تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۸:۲۷:۳۸
کد مطلب : 50553
وقتی تاریخ تکرار می شود :

جشن و پایکوبی در آبادان؛سه روز مانده به محرم امام حسین(ع) /حق حسینی (ع) یا باطل یزیدی؛ انتخاب مدیران در این مقطع تاریخی چیست؟

عصر آبادان: از قرار معلوم ، مجوز برگزاری کنسرت موسیقی درست سه روز مانده به محرم الحرام از سوی مسئولان امر صادر شده است.

097723

سرانجام پس از کش وقوس های فراوان ، تقلای دلالان هنری و جهد برخی دوستداران ابتذال نتیجه داد و قرار بر این شد طی روزهای آتی یک کنسرت موسیقی در آبادان برگزار شود.

کنسرتی که اگرچه ارشاد اسلامی متولی قانونی آن است اما فرمانداری ضمانت اجرای بدون دغدغه آن را به عهده گرفته است.

این حساسیت به این دلیل است که پیش از این کنسرت خواجه امیری به دلیل تجمع اعتراض آمیز مردم لغو شده بود و اکنون بیم آن را دارند که صدای مومنین و مردم یک بار دیگر در اعتراض به این برنامه بلند شود.

موضوع عدم برگزاری کنسرت در آبادان به اندازه ای اهمییت یافت که شبکه های معاند فارسی زبان مانند بی بی سی و من و تو به دفعات به انتشار اخبار و حواشی آن پرداختند تا با مهارتی خاص تلاش کنند مردم را برای مخالفت با آنچه که آن را تحجر و سختگیری دینی در نظام جهوری اسلامی نامیدند ، تحریک نمایند.

در این بین عده ای نیز در داخل بصورت کاملاً هماهنگ، با رسانه های بیگانه همصدا شدند تا آنهایی را که از ماهیت کنسرتها بی خبرند در مقابل کسانی قرار دهند که دلیل مخالت شان با کنسرت ها، ابتذال است تا بدین ترتیب صف بندی هایی در میان مردم و جوانان به وجود آورند.

در همین راستا افرادی که در ازای برگزاری جشن هایی مانند کنسرتها ، دلالی کرده و معمولاً مبالغ هنگفتی نیز از کیسه ملت به جیب می ریزند ،پس از ناکامی پروژه های شان در آبادان ، بصورت مرموزانه و با حمایت جریان حاکم بر وزارت ارشاد و دستگاه های صاحی نفوذ تلاش کردند تا تحت عنوان کلید واژه هایی چون شادی ،تفریح و نشاط اجتماعی ، آرام آرام راه خود را برای عبور از سد مخالفان هموار کنند.

ضمن اینکه به تبع رانت قوی دلالان فرهنگی ، دستگاه های دیگری نیز پای کار آمدند تا با ارعاب و تهدید ، عواملی را که از نظر آنها باعث روشنگری مردم در این باره می شوند ، از صحنه مخالفت خارج کنند تا گستره ی مخالفت مردم در خصوص برنامه های ساختار شکنانه بیشتر نشود.

بعد از آن و در چند مقطع زمانی ، برنامه ریزی هایی برای اجرای کنسرت در آبادان طراحی شد که به دلیل مهیا نبودن فضای جامعه و از طرفی اتخاذ مواضع اصولی و روشنگرانه امت حزب الله ، بازهم نتیجه ای در بر نداشت و در نطفه خاموش ماند.

اکنون اما که چند روزی تا شروع ماه محرم امام حسین(علیه السلام) باقی مانده ، خبرها از برپایی کنسرت موسیقی تنها سه روز قبل از شروع این ماه حزن و اندوه ، حکایت دارد.

در حالی چنین تصمیم جسورانه ای برای زمان اجرای کنسرت در آبادان گرفته شد که فرهنگ مردم این شهر در ایام محرم و صفر بطورکلی نادیده گرفته شده و بعید نیست که همین امر پاشنه آشیل این برنامه شود و دوباره کار را به تعطیلی بکشاند.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد مردم آبادان دارای فرهنگ خاص و منحصر به فردی در ایام عاشورای حسینی هستند و همواره عظیم ترین وپرشورترین مراسمات خود را در راستای حفظ شعائر الهی و پاینبدی به آرمان های حضرت سیدالشهداء(ع) برپا نموده اند و در اظهار ارادت به خاندان مطهر اهل بیت (ع) وبزرگداشت واقعه خونین عاشورا با همه توان به صحنه آمده اند.

یکی از دلایل محکم این ادعا ، تعدد فوق العاده حسینیه ها ، تکایا و چادرهایی که با بیرق عزای امام حسین مزین شده اند ، می باشند. بطوری که در هر کوی و برزن ودر هر خانه و خانواده ای در این شهر، نماد خدمت به دستگاه عزای امام حسین عیان و آشکار است.

عجیب است در شهری با چنین روحیاتی، مسئولان با چه توجیه و با کدام تدبیر ، پای چنین تصمیمی را امضاء کرده اند و اجازه ی اجرای این برنامه که احتمال ساختارشکنی ، هتک حرمت و اختلاط زن ومرد در آن وجود دارد را صادر کرده اند؟

البته تاریخ عبرت انسان هاست و واقعه عاشورا می تواند عبرتی واضح و اتفاقی قابل تامل برای انسان های آزاده جهان باشد.

