تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۹:۱۲:۲۲
کد مطلب : 95678
مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه؛

توقف غیرمنتظره ایران برابر ترکمنستان/ دو امتیاز پرید +جدول و حاشیه

تیم ملی فوتبال ایران نخستین دیدار خود در مرحله انتخابی جام‌جهانی و جام ملت های آسیا برابر ترکمنستان را با تساوی به پایان رساند تا اولین دو امتیاز در این مرحله را از دست بدهد.

در ادامه دیدارهای هفته دوم از مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات، بعد از ظهر امروز سه‌شنبه تیم ملی فوتبال ایران از ساعت ۱۷:۳۰ در ورزشگاه اسپرت تاپلومی به مصاف تیم ملی ترکمنستان رفت که این دیدار با تساوی یک بر یک به پایان رسید. سردار آزمون دقیقه ۴ و مینگازوف دقیقه ۱+۴۵ برای ترکمنستان گل زدند. (فیلم خلاصه و گلهای دیدار ایران و ترکمنستان را در اینجا ببینید)

برنامه کامل، نتایج و جدول رده بندی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در آسیا

تیم ملی فوتبال ایران در این دیدار با ترکیبعلیرضا حقیقی، پژمان منتظری، محمد حسین کنعانی زادگان، وریا غفوری، احسان حاج صفی، آندرانیک تیموریان، خسرو حیدری، مسعود شجاعی(۴۶ امید ابراهیمی)، وحید امیری(۶۷ رضا قوچان نژاد) مهدی ترابی (۴۶ مهدی طارمی) و سردار آزمون به میدان رفت.نیمه اول
دقیقه ۳: یک ضربه ایستگاهی در پشت محوطه جریمه برای ایران به دست آمد که این موقعیت را احسان حاج‌صفی با زدن توپ به دیوار دفاعی از دست داد.

دقیقه ۴: توپی که در محوطه جریمه به سردار آزمون رسیده بود با ضربه بغل پای او در گوشه دروازه ترکمنستان جا گرفت.

دقیقه ۶: بار دیگر از همان زاویه‌ای که سردار آزمون موفق به گلزنی شده بود توپ به وحید امیری رسید اما ضربه او توسط دروازه‌بان ترکمنستان مهار شد.

دقیقه ۱۴: ارسال آندرانیک تیموریان از سمت راست روی تیر دوم ترکمنستان با ضربه سر محمدحسین کنعانی‌زادگانی همراه بود که از دفاع به خط حمله اضافه شده بود اما توپ از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۱۶: اولین حمله جدی ترکمنستانی‌ها روی دروازه ایران با شوت زمینی آنها همراه بود که این توپ را علیرضا حقیقی دفع کرد و در ادامه مدافعان توپ را دور کردند.

دقیقه ۱۷: ارسال وریا غفوری روی دروازه با ضربه سر آزمون همراه بود که به تیر دروازه برخورد کرد.

دقیقه ۲۰:آزمون با حرکتی فردی در محوطه جریمه از بازیکنان ترکمنستان عبور کرد و به پشت خط محوطه آمد. او با شوت زمینی تا آستانه زدن دومین گل خودش و تیم ملی پیش رفت اما دروازه‌بان ترکمنستان به خوبی ضربه مهاجم جوان تیم ملی را مهار کرد.

دقیقه ۴۳: بازی بعد از چند حمله خطرناک ایران بسیار آرام دنبال شد تا این بار با یک پرتاب اوت و ضربه سر کنعانی‌زادگان دروازه ترکمنستان تهدید شود اما دروازه‌بان این تیم مانع از باز شدن دروازه‌اش شد.

دقیقه ۱+۴۵:در لحظه‌ای که بازیکنان خود را آماده می‌کردند تا به رختکن بروند ترکمنستانی‌ها حمله خطرناکی را ترتیب دادند که با ارسال توپ به پشت مدافعان، روسلان مینگازوف دروازه خالی حقیقی را به راحتی باز کرد.

