تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , آبان, ۱۳۹۳ | ۰۹:۰۱:۴۵
کد مطلب : 52597
به مناسبت درگذشت جورج جرداق

تسلیت روحانی و لاریجانی به خانواده جورج جرداق

سفیر ایران در لبنان مراتب تسلیت«حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران و « علی لاریجانی » رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت درگذشت«جورج جرداق» نویسنده مسیحی لبنان مجموعه کتاب های « امام علی (ع) صدای عدالت انسانی» را به خانواده این شاعر و روزنامه نگار بزرگ ابلاغ کرد.

به گزارش عصر آبادان  به نقل از ایرنا، « محمد فتحعلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان عصر شنبه ضمن دیدار با خانواده جورج جرداق ازجمله همسر و فرزند وی در محل کلیسای القدیس منطقه اشرفیه پایتخت بیروت تاکید کرد که ملت و مقامات جمهوری اسلامی ایران از درگذشت این نویسنده مسیحی منصف عمیقا غمگین و متاسف هستند.
فتحعلی همچنین با تسلیت درگذشت این نویسنده نامدار و « عاشق علی»، مراتب تسلیت « محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه را ابلاغ و پیام های تسلیت کتبی رییس مجلس و « علاء الدین بروجردی» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را به خانواده جورج جرداق تسلیم کرد.

پیشتر « علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز درگذشت جورج جرداق را تسلیت گفته بود.

دکتر« هادی جرداق» و همسر جورج جرداق از ملت و مقامات جمهوری اسلامی ایران برای ابرازعلاقه و محبت به نویسنده کتاب امام علی(ع) صدای عدالت انسانی و ارسال پیام های تسلیت تشکر و قدردانی کردند.

فتحعلی بعداز دیدار با خانواده جورج جرداق در گفت وگو با خبرنگاران به جایگاه رفیع نویسنده کتاب امام علی (ع) نزد علمای شیعه و ملت ایران و جهان اسلام بویژه تشیع اشاره کرد و آن را ناشی از ارتباط عمیق او با نهج البلاغه و علی (ع) دانست.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران قدرشناس خدمات نویسنده مسیحی کتاب امام علی (ع) به جهان انسانیت است، افزود: جورج جرداق یک نویسنده مسیحی بود اما با انصاف به امام علی نگریست و در باره این امام بزرگ قلم زد.

فتحعلی با اشاره به زندگی پربار این نویسنده و ادیب بزرگ در خدمت به انسانیت با نوشتن ۳۰ کتاب و صدها مقاله ، اعلام کرد : سفارت جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد بزودی مراسمی را برای تکریم و تجلیل از این شخصیت در بیروت منعقد کند.

این تصمیم سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت با استقبال خانواده جورج جرداق مواجه شد.

براساس این گزارش « محمد رعد» رییس فراکسیون حزب الله( وفاداری به مقاومت) در مجلس لبنان نیز با خانواده جورج جرداق دیدار کرد و به آنان تسلیت گفت.

«جورج سجعان جرداق» نویسنده ، شاعر و روزنامه نگار مسیحی لبنانی که مجموعه « امام علی (ع) صدای عدالت انسانی» را به رشته تحریردر آورده است روز چهارشنبه هفته گذشته و در سن ۸۴ سالگی در بیروت پایتخت لبنان درگذشت.

جورج جرداق در سال ۱۹۳۱ میلادی در منطقه مرجعیون در جنوب لبنان متولد شد و در سال ۱۹۵۰پا به عالم رسانه گذاشت و در روزنامه ها و مجلات الصیاد ، الشبکه ،الانوار، الکفاح العربی ، الجمهور الجدید، الامن ، المجله السعودیه و الوطن و القبس کویت فعالیت کرد و قلم زد.

وی در سال ۱۹۶۰ میلادی تصمیم گرفت مجموعه کتاب های امام علی (ع) صدای عدالت انسانی را بنویسد.

او این مجموعه را در ۵ مجلد تحت نام های «علی و حقوق بشر»، « علی و انقلاب فرانسه»، « علی و سقراط»، « علی و دوران او » و «علی و قومیت عربی» به رشته تحریر در آورد و به عنوان پیوست این کتاب ها نیز « روائع نهج البلاغه» را نوشت.

« میخائیل نعیمه» درباره کتاب امام علی (ع) و جورج می گوید: یقین دارم که نویسنده با تمام وجود و با وجدان و انصاف این کتاب را نوشته و در ترسیم چهره علی بن ابی طالب بی نهایت موفق شده و این میسر نشده است مگر اینکه تصویری زنده از این مرد بزرگ بعداز نبی گرامی (ص) پیش روی جورج بوده است.

مجموعه امام علی (ع) تاکنون ۴ بار تجدید چاپ شده است و سه انتشاراتی در یک سال آن را منتشر کردند.

تاکنون بیش از ۵ میلیون نسخه از این مجموعه چاپ و منتشر و به فارسی ، اردو ، فرانسه و اسپانیایی هم ترجمه شده است.

این کتاب اولین بار توسط «سید هادی خسروشاهی» در سال ۱۳۴۲ به فارسی ترجمه و منتشر شد.

پیکر جورج جرداق بعداز مراسم مذهبی یادبودش به زادگاهش مرجعیون درجنوب این کشور منتقل و در آرامگاه خانوادگی به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/ن