تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۲۲:۵۳:۳۴
کد مطلب : 28484
ذره بین عصر /

بهار خرمشهر ؛ موسسه ای که باید شناخت / چه نام هایی در این موسسه دیده می شود؟

ذره بین عصر آبادان در اولین واکاوی خود ، سراغ موسسه ای به نام بهار خرمشهر رفته است.برای شناخت بهتر این موسسه با این مطلب همراه شویم:

به گزارش عصر آبادان ؛ در سال ۱۳۸۱ ، تعدادی که خود را زنان رزمنده،ایثارگر ، جانباز و خانواده های شهدای خرمشهری معرفی کردند ،  با شعار احساس دین به خون های ریخته شده در شهر خرمشهر ، اقدام به ثبت موسسه ای تحت عنوان بهار خرمشهر نمودند.

این موسسه بنا به ادعای متولیان آن ، برای سازماندهی نیروهای دلسوز و دردمند و همچنین برای بسیج افکار عمومی جهت ادامه روند بازسازی واینکه هدفی جز خدمت به مردم مقاوم،فداکار و صبور خرمشهر ندارد ، راه اندازی شد.

b-kh1

 

آنچه در سایت رسمی این موسسه آمده ، اعضای هیئت مدیره این موسسه را خانم ها رباب حورسی،صدیقه زمانی،شهلا طالب زاده،سیمین اشرف پور،فاطمه جهان آرا و آقایان غلامرضا بصیر زاده و محمد علی نورانی تشکیل داده اند اما ظواهر امر نشان می دهد تغییراتی در این ترکیب صورت گرفته است.

در این بین خانم صدیقه زمانی همسر شهید موسوی و رئیس هیئت مدیره و خانم ها فاطمه جهان آرا (خواهر شهید محمد جهان آرا) و حورسی (از رزمندگان ۴۵ روز مقاومت ) از اعضای هیئت مدیره هستند.

nourani

چهره ی معروف این نام ها ، محمد علی نورانی از جانبازان و رزمندگان جنگ تحمیلی و معاون فعلی سازمان منطقه آزاد اروند است.

همچنین بنا به آنچه در سایت رسمی این موسسه آمده ، آقایان: سید هدایت جهان آرا،غلامرضا بصیر زاده،سید مرتضی نعمت زاده،عزیز ابراهیمی پور،محمد علی نورانی،قاسم سعیدی،احمد فروزنده و خانم ها:رباب حورسی،بی بی فاطمه جهان آرا،شهلا طالب زاده،صدیقه زمانی،پروین داعی پور،نوشین نجار،عالیه امام زاده و فاطمه تندگویان نیز هیئت امنای این موسسه را تشکیل داده اند.

در میان این اسامی نیز نام هایی چون احمد فروزنده  و مرتضی نعمت زاده (از معاونین فعلی سازمان منطقه آزاد اروند) بیشتر از سایرین معروف هستند.

nematzadeh

از این موسسه در طول فعالیت حدود ۱۲ ساله اش علیرغم حضور چهره های سرشناس و برخوردار ، اقدام چشمگیر و قابل توجهی دیده نمی شود و گزارش عملکرد ارائه شده در سایت رسمی آنها ، این مهم را به راحتی ثابت می کند.

با این حال به نظر می رسد این موسسه از کانون توجه اعضای هیئت مدیره و امنای خود دوره نبوده است . به عنوان مثال می توان به دیدار اخیر اکبر ترکان معاون رئیس جمهور در امور مناطق آزادکشور با اعضای خانم این موسسه در بهمن ماه ۹۲ اشاره کرد که گفته می شود تصمیاتی برای کمک به این موسسه در آن جلسه مطرح شد.

این مقدمه ای بود برای شناخت بیشتر این موسسه و بررسی اهدافی که بهار خرمشهر بر پایه ی آن شکل گرفت. به همین جهت قصد داریم در آینده ی نزدیک از چگونگی خدمات متقابل این موسسه و برخی از سازمان ها به یکدیگر ودر نتیجه  خروجی و محصول اقدامات آنها برای مردم خرمشهر جزئیات بیشتری منتشر کنیم.

