تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۳:۰۷:۱۱
کد مطلب : 87641
22 اردیبهشت‌ماه جاری صورت می‌گیرد

برگزاری دومین دوره کارگاه آموزشی «هنردرمانی» در آبادان

دومین دوره کارگاه آموزشی ۲۱ ساعته «هنردرمانی» از روز سه‌شنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه جاری در آبادان برگزار می‌شود.

به گزارش عصرآبادان، دومین دوره کارگاه آموزشی ۲۱ ساعته «هنردرمانی» از روز سه‌شنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه جاری در آبادان برگزار می‌شود.

این کارگاه آموزشی که از تکنیک هنردرمانی برای کمک به مراجعه‌کنندگان خود استفاده می‌کند، توسط مرکز مشاوره حامیان‌مهر آبادان برگزار خواهد شد.

کارشناس‌ ارشد روانشناسی‌ عمومی که به عنوان مدرس در این کارگاه حضور خواهد داشت، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: با توجه به نیازی که در مراجعه‌کنندگان خود احساس می‌کردیم و با استقبالی که از دوره اول این کارگاه شد، تصمیم به برگزاری دوره دوم گرفتیم.

مریم حریفی با اشاره به اینکه از کودکی به نقاشی علاقه‌مند بوده است، افزود: با پیشینه هنری که در زمینه نقاشی داشتم، تمریناتی را برای درمان افراد انتخاب کردم که از طریق آن از مراجعه‌کننده می‌خواهم برای بازگو کردن خود با استفاده از ابزاری که در اختیار او قرار می‌دهیم، یک نقاشی بکشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی ادامه داد: این روش، یک روش شناخته شده در دنیاست که برای معالجه بسیاری از بیماران از جمله بیماران مبتلا به آلزایمر و در رده‌های سنی مختلفی از جمله کودکان و بزرگسالان، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: این روش به افراد کمک می‌کند تا در زمینه خودشناسی یا کشف خود بتوانند بهتر عمل کنند، زیرا بعد از اینکه نقاشی را کشیدند آن را به دیگران نشان داده و در مورد آن با دیگران بحث می‌کنند.

حریفی افزود: این بحث و تبادل‌نظر بین فرد و اطرافیانش باعث می‌شود تا احساسات و دیدگاه‌های خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و به این ترتیب درون خود را بیشتر بشناسد.

این کارشناس خانواده با اشاره به اینکه در روش‌های درمانی خود روی حواس گوناگون افراد کار می‌کنیم، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از روش‌هایی که معمولا برای کمک به افراد استفاده می‌کنیم، این است که از آنها می‌خواهیم یک چیز خوردنی را بچشند و بعد از درک مزه و طعم آن چیز، حس و یا خاطره‌ای را که از آن طعم به یاد می‌آورند، بازگو کنند.

وی بیان کرد: این روش‌ها باعث از بین رفتن اضطراب درونی افراد شده و به آنها اجازه می‌دهد تا به ابهامات درونی خود پی برده و به مراحل بالاتری از خودشناسی دست پیدا کنند.

وی در خصوص تمریناتی که در کارگاه آموزشی برای افراد در نظر گرفته است، گفت: در دوره قبلی این کارگاه نیز روی خودشناسی افراد کار کردیم و از آنجا که این توانایی در افراد تاحدی ضعیف بود، تصمیم گرفتم که تمرینات را در این دوره بر حسب نیازی که در آنها مشاهده می‌کنم، بچینم.

این کارشناس ارشد روانشناسی اضافه کرد: تعداد تمرینات خودشناسی نامحدود است و ما بسته به نیاز مراجعه‌کننده، نوع تمرینات را مشخص می‌کنیم تا بتوانیم روی مشکلات او بهتر کار کنیم.

حریفی با بیان اینکه خدمات ارائه شده برای مراجعه کنندگان در این مرکز مشاوره رایگان است، گفت: تقریبا با تمام اقشار اجتماع سروکار داریم اما بیشتر متمایل به زوج‌درمانی هستیم و خانواده‌هایی را که با مشکلاتی در زندگی مواجه هستند می‌پذیریم اما به طور کلی از بین نوجوانان و دانش‌آموزان نیز مراجعه‌کنندگان زیادی داریم.

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، کارگاه آموزشی «هنردرمانی» از روز سه‌شنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه جاری ساعت ۱۰ صبح در موسسه حامیان مهر آبادان، ساختمان پتروشیمی واقع در خیابان طالقانی برگزار می‌شود.

منبع:فارس