تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۹:۱۷:۰۸
کد مطلب : 28317
درشب فینال جام حذفی ایتالیا چه رخ داد؛

تیراندازی و خون ریزی قبل از اهدای جام

فینال جام حذفی ایتالیا با ۴۵ دقیقه تأخیر و بعد از صحبت‌های فراوان با هواداران ناپولی که از تیم خود خواسته بودند به احترام هوادار زخمی شده‌ای که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کرد، از بازی کردن خودداری کند، برگزار شد.

 بعد از پرتاب مواد محترقه و زخمی شدن یک مامور پلیس داخل ورزشگاه المپیک، شهربان رم هواداران را راضی به برگزاری این مسابقه کرده و در نهایت با موافقت هواداران افراطی ناپولی این اتفاق رخ داد؛ البته آنها به شرط اینکه هواداران دوتیم در طول مسابقه سکوت را رعایت کنند، به برگزاری این مسابقه تن دادند.

ورزشگاه رم از ساعت هشت ونیم شب به وقت محلی پر بود و همه چیز آرام به نظر می‌رسید، ولی خیلی زود خبری در مورد درگیری‌های بعدازظهر در داخل استادیوم دهان به دهان چرخید؛ اینکه یک هوادار ناپولی با شلیک گلوله زخمی شده و حالش وخیم است. دراین مقطع هواداران متعصب ناپولی تصمیم گرفتند که این بازی نباید برگزار شود.

ماموران امنیتی از مارک همسیک، کاپیتان تیم خواستند تا با بلندگو با آنها حرف بزند، ولی این اقدام کافی نبود. مهاجم اسلواک همراه با مدیر ورزشی ناپولی و ماموران امنیتی نزدیک جایگاه مخصوص هواداران ناپولی شد، ولی آنها از موضع خویش عقب نشینی نکرده و شعار «خنده دار هستید» از سکوها به گوش رسید و سپس پرتاب مواد محترقه یک پلیس را زخمی کرد. این درحالی بود که در تریبون استادیوم از ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا گرفته تا رؤسای دو تیم و مقامهای دیگر سیاسی ایتالیا همگی حاضر بودند.

پلیس بیانیه‌ای منتشر کرد که براساس آن حوادث رخ داده در اطراف ورزشگاه و زخمی شدن سه نفر ربطی به درگیری‌های هواداران نداشته و شاید به همین دلیل شهربان تصمیم به برگزاری مسابقه گرفت. سرانجام ساعت نه و ربع به وقت محلی این بازی برگزار شد و هواداران در زمان نواخته شدن سرود ملی ایتالیا سوت و هو کشیدند. در طول برگزاری مسابقه هم وعده ساکت ماندن هواداران محقق نشد. در پایان مسابقه بعد از پیروزی ۳-۱ ناپولی هم چند صدتن از هواداران این تیم زمین بازی را تسخیر کردند تا یکی از تلخ ترین صفحات چند سال فوتبال ایتالیا در شب فینال جام حذفی فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۴ رقم خورد.

تیراندازی و چند زخمی

درگیری‌های بعدازظهر زمانی شروع شد که دوتن از هواداران ناپولی داخل اتومبیل خود از سوی گروهی از هواداران افراطی که لهجه رمی داشتند، محاصره شدند.

این دو از اتومبیل پیاده شدند و نزدیک یک مرغداری مورد حمله قرار گرفتند. ظاهراً مالک این مرغداری به دلایلی که هنوز روشن نیست تیراندازی کرده و سپس از سوی گروه هواداران مورد حمله قرار گرفته است. این اسلحه توسط پلیس در نزدیکی محل پیدا شده و پلیس فرد شلیک کننده را یکی ازهواداران افراطی رم معرفی کرد.

حال یکی از هواداران زخمی شده ناپولی در این درگیری بشدت وخیم اعلام شده و بعد از یک جراحی در شب حادثه، صبح روز یکشنبه بار دیگر جراحی شد. پلیس رم گزارش داده بود که این اتفاقات ربطی به درگیری‌های هواداران دو تیم نداشته و اتفاقی رخ داده اند.

ولی با گذشت زمان سرنخ‌های تازه‌ای به دست آمد و مشخص شد که توهین گروهی از هواداران ناپولی به یکی از هواداران افراطی معروف رم موجب عصبانیت او شده و این شخص اقدام به شلیک کرده است. اما روایت‌های دیگری هم به گوش رسیده است. پلیس درحال انجام تحقیقات تکمیلی برای روشن شدن زوایای پنهان این فینال پرماجراست.