تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , آذر, ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۴:۴۷
کد مطلب : 104193

جدال لفظی شدید پوتین و اردوغان در پاریس

پوتین: ترکیه از داعش نفت می خرد و به تروریست ها پناه می دهد/ اردوغان : ان قدر بیشرم نیستیم که چنین کاری کنیم.

جدال لفظی شدید پوتین و اردوغان در پاریس

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در یک نشست خبری در حاشیه اجلاس بررسی تغیرات اقلیمی در پاریس اتهاماتی جدی علیه ترکیه مطرح و اعلام کرد دلیلی برای دیدار دو جانبه با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نمی بیند.

در حالی که برخی منابع خبری دیروز مدعی میانجیگری رییس جمهور قزاقستان برای دیدار دو جانبه پوتین و اردوغان شده بودند اما اظهارات دیشب رییس جمهور روسیه نشان داد او هیچ تمایلی برای دیدار با همتای ترک ندارد.

پوتین در پاسخ به سوالی درباره دلایل و انگیزه های ترکیه از سرنگون کردن جنگنده سوخوی ۲۴ روسی گفت:” ترکیه اعلام کرده است این تصمیم رییس جمهورشان نبوده است. این برای ما معنای خاصی ندارد. در نتیجه این اقدام آنها دو نیروی نظامی ما از جمله یک خلبان و یک تفنگدار دریایی کشته شده اند. اینکه آنها چرا این اقدام را انجام داده اند را باید از خودشان بپرسید. به نظر من این خطایی بزرگ بود.”

پوتین در پاسخ به سوال دیگری درباره ارزیابی اش از ائتلاف ضد داعش نیز گفت:” من در سخنرانی خودم در هفتادمین سالگرد مجمع عمومی ملل متحد نیز در این باره به تفصیل سخن گفتم. ما همواره مدافع ایده مبارزه با ترور هستیم. متاسفانه تا زمانی که بعضی کشورها از گروه های تروریستی استفاده سیاسی و دوگانه می کنند و به قطعنامه  شورای امنیت مبنی بر ممنوعیت فروش نفت از سوی این گروه ها وقعی نمی گذارند، ما موفق نخواهیم شد بر تروریسم فایق شویم. اسناد و شواهد کافی وجود دارد که داعش و دیگر گروه های تروریستی منابع نفت استحصالی خود را به ترکیه می فرستند.”

پوتین افزود: ” ما معتقدیم اساسا هدف قرار دادن هواپیمای ما از سوی ترکیه هم به دلیل همین بود که امنیت این خطوط انتقال نفت را تامین کنند در حالی که بهانه دیگری مطرح می کنند و مدعی اند هواپیماهای ما ترکمان های سوری را هدف قرار می دهد. در حالی که همه شما می دانید ما روی موشک هایی که بر سر تروریست ها می ریزیم نوشته ایم “به خاطر شهروندان مان” و یا نوشته ایم “به خاطر حملات پاریس”. ما این حملات را به انتقام حملات تروریستی انها به هواپیمای مسافربری خودمان و به شهروندان فرانسوی در پاریس انجام می دهیم.

پوتین افزود: حالا دولت ترکیه چنین هواپیمایی را مورد هدف قرار داده است. دیگر چه جای بجثی برای ما می ماند؟ چه ائتلاف ضد تروریستی؟ هدف ما این است که یک ائتلاف ضد تروریستی جدی علیه منابع مالی و تسلیحاتی گروه های تروریستی فعال در منطقه ایجاد کنیم.”

رییس جمهور روسیه در ادامه و در پاسخ به سوالی دولت ترکیه را متهم به پناه دادن به اعضای گروه های تروریستی فعال در منطقه کرد و گفت به رغم درخواست ها و هشدارهای مقامات سیاسی و امنیتی روسی و نیز به رغم اینکه روسیه در سال های گذشته بارها اسناد و مدارکی مبنی بر حضور اعضای فعال گروه های تروریستی در خاک ترکیه به این کشور ارایه کرده است، اما مقامات ترکیه با نادیده گرفتن این هشدارها و اسناد و مدارک دست روی دست گذاشته و اقدامی جدی برای مقابله با آنها کرده اند، به گفته پوتین روسیه حتی به ترکیه یشنهاد داده بود بدون اخراج این تروریست ها ، آنها را به منطقه ای حفاظت شده در خاک خود منتقل کرده و در آنجا تحت مراقبت بگیرد و مانع خروج آنها از خاک ترکیه شود تا تهدیدی از جانب این افراد متوجه دیگر کشورها نشود.

پاسخ اردوغان

رییس جمهور ترکیه درپاسخ به اظهارات پوتین اتهامات مبنی بر حمایت ترکیه از گروه های تروریستی و خرید نفت آنکارا از داعش را به شدت رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه اردوغان در حاشیه نشست تغییرات اقلیمی در پاریس درباره ادعای خرید نفت ترکیه از داعش که از سوی پوتین مطرح شده بود گفت:” من به صراحت و روشنی از همین جا اعلام می کنم که این افترا باید ثابت شود و اگر ثابت شد اصالت و شرافت ملت ما اقتضا می کند که من از مقام خودم کناره گیری کنم اما اگر اثبات نشود آیا جناب پوتین که این اتهامات را مطرح کرده حاضراست از مقام خود کناره گیری کند؟ من در اینجا و در دیدارهایم با رهبران دیگر کشورها هم این مساله را اعلام کرده ام.”

اردوغان درباره دیدار دوجانبه با پوتین نیز گفت:” ما در رابطه با روسیه پیغام های مبنی بر حسن نیت خود را منتقل کرده ایم و پیگیر آن هستیم.”

پیشتر برخی منابع خبری اعلام کرده بودند اردوغان برای دیدار با پوتین رییس جمهور قزاقستان را واسطه کرده و به وسیله او به پوتین پیام فرستاده بود اما رییس جمهور روسیه این پیشنهاد را در دیدار با همتای قزاق رد کرده است.

اردوغان در ادامه بار دیگر با رد اتهام خرید نفت ترکیه از داعش ، گفت کشورش به هیچ وجه از گروه های تروریستی نفت نمی خرد، او گفت : ما ان قدر بیشرم نیستیم که چنین کاری کنیم . می خواهم این را همه بدانند.”

او گفت ترکیه به شدت با قاچاقچیان نفت مبارزه می کند و در مقابل اتهامات پوتین به نتایج گزارش وزارت خزانه داری آمریکا مبنی بر قاچاق نفت داعش اشاره کرد و گفت در آن گزارش اتفاقا نام یک شهروند روسی – سوری به نام ” جورج حساس” به میان آمده است و تاکید شده او یکی از عمده ترین خریداران نفت از داعش است.

اردوغان گفت: از اتهام زنندگان (پوتین) می خواهم نخست درباره این گزارش وزارت خزانه داری آمریکا و وجود این نام در لیست خریداران نفت داعش توضیح بدهند و بعد به دیگران تهمت و افترا ببندند.