نیمه دوم
دقیقه ۴۶: با تصمیم کی‌روش امید ابراهیمی به جای مسعود شجاعی وارد زمین شد و مهدی طارمی هم جای مهدی ترابی را در میدان گرفت.

دقیقه ۵۰: مهدی طارمی با یک شوت می‌توانست دروازه ترکمنستان را باز کند اما دروازه‌بان این تیم در دو مرحله توپ را دفع کرد.

دقیقه ۵۲:طارمی به خاطر خطا روی بازیکن ترکمنستان از داور بازی کارت زرد دریافت کرد.

دقیقه ۵۶:بازیکنان ترکمنستان شانس این را داشتند که برای بار دوم دروازه ایران را باز کنند اما حمله آنها با عکس‌العمل خوب حقیقی راهی به دروازه تیم ملی کشورمان نیافت.

دقیقه ۵۹:سردار آزمون می‌توانست روی ارسال خسرو حیدری دروازه‌ ترکمنستان را باز کند اما ضربه سر این بازیکن از کنار دروازه بیرون رفت.

دقیقه ۶۴: ضربه محکم مهاجم ترکمنستان به شکل خطرناکی از کنار دروازه ایران به بیرون رفت.

دقیقه ۶۷: رضا قوچان‌نژاد جانشین وحید امیری شد تا سومین تعویض تیم ملی هم انجام شود.

‫دقیقه ۷۵: آندرانیک تیموریان توپی را به روی دروازه ترکمنستان ارسال کرد که مهدی طارمی در شرایط ایده‌آل می‌توانست با ضربه سر توپ را وارد دروازه حرف کند اما با بی‌دقتی آن را به بیرون فرستاد‬.

‫دقیقه ۸۴: این بار ارسال روی دروازه ترکمنستان با ضربه سر مهدی طارمی همراه بود که دروازه‌بان این تیم توپ را به کرنر فرستاد. این کرنر هم بسیار خطرناک ارسال شد اما ترکمنستانی‌ها توپ را از مقابل دروازه دور کردند.

‫دقیقه ۳+۹۰: امید ابراهیمی پشت محوطه جریمه توپ را به آندرانیک تیموریان داد که او هم با شوتی سنگین دروازه ترکمنستان را تهدید کرد اما دروازه‌بان این تیم بار دیگر توپ را دفع کرد.‬

در نهایت این دیدار با نتیجه تساوی ۱-۱ پایان یافت.

ردیف تیم بازی ها برد مساوی باخت گل زده گل خورده تفاضل گل امتیاز
۱ گوام ۲ ۲ ۰ ۰ ۳ ۱ ۲ ۶
۲ عمان ۱ ۱ ۰ ۰ ۲ ۱ ۱ ۳
۳ ایران ۱ ۰ ۱ ۰ ۱ ۱ ۰ ۱
۴ ترکمنستان ۲ ۰ ۱ ۱ ۱ ۲ ۱
۵ هند ۲ ۰ ۰ ۲ ۲ ۴ ۰

حاشیه‌ها:

در خط دفاع تیم ملی کنعانی زادگان ۲۱ ساله زوج پژمان منتظری است. این در حالی است که طی ۱۸ ماه گذشته جلال حسینی در کنار امیر حسن صادقی یا پور علی گنجی در دفاع میانی کار میکردند و منتظری یا در دفاع راست توپ میزد و یا مصدوم بود.

در دفاع راست وریا غفوری با ادامه روند رو به رشد خود حضور در ترکیب ثابت تیم ملی را که از جام ملتهای آسیا آغاز شده بود را ادامه میدهد و احسان حاج صفی که با ۶۹ بازی ملی در ۲۵ سالگی یکی از پر تجربه ترین یاران تیم ملی است،در دفاع چپ توپ میزند.

