تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۱:۳۳
کد مطلب : 58819
مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد:

تسهیلات ویژه برای بازنشستگی شاغلین در مشاغل سخت وزیان آور

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: یکی از مهمترین موانع بازنشستگی کارگران و بیمه شدگان دارای مشاغل سخت وزیان آور بنا به پیشنهاد سازمان تأمین اجتماعی وتصویب هیات وزیران برطرف شد.

تسهیلات ویژه برای بازنشستگی شاغلین در مشاغل سخت وزیان آور

به گزارش  عصر آبادان ،  سید تقی نوربخش افزود: بر اساس آیین نامه قبلی چنانچه بیمه شده‌ای در هر سال بیش از ۱۰ روز غیبت غیر موجه می‌کرد و یا در مشاغل عادی مشغول به کار می شد به جای ۲۰ سال اشتغال می بایست ۲۵ سال سابقه در مشاغل سخت و زیان آور احراز می کرد تا بازنشسته شود.

وی ادامه داد: اما بر اساس آیین نامه جدید ۱۰ روز غیبت غیر موجه در سال، به ۳۶۵ روز غیبت غیر موجه در طول ۲۰ سال افزایش یافته و کارگران می‌توانند با ۲۰ سال سابقه متوالی و حداکثر ۳۶۵ روز غیبت غیر موجه بازنشسته شوند.

دکتر نوربخش افزود: بر اساس مصوبه جدید اکثر بیمه شدگان شاغل در این نوع مشاغل با سهولت بیشتری بازنشسته خواهند شد و دراین مصوبه ماده ۱۴آیین نامه قبلی نیز با مواد ۴ و۶ قانون دارای مغایرت بود که اصلاح شده است.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: با تسهیلات ایجاد شده  وبا توجه این که بر اساس قانون کارگاههای دارای مشاغل سخت و زیان آور می بایست ظرف ۲ سال نسبت به اصلاح و ایمن سازی محیط اقدام کنند، انتظار می رود کارفرمایان نیز تمهیدات لازم را بر اساس قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور و قانون کار حداقل در مشاغلی که امکان حذف صفت سخت و زیان آور آنها با رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی قابل رفع است اتخاذ کنند.

وی اظهار داشت: با این تمهیدات از سوی کارفرمایان، کارگران و بیمه شدگان کمتر در معرض فرسایش و بیماری قرار می‌گیرند وهمچنین با ایمن سازی محیط ، کارفرمایان نیز از پرداخت حق بیمه اضافی و یا خسارتهای پیش بینی شده در قانون معاف می شوند.

 

منبع:  راه دانا

انتهای پیام/ن

  1. با این وضعیت که ایران رو به پیری میره تا ۲۰ سال دیگه تامین اجتماعی ورشکست میشه . وقتی طرف ۴۰ سال بعد بازنشستگیش بیشتر از کل سن کارش حقوق میگیره بعد میمیره زنش هم ۲۰ سال حقوق میگیره بعد زنش فوت میکنه دختر مجردش تا ۳۰ سال دیگه حقوق میگیره حساب آخر عاقبت تامین اجتماعی را بکنید