تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۷:۳۵:۲۷
کد مطلب : 36210

بیوه ۱۴ ساله تحت پوشش کمیته امداد!

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه ۳۰۰ هزار زن مطلقه تحت پوشش این نهاد هستند، گفت، کوچکترین بیوه نیز ۱۴ سال سن دارد.

به گزارش صبحانه، «منصور قمشه» شب گذشته (سه‌شنبه) در چهارمین نشست مشاورین وزرا و دستگاه های اجرایی با معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: یکی از رویکردهای کمیته امداد در راستای حمایت از خانواده های تحت پوشش، ورود به مشکلات و مسایل حقوقی آنها است.

وی با اشاره به آمار ارائه شده در سال ۸۵ ادامه داد: شمار زنان سرپرست خانوار در این سال ۶.۵ درصد بود، در حالیکه این رقم در سال ۹۱ به ۱۲.۵ درصد افزایش یافت و طبق پیش بینی های صورت گرفته، این رقم در سال ۹۵ به ۱۵درصد خواهد رسید.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش این نهاد قرار دارند، که از این تعداد، حدود یک میلیون نفر زن و حدود ۳۰۰ هزار نفر از این زنان مطلقه هستند.

وی در این نشست که در ساختمان مرکزی کمیته امداد امام خمینی(ره) در سوهانک برگزار شد، افزود: بر اساس وظایف ذاتی کمیته امداد، در برنامه های پنج ساله توجه به مسایل حقوقی مددجویان را در کنار حمایت های معیشتی، مسکن و درمان در دستور کار قرار داده ایم.

قمشه ادامه داد: اکنون با همکاری قوه قضاییه، وکلا و حقوقدانان، ۱۸۶ شورای حل اختلاف ویژه خانواده های تحت حمایت دایر شده و دفاتر معاضدت قضایی را نیز بمنظور رصد مشکلات حقوقی آنها راه اندازی کرده ایم.

وی با اشاره به آغاز طرح غربالگری بمنظور شناسایی افراد دارای مشکل حقوقی گفت: تا پایان برنامه پنجساله باید مشکلات حقوقی ۲۰ درصد خانواده های تحت پوشش شناسایی شود، هر چند این کار در ۱۲ استان به پایان رسیده است.

قمشه با بیان اینکه مشکل حقوقی ۱۲۶ هزار خانوار شناسایی شده، افزود: اکنون سه هزار و ۵۰۰ وکیل در کشور با کمیته امداد همکاری دارند.

طرح وکیل خانواده

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با اشاره به طرح وکیل خانواده در کمیته امداد گفت: در این طرح، مشکلات افراد رصد شده و یک وکیل رایگان در اختیار هر خانواده قرار می گیرد.

وی با اشاره به امضای ۷۰ تفاهمنامه با قوه قضاییه افزود: در شب های رمضان، غرفه های مشاور حقوقی در پایگاه های کمیته امداد فعال است و تا شب گذشته(دوشنبه) حدود ۱۶۰ مشاوره توسط وکلا صورت گرفته است.

به گفته قمشه، هر شب سه وکیل از کانون وکلا در محل برگزاری جشن رمضان مستقر می شوند.

وی با بیان اینکه چهار استان کشور در بحث رسیدگی به مسایل حقوقی موفق عمل کرده اند، یادآور شد: مدیران این استان ها، زن هستند.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد خاطرنشان کرد: بحث مطالبات حقوقی زنان سرپرست خانوار، مطالبات در بحث قوانین کشور و معافیت هزینه دادرسی خانواده ها در محاکم قضایی در حال پیگیری است.