تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۱۸:۱۴:۱۵
کد مطلب : 109069
طی سخنانی در اندیشکده ویلسون؛

توهین مجدد وندی شرمن به ایرانی ها/ برجام، مسیری برای برقراری ارتباط است +فیلم

وندی شرمن باز هم با توهین به ایرانی ها، تاکید کردتحریم ها علیه ایران لغو نخواهد شد و رئیس جمهور بعدی آمریکا می تواند برجام را نقض کند.

وندی شرمن توهین مجدد وندی شرمن به ایرانی ها/ برجام، مسیری برای برقراری ارتباط است +فیلم

وندی شرمن، معاون سابق جان کری، وزیر خارجه آمریکا، طی سخنانی در اندیشکده ویلسون، با توهین مجدد به ایرانی ها گفت: «در ایران یک عده تندرو هستند یک عده تندروی تندرو، به نظر من روحانی معتدل نیست.»

وی با تاکید بر عدم لغو تمام تحریم ها علیه ایران، درباره احتمال نقض برجام از سوی رئیس جمهور بعدی آمریکا گفت: «تحریم های آمریکا برداشته شده است ولی از بین نرفته است. برخی از تحریم های ما توسط کنگره آمریکا قانون شده است. کاری که رئیس جمهور می تواند انجام دهد این است که این اجرای این قوانین را به مدت ۱۲۰ روز در برخی موارد ۱۸۰ روز به تاخیر بیندازد و این کار را مدام انجام دهد. رئیس جمهور بعدی می تواند بگوید من نمی خواهم اجرای این قوانین را به تاخیر بیندازم و تحریم ها باز می گردند.»

شرمن درباره انتخابات در ایران گفت: «روحانی تنها در صورتی در انتخابات ایران برنده می شود که بتواند نیمی از ایرانیان مخصوصا افرادی که زیر ۳۰ سال را متقاعد کند، توانسته است از برجام چیزی بدست آورد.»

مذاکره کنندگان ارشد آمریکا در مذاکرات هسته ای با ایران، در بخشی دیگر از سخنان خود به تهدیدات نظامی آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: «ایران هرگز سلاح هسته ای نداشته است. ظرفیت بالایی برای تولید آن داشت ولی هرگز سلاح هسته ای نداشته است. او (اوباما) می توانست اقدام نظامی انجام دهد، هم اکنون نیز می تواند انجام دهد اما اگر ما تجهیزات آنها را بمباران می کردیم آنها می توانستند طی دو سال دوباره آنرا بسازند. اوباما می توانست و اکنون هم اگر لازم باشد از گزینه نظامی استفاده می کند. در این مورد هیچ شکی ندارم.»

شرمن افزود: «چیزی که من  انتظار داشتم و همانطور که مشاهده کردیم (این توافق) مسیری برای برقراری ارتباط بود؛ از این طریق بود که ملوانان ما به خانه برگشتند؛ از همین طریق بود که زندانیان آمریکایی به خانه برگشتند. ما هرگز نمی توانستیم آنها را غیر از این کانال ارتباطی به آمریکا باز گردانیم، هرگز.»

برای دانلود فیلم کلیک کنید