تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۷:۰۰
کد مطلب : 31721
مدیرشبکه ماهواره ای الغدیر در گفتگو با رهیاب:

تهاجم علیه ایران در همه حوزه ها صورت گرفته است/شانس نوری مالکی برای نخست وزیری بیشتر از دیگران است

درواقع هجوم علیه ایران تنها توسط رسانه ها انجام نمی پذیرد بلکه در تمامی حوزه ها این هجوم وجود دارد. در بخش اقتصادی تحریمها وجود دارند در بخش فرهنگی سایتها و شبکه های دیگر هستند و در بخش فناوری همینطور و در سطح دیگر نیز تحمیل قوانین و تجاوز به قوانین بین المللی در سلب حق ایران وجود دارد و این چیز جدیدی نیست.

 

به گزارش رهیاب نیوز،در پی سفر تعدادی از مسئولین رسانه های کشورهای اسلامی به استان خوزستان طی روزهای گذشته سرویس بین الملل رهیاب در حاشیه این سفر به گفتگو با برخی مسئولین رسانه های اسلامی پرداخته است که پس از ترجمه به مرور در اختیار مخاطبین محترم قرار خواهد گرفت.

در اینجا گفتگویی است با مضر عدنان البکاء مدیر شبکه ماهواره ای الغدیر که در خصوص موضوعات مختلف نظرات وی را جویا شده ایم.

 

نظرتان درباره استان خوزستان و شهر اهواز چیست و این دو را چگونه دیدید؟
جمهوری اسلامی کشور بزرگی در منطقه است که تاثیرگذاری جهانی دارد و امروزه سکان رهبری جهان اسلام را دارد و بی شک تمام مواضع ایران در منطقه تبعات و پاسخ هایی بطور عمومی دارد.
همچنین انقلاب امام خمینی انقلابی جهت یاری مستضعفان و احقاق حق بوده از این رو جمهوری اسلامی نقش اساسی در تقویت و راهنمایی حرکت های صحیح دارد. و اما در مورد اهواز شهری است که دوستش داریم و به آن عشق می ورزیم و سابقا در دوره نبرد جهادی در ان زندگی می کردیم.امروز خاطرات آن روزهای زیبا در ذهنمان تداعی شد. اهواز را با مردم خوب و دستاوردها و موفقیتهایشان دیدیم

نگرشی که در خارج از مرزهای جغرافیایی ایران توسط  رسانه های غربی و خارجی به مردم دنیادرمورد ایران القا  می شود چگونه است؟
درواقع هجوم علیه ایران تنها توسط رسانه ها  انجام نمی پذیرد بلکه در تمامی حوزه ها این هجوم وجود دارد. در بخش اقتصادی تحریمها وجود دارند در بخش فرهنگی سایتها و شبکه های دیگر هستند و در بخش فناوری  همینطور و در سطح دیگر نیز تحمیل قوانین و تجاوز به قوانین بین المللی در سلب حق ایران وجود دارد و این چیز جدیدی نیست اما به نظرم با توجه به سابقه تاریخ و تمدن موجود در جمهوری اسلامی و فرهنگ عالی جامعه به سادگی تحت تاثیر تبلیغات این جریان قرار نمی گیرد.
با توجه به سفرتان به جمهوری اسلامی ایران تبلیغات سویی که علیه کشور ما است نگرش شما چقدر مطابق با واقعیت بود یعنی از کشور ما چه شنیده بودید و چه چیزی دیدید؟
این اولین سفر من به ایران نیست و از وضعیت این کشور تا حد زیادی اطلاع دارم نمی توانم بگویم شگفت زده شدم زیرا من به قدرت مردم ایران و توانایی و امکانات این کشور ایمان دارم اما اگر بپرسی که چه اختلافی بین گفته های رسانه ها و انچه می دانم و دیدم وجود دارد باید بگویم که تفاوت فاحشی وجود دارد.
امروز به شهر ماهشهر رفتیم و از شرکت پتروشیمی دیدار کردیم و دستاوردهای  تحقق یاقته توسط مهندسان و کارشناسان ایرانی را ازنزدیک دیدم. این صنایع و کارخانه های عظیم به تنهایی کافیست  و این ها را جز کشورهایی بزرگ نمی توانند تاسیس کنند. جمهوری اسلامی ایران دارای ژرفا و فرهنگ و امکانات علمی و زیرساختهایی است  که به نظر  من هیچ یک از قدرتهای بزرگ قادر به تاثیرگذاری روی آن نیستند. ممکن است که اقتصاد تا حدی تحت تاثیر قرار بگیرد و فشارهایی ایجاد شود اما نمی توان آن را شکست داد و عمران و پیشرفت این کشور را متوقف کرد..

