تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۳:۲۷:۳۵
کد مطلب : 17169

جرائم۱۷۳بدهکاربزرگ بخشیده شد+سند

با ابلاغ مصوبه جدیدی از سوی دولت، بدهی۱۷۳ ابر بدهکاران بزرگ بانکی که در لیست مفاسد اقتصادی قرار دارند ۵ ساله قسطی شده و بدهی آنها نیز بخشیده می شود. همچنین تا شش ماه آینده نیز آنها با مشکلی برای پیگیری بدهی خود روبرو نمی شوند.

عصر آبادان- ابتدای بهمن ماه بود که بانک مرکزی اعلام کرد که بدهی های بالای ۵۰۰ میلیارد ریال به نظام بانکی متعلق به ۱۷۳ پرونده اشخاص حقیقی و حقوقی است.
چند روز قبل از آن نیز دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرده بود که ۸۰ درصد معوقات بانکی کشور به ۳۰ نفر اختصاص دارد و بانک مرکزی در تکمیل آن اعلام نمود که تسهیلات غیرجاری (معوق) بدهکاران ۸۰۷ هزار میلیارد ریال و نسبت تسهیلات غیرجاری به کل تسهیلات ۴/۱۵ درصد می‎باشد.

همچنین بدهکاران بالای ۰۰۰ ۱ میلیارد ریــــــــال ۶۱ پرونده می‌باشند که مبلغ کــــل تسهیلات غیرجاری آنها ۴/۱۵۲ هزار میلیارد ریال است که ۹/۱۸ درصد کل مطالبات غیرجاری شبکه بانکی را شامل می‌شود و  بدهکاران بالای ۵۰۰ تا ۰۰۰ ۱ میلیارد ریــــــــال ۱۱۲ پرونده می‎باشند که مبلغ کــــل تسهیلات غیرجاری آنها ۳/۷۷ هزار میلیارد ریال برابر ۶/۹ درصد کل مطالبات غیرجاری شبکه بانکی کشور است.
بر این اساس، بدهکاران بالای ۵۰۰ میلیارد ریال ۱۷۳ پرونده متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی است وجمعا مبلغ ۷/۲۲۹ هزار میلیارد ریال بوده که ۵/۲۸ درصد از کل مطالبات غیرجاری شبکه بانکی را شامل می‎شوند.
 متن سند مصوبه دولت برای قسطی کردن ۵ ساله بدهی ابربدهکاران بانکی
 اکنون به نظر می رسد با این مصوبه عجیب و درخواست بانک مرکزی و وزارت اقتصاد بیشتر درصدد پاکردن صورت مسئله وجود معوقات بانکی و ابربدهکاران بانکی است زیرا با این مصوبه بدهکاران می توانند بدهی خود را با هماهنگی بانکها و با محمل قانونی به طور مجدد ۵ ساله قسطی نمایند و تا ۵ سال دیگر هم فرصت نگه داشتم منابع ملت را بیابند.
همچنین وجه التزام تاخیر تادیه  ۱۷۳ بدهکار بزرگ ایران با این مصوبه بخشیده خواهد شد.
این سند با درخواست مشترک رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی به تصویب دولت رسیده و هشتم بهمن با شماره ۴۹۹۰۹ت/۱۶۹۰۶۱ از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است.

منبع: صبحانه