تاریخ انتشار خبر: ۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۷:۱۶
کد مطلب : 26865

تغییرات در حج تمتع و عمره ۹۳

رییس سازمان حج و زیارت گفت: در عمره و عتبات، سال گذشته توفیقات خوبی داشتیم، و توانستیم به موفقیت‌های خوبی دست یابیم.

عصر آبادان –  رییس سازمان حج وزیارت گفت: در عمره و عتبات، سال گذشته توفیقات خوبی داشتیم، و توانستیم به موفقیت‌های خوبی دست یابیم.

به گزارش روابط عمومی حج و زیارت استان قم مهندس اوحدی گفت: در عمره سال گذشته ۴۹۳ هزار نفر اعزام شدند، اما امسال تعداد آمار اعزامی‌ها به عمره از مرز ۵۳۰ هزار نفر عبور کرد در حالی که بیش از دو ماه تا پایان اعزام عمره باقی مانده است.

اوحدی ادامه داد: با توجه به برنامه‌ریزی که جهت اعزام ۸۳۰ هزار زائر داریم با این آمار تعداد عمره گزاران نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد افزایش خواهد یافت.

وی یادآور شد: امسال تصمیم داشتیم که ۸۵۰ هزار زائر را به عربستان اعزام کنیم، اما به دلیل افزایش دامنه طرح توسعه مسجدالنبی و ایجاد برخی مشکلات امکان اعزام این تعداد عمره‌گزار وجود ندارد و تلاش خواهیم کرد طبق برنامه‌ریزی انجام شده، همان ۸۳۰ هزار زائر را به عربستان اعزام کنیم تا زائران بیشتری بتوانند از این فضای معنوی بیشتر بهره بگیرند.

معاون وزیر ارشاد تصریح کرد: براساس اعلام وزارت حج عربستان، هتل قصرالدخیل در مدینه منوره به زودی تخریب و از چرخه اقامتگاه‌های زائران ایرانی خارج خواهد شد. این هتل یکی از اقامتگاه‌های زائران ایرانی و همچنین محل استقرار ستاد عملیات عمره و بعثه مقام معظم رهبری در موسم تمتع بود که با توجه به تخریب این هتل، امکان اقامت برخی از زائران ایرانی گرفته شد.

وی با بیان اینکه در حوزه اعزام به عتبات در ۸ ماه گذشته نسبت به مشابه آن ۸۵ درصد افزایش اعزام وجود داشته است، ادامه داد: با توجه به برخی مشکلات زیرساختی در اقامتگاه‌های زائران ایرانی در داخل کشور و کشور عراق، به همین دلیل شرکت «امید زائر» را با سرمایه‌ای ۱۰۰۰ میلیاردی به ثبت رساندیم که این شرکت به زودی کار ساخت نخستین زائر را در مرز چزابه آغاز خواهد کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور افزود: در سال گذشته ۶۷ پرواز عمره بدلایل شرایط آب و هوایی جابجا شد که همه خدمات مربوط به اسکان، پذیرایی و انتقال پرواز زائران با هزینه سازمان و از محل صرفه جویی‌ها صورت گرفت و هیچگونه خسارتی از زائران دریافت نشد.
مهندس اوحدی از همکاری و هماهنگی خوب کنسولگری عربستان در تهران و مشهد تقدیر کرد و ادامه داد: با افزایش ۶۸ درصدی اعزام روزانه تا ۱۱ هزار ویزا از طرف کنسولگری کشور عربستان در کشورمان صادر می‌شود و با برنامه ریزی‌های صورت گرفته تا امروز هیچ کدام از پروازهای عمره مفرده به دلیل عدم صدور ویزا لغو یا جابجا نشده است.

وی در خصوص تفاوت‌‌های حج تمتع امسال را با سال گذشته گفت: آغاز زود هنگام ثبت‌نام نسبت به سال گذشته از جمله اقداماتی بود که بسیار زود انجام شد و امروز عوامل اجرایی و کارگزاران حج در تلاشند که در این مدت، تمام برنامه‌‌ریزی‌ها را انجام دهند تا زائران با راحتی بهتر و بیشتری به این سفر معنوی اعزام شوند.

