تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , آذر, ۱۳۹۵ | ۱۱:۵۷:۳۵
کد مطلب : 127548

بی‌بی‌سی:روحانی شاید زمین‌ بخورد/او ارتباط عاطفی با طبقات فرودست ندارد

شبکه دولتی انگلیس نسبت به ناکامی روحانی و مدعیان اعتدال در ارتباط‌گیری با طبقات فرودست که می‌تواند روحانی را در انتخابات بر زمین بزند اظهار نگرانی کرد.

 وبسایت بی‌بی‌سی فارسی که علی‌الدوام از غربگرایان مدعی اعتدال و اصلاح‌طلبی حمایت می‌کند، روحانی و هاشمی را در نقطه عقلانیت نشانده و منتقدان آنها را  پوپولیست معرفی کرد. این رسانه‌ می‌نویسد: اصولگرایان با سناریوی عوامگرایی (پوپولیسم) و شعارهای عوام‌پسند و به خصوص طبقاتی، وارد کارزار انتخاباتی می‌شوند و آن را در چارچوب عدالت اقتصادی و مبارزه طبقاتی پیش می‌برند.
بی‌بی‌سی می‌افزاید: دامن زدن به رقابت طبقاتی می‌تواند طبقات فرودست را بسیج کند و اگر فرض شود که رای شناور و سرگردان بیش از هرچیز نگران مسائل اقتصادی و معیشتی است، این استراتژی می‌تواند راهی برای جلب آرای آنها باشد.
شبکه دولتی انگلیس نوشت: در چنین گزینه‌ای حسن روحانی در برابر استراتژی عوامگرایانه ضربه‌پذیر فرض می‌شود، همان‌گونه که هاشمی‌رفسنجانی در دهه ۸۰ ضربه‌پذیر بود. تاکید بر این است که روحانی در برقراری رابطه عاطفی و فکری با طبقات فرودست موفقیت نداشته است.

بی‌بی‌سی در ادامه خاطر‌نشان کرد: با چنین زمینه‌ای می‌توان وحدت ایدئولوژیکی اردوی اصولگرا را براساس فکر عدالت اجتماعی، سیاست ضدآمریکایی و اسلامگرایی سنتی پیش برد، به خصوص اینکه در تمام گرایش‌ها زمینه‌ای برای پذیرش شعار عدالت‌خواهی وجود دارد. تحولات وسیع‌تر اجتماعی می‌تواند برای اجرای یک گزینه‌ عوامگرایانه مساعد شود. از جمله اگر برجام با خطر روبرو شود، توده مردم و رای شناور به روحانی پشت خواهند کرد و اردوی اعتدالی او را به زمین خواهند زد. بحران و هرج و مرج خاورمیانه نیز زمینه گفتمان اعتدالی را در خود هضم خواهد کرد و اجازه رشد به آن نخواهد داد.

منبع: کیهان