جایگاه ایران در کشورهای اسلامی و منطقه از لحاظ سیاسی و فرهنگی چطور ارزیابی می کنید؟
می توان این پاسخ را در چند محور تقسیم کرد: برخی ایران را دشمن و مخالف خود می بینند و کسان دیگری نیز ایران را تنها بارقه و امید باقی مانده تلقی می کنند و این به حسب هر کشور متفاوت است. کشورهایی هستند که اقدامات جمهوری اسلامی در پشتیبانی و حمایت از گروههای مقاومت و مردم و جنبش های مردم مظلوم را ضرری برای دولتهای حاکم در  آن کشورها می بیند. و در طرف دیگر آن مظلومی قرار دارد که حقش غصب شده  و  تلاش می کند تا صدایش را بالا ببرد و حقش را بگیرد ؛ این فرد  مواضع ایران را که از مبادی اخلاقی و اصولی و اعتقادی  نشات می گیرد این احساس را در وی بوجود می آورد که عمق استراتژیکی  دارد و می تواند اهدافش را محقق سازد.
سوالی درمورد اوضاع عراق  داشتم.با توجه به  خروج اشغالگران و انجام انتخابات جدید و پیروزی ائتلاف “دولت القانون”  به رهبری  نوری المالکی؛ تاثیر این انتخابات در آینده عراق را چگونه ارزیابی می کنید؟
از چند منظر می توان به انتخابات عراق نگریست. اول اینکه این اولین انتخابات بعد از خروج اشغالگر از کشور است و اجرا و مدیریت و نظارت  آن توسط خود عراقی ها و بدون دخالت خارجی ها انجام گرفت و این یک موفقیت و دستاورد بسیار عالی و مهمی است. موفقیت دیگر در این انتخابات درصد بالای شرکت کنندگان بود که از شصت درصد نیز فراتر رفت. این دستاورد دیگری بود که مردم به روند تغییر و انتقال سلطه به شکل سیاسی و آنچه اکنون دموکراسی می نامند ایمان دارند. نکته دیگر این است که کشورهای بزرگ و اشغالگر نیز به این امر اذعان کرده اند که عراق توانایی اداره اینگونه فرآیندها حتی در شرایط امنیتی خطرناک  را نیز دارد.
نکته دیگر این است این انتخابات تحت تهدید تروریسم انجام شد و همه شرکت کنندگان در خطر بودند با این وجود درصد شرکت بسیار بالا بود..این ها همه  نکات مثبت این موضوعند. پیروزی آقای مالکی و ائتلاف دولت قانون شانس بیشتری برای تشکیل حکومت آینده به نوری المالکی داده است اما این بدان معنا نیست که سختی هایی وجود نداشته باشد.بلکه مشکلاتی وجود دارد و برخی احزاب در این موضوع رقابت می کنند و به آقای مالکی اعتراض دارند اما درنهایت به نظرم شانس نوری مالکی برای ریاست از همه بیشتر است.

در مورد تحولات استانهایی مثلا الانبار که با گروههای تکفیری مثل داعش مواجهند، این نوع اقدامات از سوی کشورهای منطقه را چگونه ارزیابی می کنید؟
بی شک کشورهایی هستند که پشتیبان تروریسم  هستند  و همانها نیز این گروهها را در الانبار و سوریه و دیگر مناطق در افغانستان و یمن بوجود آورده اند. این کشورها مانند عربستان ،قطر و نوعا ترکیه معروف هستند. و کشورهایی نیز وجود دارند که از عراق در از بین بردن این گروهها  حمایت می کنند زیرا بر این باورند که وجود این گروهها خطری برای منطقه و کشور و عراق و مردم عراق است مانند ایران و کشورهای متعدد دیگر.
تحولات سوریه و آینده این کشور در منطقه  پربحران خاورمیانه را به عنوان یک کارشناس سیاسی  چگونه پیش بینی می کنید؟
سوریه سختیها جراحت های زیادی را متحمل شده است اما این زخم ها گرچه تا مدت زیادی سوریه را رنج خواهند دا د اما بحمدالله از بحران خارج خواهد شد و کشور کیانش را حفظ خواهد کرد و پشتیبان مقاومت باقی خواهد ماند.