اوحدی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیون ایرانی در صف انتظار اعزام به حج تمتع به سر می‌برند، افزود: با این تعداد زائر، حدود بیست سال طول می‌کشد تا تمامی این زائران به حج تمتع اعزام شوند.

وی با بیان اینکه تا مدت زمان اعزام زائران به حج تمتع فرصت زیادی باقی است، افزود: روحانیون و مدیران کاروان‌ها در این مدت می‌توانند با برنامه‌ریزی درست و دقیق خود جهت آموزش‌های لازم به زائران عزیز برنامه‌ریزی کنند.

رییس سازمان حج وزیارت تصریح کرد: امسال ترکیب کاروان‌های حج تمتع تغییر کرده است و هم‌اکنون ۴۵۰ کاروان در قالب‌های ۱۳۵ و ۱۶۵ نفره ساماندهی شده اند.

وی ادامه داد: در حج امسال تمهیدات لازم تدارک دیده شده است که برای نخستین بار دستیار زن به کاروان‌ها اضافه خواهد شد که مدیر کاروان می‌تواند یکی از دستیاران خود را زن انتخاب کند.
معاون وزیر ارشاد گفت: در سال جاری برای نخستین بار تدارکات حج تمتع به صورت صد درصد متمرکز انجام خواهد گرفت و همچنین تلاش خواهیم کرد تا تنوع غذایی را برای زائران ایجاد کنیم.
وی افزود: طبق برنامه سال گذشته، امسال هم به جای پزشک کاروان، پزشک مجموعه را خواهیم داشت و در هر پرواز حداقل یک پزشک با زائران همراه خواهد بود و تمامی اطلاعات پزشکی زائران در اختیار پزشک مجموعه قرار خواهد گرفت تا پزشکان در هنگام درمان زائران بتوانند به راحتی و سرعت کار خودشان را انجام دهند.

اوحدی یادآور شد: در سال جاری ظرفیت پزشکان حج دوبرابر افزایش یافته است تا آسیب‌ها را در طول سفر برای زائران نداشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حوزه حمل و نقل نیز امسال برخی تغییراتی داشتیم که از جمله افزایش ایستگا‌های پرواز از ۱۷ ایستگاه به ۱۹ ایستگاه است که در روزهای اخیر استان همدان به جمع این ایستگاه‌ها افزوده شد.

رییس سازمان حج وزیارت ادامه داد: سال گذشته تنها ایستگاه پروازی تهران، پرواز مستقیم مدینه قبل و مدینه بعد داشت، اما امسال ۹ ایستگاه دیگر نیز این برنامه را خواهند داشت.

وی افزود: به دلیل برخی تخلفات و عدم ارائه خدمات درست حمل و نقلی به زائران ایرانی، شرکت «ابوسرهد» از گردونه حمل و نقل حجاج ایرانی خارج شد.

اوحدی گفت: در حج تمتع امسال مجموعا ۸۴ هتل در اختیار زائران ایرانی قرار خواهد گرفت که ۵۷ هتل در مکه مکرمه و ۲۷ هتل در مدینه منوره است و ۲۵ درصد هتل‌های سال گذشته به دلیل مشکلاتی از گردونه خدمات حذف شدند.

وی افزود: امسال حتی یک ریال هم افزایش قیمت حج تمتع نداشتیم و حداقل قیمت‌ها هفت میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شد، اما آخرین قیمت به دلیل ارائه خدمات بهتر و بیشتر با ۲۰۰ هزار تومان افزایش روبه‌رو شد که این هم به دلیل افزایش سطح کیفیت بود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در سال گذشته دو میلیون تومان به زائران حج تمتع عودت داده شد که امسال با صرفه‌جویی‌های صورت گرفته مبلغ ۲ میلیون ۴۵۰ هزار تومان در بخش قیمت‌های حج تمتع لحاظ شد.