 1. دوستي گفت:

  ببخشید دوستان من برای یه تحقیق درمورد مقاومت سی و دو روزه خرمشهر و زنانی که حضور فعال داشته اند در اون زمان ،دارم با تمام زنانی که حضور فعال داشته اند مصاحبه میکنم،اگر کسی ادرس موسسه بهار خرمشهر رو داره لطف میکنه من رو راهنمایی کنه،ممنون میشم

 2. ناشناس گفت:

  اگه راست میگن برن توی خرمشهر خدمت کنن چرا توی تهران دنبال موقعیت های ویژه هستن ؟

 3. همکار گفت:

  من این موسسه رو از نزدیک میشناسم وبا توجه به اینکه خرمشهری هم نیستم بخاطر همکاری که با این موسسه دارم از فعالیتشون کاملا اطلاع دارم فقط همینو عرض کنم که واقعا اعضا و مدیران این مجموعه عاشق خرمشهرند و خواهان پیشرفتش و تمامی این بزرگوارانی که نام بردید در هر مراسمی و به هر بهانه ای برای ایتام و قشر ضعیف مردم خرمشهر کمک جمع میکنند و حتی خیلی از مواقع غرورشان را زیر پا میذارن و با خواهش و اصرار کمکهای زیادی از خیرین میگیرن و برای افراد مستحق خرمشهر میفرستن. لذا روا نیست که به این عزیزان تهمتهای ناروا وارد شود. حرف زدن و تهمت زدن خیلی اسونه ولی کار اجرایی و خیر انجام دادن کار هر کسی نیست. خدا قوت و امیدوارم در رسیدن به اهدافتان موفق باشید. دست حق به همراهتان

 4. اقای شریفی گفت:

  خلاصه ای از فعالیت های موسسه از آغاز تا کنون

  ۱. سازماندهی و هماهنگی دیدار جمعی از مردم و مسئولین خرمشهر و خانواده های شهدا در سوم خرداد سال ۱۳۸۱ با مقام معظم رهبری

  ۲. دیدار جمعی از مسئولان و ایثارگران خرمشهر به منظور منعکس نمودن مسائل و مشکلات،با مسئولین کشور در سال ۸۱

  ۳. تشکیل ستاد مردمی بزرگداشت سالگرد آزادسازی خرمشهر با رویکرد توسعه فرهنگی اجتماعی و اقتصادی خرمشهر از سال ۸۱ تا ۱۳۹۰

  ۴. اعلام موجودیت و فراخوان عضویت در موسسه در روزنامه های کثیر الانتشار در سال ۱۳۸۱

  ۵. برگزاری کلاسهای عقیدتی، فرهنگی از جمله کلاسهای قرآن،زبان،کامپیوتر و اصول و عقاید اسلامی

  ۶. اعلام موجودیت و فراخوان عضویت در موسسه در روزنامه های کثیر الانتشار در سال ۱۳۸۱

  ۷. برگزاری کلاسهای عقیدتی، فرهنگیه از جمله کلاسهای قرآن،زبان،کامپیوتر و اصول و عقاید اسلامی

  ۸. پیگیری اقدامات و رایزنی با مسئولین و نمایندگان مجلس در ارتباط با منطقه آزاد شدن خرمشهر که خوشبختانه در سال ۸۲ به تصویب رسید.

  ۹. برگزاری مصاحبه مطبوعاتی در رابطه با مسائل و مشکلات خرمشهر در آستانه سالگرد آزادسازی خرمشهر از سال ۱۳۸۲ تا کنون.

  ۱۰. برگزاری پرشور همایش خرمشهر و توسعه در آستانه سوم خرداد از سال ۸۱ تا کنون با حضور مسئولین و مردم که در این برنامه هر سال مسائل و مشکلات و مطالبات مردم منعکس می گردد.

  ۱۱. برگزاری نمایشگاه عکس و کتاب در فضاهای جنبی همایش های سالانه

  ۱۲. پیگیری اقدامات مربوط به لایروبی اروند و خارج ساختن شناورهای معروقه که تا کنون متاسفانه به نتیجه ای نرسیده است.