تفاوت سیستم حرکتی تیم ملی از خط میانی به بعد نشان از تغییر نگرش کی روش دارد،با رفتن نکونام از تیم ملی فوتبال کشورمان، چیدمان نیروی انسانی تیم ملی به گونه‌ای است که هیچ‌کس نمی‌تواند آهنگی را که تیم ملی قرار است با آن به میدان برود حدس بزند.

آن چه قطعی است این که در ترکیب تیم ملی تنها یک مهاجم هدف یا تارگت وجود دارد بنابراین تیم ملی کماکان با یک مهاجم کلاسیک بازی میکند و به هیچ وجه آهنگ تیم ملی با ۲ مهاجم شکل نمیگیرد چرا که در صورت برقراری این شکل از چیدمان تیمی از وجود قوچان نژاد در ترکیب تیم ملی استفاده می‌شد.

اما به جز آندو تیم ملی بازیکنی با خصوصیات یک هافبک درگیر و دفاعی ندارد و قطعا با ۲ هافبک دفاعی بازی نمی‌کند چرا که اگر این حالت فرض سیستم تیم ملی بود قطعا امید ابراهیمی در ترکیب تیم ملی قرار می‌گرفت.

حضور هافبک های زیاد با خصوصیات و توانایی هایس بازی در کنار زمین مثل خسرو حیدری، مسعود شجاعی، وحید امیری و مهدی ترابی نشان از آن دارد که تیم ملی با یاران کنار زمین یعنی آن چه در سیستم های قدیمی فوتبال به بغل راست و چپ موسوم بود به میدان رفته و تکیه تیمی به آرایش ۳-۳-۴ قابل سوئیچ به آرایش ۱-۵-۴ در هنگام دفاع است، مگر این که تصور کنیم تیم ملی قرار است ارائه گر سیستمی از بازی شناور باشد که طی آن بازیکنان تیم ملی مدام جای خود را تغییر دهند که البته با توجه به بازی اندک برخی از این نفرات در کنار هم به نظر میرسد این اتفاق عملی نیست. اما نحوه و دلیل استفاده از هافبک ها و مهاجمان به این شکل است.

آندو کاپیتان و مرد اول خط میانی است و در بازی ملی شماره ۹۲ خود قصد بزرگی دارد.

وحید امیری پر قابلیت و صاحب اعتماد به نفس بالا است. امیری به شیلی گل زد و موثرترین بازیکن از پرامتیازترین تیم فصل گذشته فوتبال ایران یعنی نفت است.

شجاعی در ۲ سال گذشته فروغ گذشته را ندارد اما در تیم کم تجربه و جوان ما شجاعی یک وزنه قابل تکیه است که بالانس تجربه را در تیم ملی موازنه میکند.خسرو حیدری هم در اردوی تیم ملی حرکت رو به رشدی داشته و خوب کار میکند.

سرانجام برای استفاده از سردار آزمون ۲۰ ساله در ترکیب اصلی تیم ملی نیاز به توجیه نیست. او در دهمین بازی ملی خود آماده ثبت پنجمین گل ملی خود است.

سردار آزمون پس از گلزنی به سمت جایگاه ویژه رفته و به پدر و مادرش اشاره کرد. او همچنین پس از گلزنی و پس از اینکه با همبازیان خود به شادی گل پرداخت به سمت نیمکت رفته و در آغوش قوچان‌نژاد قرار گرفت.

در نیمه اول و در یک صحنه علیرضا حقیقی روی دفع توپ اشتباه عجیبی داشت که این توپ به کرنر رفت.

ترکمن‌ها با نظم عجیبی بر روی سکوها مستقر هستند. تمام دقت آنها برای نشان دادن کلمه ترکمنستان بسیار جالب توجه است.

در اواخر نیمه اول کی‌روش از روی نیمکت بلند شده و نکات فنی را به بازیکنان تیم ملی گوشزد کرد.

توپ‌های ویژه مسابقات مقدماتی جام جهانی در این مسابقه مورد استفاده قرار گرفت.

منبع: مشرق