تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۲:۵۴
کد مطلب : 52539
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

بساط رشوه و زیر میزی از حوزه سلامت برچیده می شود/از این پس دریافت های غیر متعارف ازبیمارهیچ توجیهی ندارد

عصر آبادان:دکتر اسماعیل ایدنی گفت: تعرفه های درمانی اصلاح شدند، بنابراین از امروز که تعرفه ها اصلاح شده اند دیگر دریافتهای غیرمتعارف چه در بیمارستان های خصوصی و چه در بیمارستان های دولتی هیچ مبنایی ندارند.

به گزارش رهیاب به نقل از اهواز نوین: دکتر اسماعیل إیدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز ، در خصوص مرحله سوم طرح تحول نظام سلامت خدمات پزشکی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: به دلیل رشد نامطلوب تعرفه ها در سالهای گذشته، با تعرفه های غیرواقعی و مخدوش روبه رو بودیم و با اجرای کتاب جدید تعرفه ها فرایند واقعی سازی تعرفه ها بر اساس شواهد موجود صورت گرفته است،با اجرای مرحله سوم این طرح بستر و زمینه ی دریافت های غیرمتعارفی که تاکنون وجود داشته برچیده  میشود.

ایدنی هدف اصلی گام سوم طرح سلامت را برچیده شدن بساط زیر میزی گرفتن برخی از پزشکان خواند و افزود: بطور مثال بسیاری از خدمات پزشکی که نرخ گذاری میشد؛ متأسفانه نرخ هایشان بسیاربسیار پائین بود و بر مبنای آن پرداختی مردم برای خدمات پزشکی بیشتر از تعرفه ها بود،متاسفانه نرخ پایین سبب بوجود آمدن پدیده ای که مردم در عرف آن را به عنوان زیرمیزی می شناسند شده بود، یعنی نسبت به تعرفه ای که برای قیمت خدمات اعلام می شود .

وی افزود: برخی از پزشکان مابه التفاوتی را نیز دریافت می کردند و این چون بالاخره متجاوز از مقدار تعرفه بود مشخص نبود که واقعا قیمت واقعی به چه صورت هست؟ لذا همین موضوع یک إغتشاشی در قیمت گذاری خدمات و تعرفه های پزشکی ایجاد کرده بود .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد:بنابراین وزارت بهداشت و سازمان نظارت پزشکی داشتند تصمیم گرفتند که جلوی این دریافت های غیرمتعارف گرفته شود، این دریافتهای غیرمتعارف بستر و زمینه شان این بود که قیمت گذاری تعرفه ها و خدمات، قیمتهایی غیرواقعی بود،شما وقتی دریک شرایطی قیمت غیرواقعی و قیمتی کاذب و پائین را تعریف کنید لذا تجاوز از قانون هم ممکن است زمینه ساز شود.

وی گفت: تعرفه های درمانی را با إختصاص منابع مالی قابل توجهی جهت خدمات پزشکی در کشور پیش بینی شده بود در حقیقت تعرفه ها اصلاح شدند، بنابراین از امروز که تعرفه ها اصلاح شده اند دیگر دریافتهای غیرمتعارف چه در بیمارستان های خصوصی و چه در بیمارستان های دولتی هیچ مبنایی ندارند.
ایدنی افزود:بنده میتوانم بگویم قطعا دیگر هیچ فردی حق دریافتی خارج از تعرفه برای ویزیت ندارد،بیشترین مشکلی ما در بحث خدمات بستری بود، البته قاطعانه اعلام میکنم که خدمات بستری غیرمتعارف در بیمارستان های دولتی در مرکز استان ما تاکنون وجود نداشته، در هیچ کدام از بیمارستان های دانشگاهی هم نبوده، البته متاسفانه در شهرستان های استان گزارش دریافت های غیرقانونی در بیمارستان های دولتی وجود داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت:با اجرای طرح تحول سلامت از ۱۵ اردیبهشت ، جلوی این رویه را دربیمارستانهای دولتی کاملا گرفته شد، منتها در بیمارستان های خصوصی توجیه بسیاری از کسانی که این دریافت ها را داشتند این بود که نرخ گذاری خدمات تا به حال بسیار پائین بوده و اکنون با این بازبینی که انجام شده نرخ خدمات به طور قابل توجهی تغییر کرده است.

وی در پایان تاکید کرد:در گردهمایی انجمن های علمی تخصصی کشور این تعرفه ها را امضاء شد و بر تعرفه ها  صحه گذاشتند. یعنی وقتی بزرگان یگ رشته تخصصی این تعرفه ها را مورد تأیید قرار دادند بنابراین دیگر پذیرفتنی نیست که مثلا در نقاط مختلفی از کشور کسانی این تعرفه ها را رد کنند و بگویند بازهم با این تعرفه ها حقوق ما ادا نمی شود.

حالا همگان چشم انتظار اجرایی شدن اولتیماتوم وزرات بهداشت و درمان به آن دسته از پزشکانی هستند که دریافت رشوه در بازار سلامت را باب کرده اند