تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۳:۴۸
کد مطلب : 80205

تکلیف پول متقاضیان عمره چه می‌شود؟ /منتظر حج ماندن یا پس گرفتن پول با سود بانکی

براساس آمار سازمان حج و زیارت در حال حاضر حدود ۸ میلیون نفر در نوبت اعزام به حج عمره به سر می برند افرادی که هر کدام بسته به نوع سال ثبت نام پولی به عنوان ودیعه به یکی از دو بانک اعلامی از سوی سازمان حج وزیارت یعنی ملت و ملی پرداخت کرده اند.

براساس آمار سازمان حج و زیارت در حال حاضر حدود ۸ میلیون نفر در نوبت اعزام به حج عمره به سر می برند افرادی که هر کدام بسته به نوع سال ثبت نام پولی به عنوان ودیعه به یکی از دو بانک اعلامی از سوی سازمان حج وزیارت یعنی ملت و ملی پرداخت کرده اند.

نحوه ثبت نام حج در کشور به این صورت است که سازمان حج و زیارت هر از چندی و معمولا هر چند سال یک بار زمانی را برای ثبت نام متقاضیان اعلام می کند و بعد از آن افراد زمان دارند تا با رفتن به بانک و ودیعه گذاری فیش حج خریداری کنند و اولویت بگیرند و سپس تا زمان رسیدن اولویت منتظر باشند در مرحله بعدی با رسیدن زمان اولویت سازمان حج و زیارت دوباره فراخوانی را اعلام می کند و از مردم می خواهد نسبت به سال و هزینه ها مابقی پول را به حساب سازمان پرداخت کنند تا شرایط لازم برای اعزام آن ها مهیا شود.

برای مثال در سال جاری میزان پول برای اعزام افراد بسته به نوع هتل و پرواز و… بین یک میلون و ۷۰۰ هزار تومان تا دو میلیون ۷۰۰ هزار تومان بوده است.

اما حالا با شرایط به وجود آمده دو راه پیش روی متقاضیان حج است یا در نوبت و منتظر بمانند و یا اینکه پول ودیعه بانکی خود را پس بگیرند. براساس اسناد بانکی دو بانکی که مردم پول حج عمره خود را در آن ودیعه کرده اند به این حساب ها سود پرداخت می کند سودی که برای کسانی که بعد از سال ۱۳۹۱ ثبت نام کرده اند ۱۷ تا ۲۰ درصد و برای کسانی که قبل از این سال ثبت نام کرده اند بسته به سود بانکی زمان ثبت نام است که معمولا در آن سال ها زیر ۱۰ درصد بوده است.

بانک ملی چندی پیش در بیانیه درباره سودهای بانکی به ودیعه حج توضیحاتی دارد:« محاسبه و پرداخت سود سپرده‌گذاری عمره، در چارچوب ضوابط و دستورالعمل‌های شورای پول و اعتبار و نرخ سود ابلاغی در مقطع سپرده‌گذاری است که در زمان تشرف زائر، اصل و سود محاسبه و در سر جمع هزینه سفر وی لحاظ می‌شود.

ولی چنانچه هر یک از متقاضیان قبل از فرا رسیدن نوبت تشرف حتی پس از سه ماه از تاریخ سپرده‌گذاری منصرف شوند، سود متعارف بانکی به نسبت مدت توقف وجه نزد بانک به سپرده‌گذار پرداخت می‌گردد.»

در ادامه این بیانیه آمده بود:« همانطور که اشاره شد مبنای محاسبه سود به متقاضی، نرخ زمان ثبت‌نام است، ولی در ارتباط با سپرده‌های عمره مفرده از بهمن ماه سال ۱۳۹۱ به بعد نرخ ۲۰ درصد اعمال شده است.

بدیهی است در پایان دوره سپرده‌گذاری بلندمدت عمره یا تمتع چنانچه نرخ سود ابلاغی از طرف شورای پول و اعتبار تغییر کرده باشد، بانک نیز برای دوره جدید قرارداد یا سپرده متقاضی حج، سود جدید اعمال می‌نماید. »