  ۱۳. برگزاری گلریزان جهت کمک به آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد خرمشهر با همکاری ستاد دیه در خرداد ۱۳۸۶

  ۱۴. مطالعه،بررسی و تهیه طرح های نو اقتصادی و تولیدی برای ایجاد فرصت های شغلی به ویژه برای زنان و جوانان

  ۱۵. تلاش در جهت ضبط وثبت خاطرات هشت سال دفاع زنان رزمنده

  ۱۶. برگزاری گردهمائی های علمی پژوهشی دینی در مناسبت های مختلف

  ۱۷. تاسیس صندوق قرض الحسنه برای اعضا و مردم خرمشهر

  ۱۸. تجلیل و قدردانی از بانوان فعال خرمشهر (رابطین بهداشت-اعضا فعال بسیج خواهران اعضا مکتب قرآن،هلال احمر و خانواده شهداو…) به مناسبت هفته زن

  ۱۹. تهیه جهیزیه برای زوج های جوان

  ۲۰. .کمک به زلزله زدگان بم

  ۲۱. همکاری در برگزاری مراسم سالانه شهدای منصورون

 5. آقا جون گفت:

  ای بابا اگه بقیه هم بیان واسه موسسه شون درخواست کمک بدن آیا بهشون کمک میشه؟؟؟معلومه که کمک نمیکنن.

 6. enayat allah sharifi گفت:

  اقا اون ها لا اقل یه کاری کردن . شما چی کار کردین . فقط دنبال فتنه گری هستین . اخه شمایی که می گی دیدار با سرانه فتنه کردن مگه اونجا بودین که می دونی چی گفتن . خواهشا اطلاع ندارین توهین نکنید .

 7. یه آدم گفت:

  از کجا میدانید که فعالیت نکردند؟ از کجا این همه حرف و حدیث و پیدا میکنید و تو سایت میزنید ؟ برید تحقیق کنید بعدا این همه با اطمینان حرف بزنید .همین که خانم جهان آرا و خانم زمانی و حورسی و غیره یه موسسه ایی تشکیل دادن و دارن فعالیت میکنن خودش کلیه .

 8. رضا گفت:

  درزمان احمدی نژادرانتخواری خانوادگی بوددراین زمان هم هست…دران زمان گروانحرافی تشکیل شدوضدولایت وضددین وانقلاب عمل کردندالانم باروشی دیگه وباسیاست دیگی دارن ضدولایت ودین انقلاب دارن عمل میکنند..زمانی امده است که دین وایمان وحقیقت همچوزغال داغیست دردستان که بایدانراحفظ کرد…پس مواظب دین وایمان خودمان باشیم..

 9. منصورین... گفت:

  معرفی کردند؟یعنی نیستند؟شما کاملا میشناسید اینها کی هستند و چه کردند حال رو ول کنید و گذشته کسی رو دستکاری نکید تا کسی رو نشناختین مطلب کذب ننویسید
  شما کی هستین و چه کردین .اونا بهار خرمشهر رو راه انداختن شما عصر آبادان اونا خوردن شما ایجاد فتنه میکنید .فرقش کجاست؟ دوست عزیز بی خیال برا کسب در آمد راههای حلال تری هم هست راهتون رو عوض کنید و به کسی تهتمت نزنید…

 10. جنگزده گفت:

  اقای عصر ابادان اینها که هیچکدامشان ساکن خرمشهر نیستن ۳۵سال تهران ساکنن نمیشه یه خرمشهری واقعی با شون باشه

 11. 1 گفت:

  مو سسه .شرکت . قرار داد و….نورانی .زمانی .نعمت زاده.کعبی
  بابا که چی این حرفها .زبون یه تیکه گوشته هر طرفی میچرخه خواهشا برای تهمت هاتون مستندات بیارین .حداقل سایتهای دیگه اگه خبری میزنند پشت پرده نیستند جاشون مشخصه وقتی حرفی میزنند جوابگو هم هستند ولی شما چی کجا هستید .کی هستید چی میخواین رودر رو پاسخگوی صحبت هاتوت باشید… مناظره راه بندازید با اونایی که ازشون میگید حالا راست و دروغ رو کار نداریم کلی

 12. ضعیف گفت:

  مرگ بر رانت خواران

 13. شعبون برادر رمضون گفت:

  خدا بخیر کنه . میگوم حالا چی میشه . بنظرتون قراره دوباره جنگ بشه . اگه بشه مکو یکی نیستم و روم حساب نکنین .

 14. صلوات گفت:

  به به رفقا همه جمع شدند.

 15. منبع آگاه گفت:

  یکی از عمملکرد این موسسه اتفاقا دیدار با سران فتنه ۸۸ ببه ویژه محمد خاتمی بعد از اتفاقات تلخ آن دوران و دلجویی کردن از فتنه گران بود؟؟؟؟!!!!!!!!!
  این موسسه در فضای باز فعلی منطقه …به مثابه دکانی است برای ..بیت المال با پرچم دوران دفاع مقدس
  لذا عصر آبادان ویترین این دکان نشود لطفا!!!!