آرمان از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ به تصویب رسید که آرمان۵ این برنامه به برابری جنسیتی و توانمند سازی همه ی زنان و دختران پرداخته است.

بیش ترین و بارزترین اهتمام و توجه معاونت زنان و خانواده در خصوص برنامه توسعه پایدار را در برنامه ی ششم می توان دید. آنجایی که عدالت جنسیتی را در جهت رسیدن به توسعه پایدار مدنظر قرار داده است. البته بررسی عملکرد دولت و شعارهایی که مطرح میشود کاملا در راستای اهداف توسعه پایدار است و این دغدغه و اهتمام تا جایی است که معاونت مذکور بعد از ابلاغ سیاستهای کلی خانواده طرح دعوت به پژوهشی را اعلام  کردن که در آن به انجام پژوهش در راستای شاخص ها و اهداف توسعه پایدار میپرداختند. که سوال اساسی اینست: آیا سیاستهای کلی خانواده که ابلاغی از سوی رهبری است اسناد بالا دستی ما می باشند یا برنامه ی توسعه ی غربی انگلیسی؟

ادامه دارد ……

انتهای پیام/