تاریخ انتشار خبر: ۸ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۲۰:۱۶:۰۱
کد مطلب : 19229

تصویب افزایش۱۵درصدی شهریه دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از تصویب بودجه سال ۹۳ این دانشگاه در جلسه هیات امنای مرکزی خبر داد و گفت: همه واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی از ابتدای سال ۹۳ می توانند بودجه تصویب شده را اجرا کنند.

عصر آبادان –  دکتر حمید میرزاده در حاشیه جلسه هیات امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: این جلسه به ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور همه اعضا برگزار شد.

وی افزود: خوشبختانه در این جلسه همه پیشنهادات مطرح شده از سوی دانشگاه آزاد اسلامی یا به اتفاق آرا یا با اکثریت آرا به تصویب رسید که نشانگر همدلی، همراهی و همگامی اعضای هیات امنای مرکزی با مدیریت دانشگاه است.

میرزاده اظهار داشت : کرد: یکی از ویژگی های بارز بودجه مصوب هیات امنای مرکزی کاهش وابستگی درآمدهای دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه دانشجویان است، یعنی وابستگی به شهریه از ۹۹ درصد به ۸۸ درصد کاهش پیدا کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: بر اساس مصوبه هیات امنای مرکزی شهریه در مناطق و در رشته محل های مختلف، متفاوت است اما میانگین رشدش نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد است، این در حالی است که تورم رسمی کشور بالای ۳۶ درصد اعلام شده است.

وی افزود: امکان دارد شهریه در مناطق محروم حتی کمتر از ۱۵ درصد یا معادل سال جاری باشد.

میرزاده به راهکارهای مصوب هیات امنای مرکزی درباره تأمین هزینه های دانشگاه آزاد اسلامی به جز اخذ شهریه از دانشجویان اشاره و تاکید کرد: یکی از این راهکارها درآمدهای ناشی از فعالیت های اقتصادی دانشگاه در چارچوب فرایند تبدیل علم به ثروت است که مورد عنایت مقام معظم رهبری نیز هست.

وی اخذ وام برای فعالیت های عمرانی و سرمایه گذاری را از دیگر راهکارهای تأمین هزینه های دانشگاه دانست و افزود: اخذ وام به مبلغ  هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بر اساس تفاهم نامه ای که با بانک ملی منعقد شده است به منظور تکمیل یک میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع فضای عمرانی در دست ساخت تا پایان سال ۱۳۹۳ در دستور کار است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: ۳۶ درصد بودجه سال ۱۳۹۳ دانشگاه آزاد اسلامی به کارهای عمرانی و سرمایه گذاری اختصاص یافت که این موضوع در تاریخ بودجه نویسی این دانشگاه بی سابقه است، به عبارت دیگر از چهار هزار و ۴۸۶ میلیارد تومان بودجه دانشگاه، بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان صرف کارهای عمرانی و سرمایه گذاری می شود.

وی با بیان اینکه با اجرای بودجه سال ۱۳۹۳ یک تنوع بخشی بر درآمدهای دانشگاه آزاد اسلامی داریم، گفت: از هیات امنای مرکزی برای فروش اموال مازاد و یا تبدیل به احسن و تغییر کاربری آنها مجوز گرفتیم که اعتباری نزدیک به ۳۲۷ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

به گفته میرزاده بودجه دانشگاه آزاد اسلامی با درآمد و هزینه متعادل به اتفاق آرا به تصویب هیات امنای مرکزی رسید.

وی ادامه داد: همچنین در این جلسه آیین نامه و ترکیب شورای دانشگاه آزاد اسلامی که بر اساس اساسنامه از شوراهای ارکانی است، به تصویب رسید که بدین ترتیب با مشارکت هیات رییسه، نمایندگان تام الاختیار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در هیات امنای استانی و افراد برجسته علمی اهداف دانشگاه را به خوبی پیش می برند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، تصویب آیین نامه شورای اقتصاد و سرمایه گذاری دانش بنیان، تأسیس مرکز فرهنگی امام خمینی (ره) در لبنان و تغییر نام واحد شهرری به نام یادگار امام (ره) را از دیگر مصوبات این جلسه برشمرد.

دکتر میرزاده خاطر نشان کرد:  معاونت علوم پزشکی تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت برای تأسیس مراکز پژوهشی پزشکی به امضا رسانده که جزییات این تفاهم نامه در جلسه هیات امنای مرکزی مطرح و به تصویب رسید.

وی گفت: تأسیس یک مرکز آموزشی برای فارسی زبانان با شهریه ای معادل شهریه دانشجویان ایرانی و با تأکید بر مهارت محوری که در یک برنامه دراز مدت موجب افزایش سطح علمی فارسی زبانان می شود نیز در این جلسه تصویب شد.