تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۸:۴۸
کد مطلب : 113000
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر:

توان صادرات ۵ میلیارد دلار از تولیدات ایران به عراق را از خرمشهر داریم

مبالغ هنگفتی در منطقه آزاد کیش هزینه می‌شود اما بازدهی منطقه آزاد اروند بیشتر است، به جرعت می‌توان گفت که ۵ میلیارد دلار از تولیدات ایران را می‌توانیم از خرمشهر به عراق صادر کنیم

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر گفت: مبالغ هنگفتی در منطقه آزاد کیش هزینه می‌شود اما بازدهی منطقه آزاد اروند بیشتر است، به جرعت می‌توان گفت که ۵ میلیارد دلار از تولیدات ایران را می‌توانیم از خرمشهر به عراق صادر کنیم.

سید احمد حسینی فر در نشست بررسی مشکلات و ارائه راهکار توسعه صادرات از مرز بین‌المللی شلمچه که با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرک صنعتی خرمشهر برگزار شد، اظهار داشت: اشتراکات و همکاری‌های بسیار خوبی با کشور عراق داریم که بعضاً صادرات ما به ۸۰میلیارد دلار هم می‌رسد.

وی افزود: متأسفانه با تمام اشتراکاتی که با این کشور داریم اما  کشور عربستان در کنار محدودیت‌ها و نفرتی که در میان مردم عراق نسبت به عربستان وجود دارد همچنین فتوای مرجعیت مبنی بر نامشروع بودن خرید کالاهای عربستانی در عراق شاهد حضور سرمایه‌گذاران عربستانی با حمایت دولت خود در بازارهای عراق هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر عنوان کرد: کالاهای عربستانی در بازارهای عراق با ما رقابت می‌کنند چون دولت عربستان از آنان حمایت می‌کند، تسهیلاتی که از بانک می‌گیرد تنها ۶ درصد سود می‌دهد، بانک‌های عربستانی ۷ سال به سرمایه‌گذار اجازه تأخیر در پرداخت اقساط تسهیلات می‌دهند.

وی گفت: امروز نباید میزان صادرات عربستان به عراق از ایران بیشتر باشد چون تنها از طریق یک دروازه اقتصادی با کشور عراق در ارتباط است، خرمشهر یعنی کل ایران و مهم‌ترین دروازه کشور با عراق و کشورهای خلیج است، در توافق‌نامه الجزایر مرز بین‌المللی شلمچه به‌عنوان مرز مشترک ایران با عراق شناخته‌شده است بنابراین باید یک نگاه ویژه‌ای به خرمشهر داشته باشند.

حسینی‌فر بیان کرد: هیچ جا ظرفیت بندری که در خرمشهر و آبادان وجود دارد را ندارند، هزینه‌های هنگفتی در منطقه آزاد کیش می‌دهیم اما بازدهی منطقه آزاد اروند بیشتر است، به جرعت می‌توان گفت که ۵ میلیارد دلار از تولیدات ایرانی را می‌توانیم از خرمشهر به عراق صادر کنیم.

وی افزود: کشور عراق از منطقه آزاد اروند متقاضی کالا است، اما ما کالاهای مورد نیاز را یا در منطقه نداریم یا نمی‌توانیم کالای باکیفیت از دیگر استان‌ها به عراقی‌ها برسانیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت کارشناسانی برای ارزیابی مناطق آزاد کشور اعزام کند تا متوجه ظرفیت‌های منطقه آزاد اروند بشوند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر اظهار داشت: اتاق بازرگانی خرمشهر در عراق یک دفتر کوچکی راه‌اندازی کرد که در آن تحقیقات علمی نسبت به بازار عرضه و تقاضا کشور عراق انجام دادیم، ما نسبت به فرهنگ و نیاز مردم عراق اشراف کامل داریم اما اتکا به ظرفیت بخش خصوصی وجود ندارد، باید بخش خصوصی را باور کرد.

مرجع / تسنیم