در روز عاشورا و زمین کربلا، حق و باطل در مقابل هم ایستادند و انسان هایی که در موقعیت تصمیم قرار گرفتند می بایست از میان آنچه حق بود یا باطل، یکی را می گزیدند.عده ای حسین علیه السلام را برحق دانستند ودر رکابش تسلیم امر خدا شدند و گروهی نیز به سبب دنیازدگی و تبعیت از هوای نفس خود، در زمره ی سپاه کفر ، برای کشتن فرزندان رسول خدا(ص) و از میان برداشتن ارزش های دینی و معنوی ، شمشیر کشیدند.

این مسئولیت تاریخی همواره متوجه ماست و بیشتر از همه متوجه مدیرانی است که مسئولیت هدایت جامعه بر عهده آنهاست.کسانی که امروز اگر راه حسین(ع) و مسیر احیای سنت های الهی را انتخاب نکنند بدون تردید در راستای اهداف یزدیان و در جهت از میان برداشتن ارزش های دینی و اعتقادی مردم گام برداشته اند.

نکته دیگر اینکه ، پایکوبی در ایام منتهی به محرم اباعبدالله الحسین(ع) در آبادان گواه دیگری بر تکرار تاریخ عاشوراست.

به راستی چه شباهت نزدیکی میان شادی آل زیاد و مروان پس از شهادت فرزندان رسول خدا (ص) و اسیری ناموس آل الله با پایکوبی عده ای در سالروز آن واقعه جانگداز در آبادان آن هم بعد از هزار وسیصد و اندی سال… ؟ (اشاره به فرازی از زیارت عاشورا : “…وَ هذا یَوْمٌ فَرِحَتْ بِهِ آلُ زِیادٍ وَ آلُ مَرْوانَ بِقَتْلِهِمُ الْحُسَیْنَ صَلَواتُ اللَّهِ عَلَیْهِ …” )

 

و اما در آخر گریزی کوتاه می زنیم به سخنان استاندار خوزستان در این باره که در حاشیه مسابقات کشوری تواشیح در آبادان به خبرنگار ما گفت: حاکم شرع در خصوص اجرا یا عدم اجرای کنسرت ها در خوزستان تصمیم می گیرد و اگر آیت الله موسوی جزایری تشخیص دهند کنسرت ها مفسده ساز است برگزار نخواهند شد. با این وجود سوالی که پیش می آید این است که آیا نظر آیت الله جزایری در خصوص اجرای کنسرت تنها سه روز مانده به محرم امام حسین(ع) در آبادان سوال شده است؟ اگر نه پس اظهارات جناب مقتدایی و هزینه کردن از آبروی نماینده ولی فقیه در استان ، چه توجیهی می تواند داشته باشد؟

 1. احمدنژاد می‌گه:

  یه روز با یه بنده خدایی سوار شدم و منو از ایستگاه ۴ برد به سمت خرمشهر. نوار بندری گذاشته بود. وقتی رسید پیش سید عباس ، صدای ضبط رو کم کرد و گفت السلام علیک یا سید عباس… من که دیدم الان وقتشه گفتمش: برادر چرا صدای ضبط رو کم کردی؟ گفت به حرمت سید عباس… منم گفتم : مگه اشکالی تو بندری و غنا هست که تو صداشو کم کردی؟ گفتش که میگن حرامه خوبیت نداره… منم گفتم برادر من اگر غنا حرامه پس اگرچه حرمت گذاشتن به سیدعباس خوبه ولی حرمت به خدا واجبه. خدا در همه حال ناظره…. خلاصه می خوام اینو بگم: شتر سواری دولا دولا نمیشه. اگر آواز و غنا حرامه که قطعاً حرامه پس محرم و غیر محرم معنی نداره. و خدا بالاتر از همه است و ناظر برهمه است. اما اگر بحث مجوز ارشاد و این چیزهاست. دیگه این یه کلاه شرعیه. و بهتره این همه ساز مخالف نزنید. برید تولیدی جلوی تولید لباس مبتذل رو بگیرید. برید جلوی مغازه های فروشنده ادوات غنا رو بگیرید. برید جلوی سی دی فروشی ها رو بگیرید. برید جلوی مجوزهای ارشاد تهران رو بگیرید.برید رو فرهنگ خانواده سرمایه گذاری کنید. این همه هم دم از اسلام نزنیم که اگه مسلمون واقعی بودیم وضع الانمون این نبود. از شعار دادن خسته شدیم آقایون مسئولی که بچه های مردم رو جلوی خودتون سپر می کنید. خودتون بیاید جلو ما هم پشت سر شماییم.یا همه مطلبمو بزار یا هیچیشو نزار

 2. ناشناس می‌گه:

  اگر مسولان امر فاسد شوند این وظیفه مردم حزب الله است که نهی از منکر کنند
  بس چه شده مردم حزب الله ساکتند……

 3. ناشناس می‌گه:

  سلام
  این کنسرت به یاری خدالغوشد
  ولی عده ای دارن لغو این کنسرت را به نام خودشون میزنن
  که امیدوارم کاربرای خداباشد
  نه برای…………………..

 4. اج می‌گه:

  به هر جهت اعلام مخالفت با امامت و ولایت به نوعی باید ابراز بشه دیگه نه ؟
  و گر نه جریان محرم همه میدونن که بحث امامت و اسلام و امربه معروف و نهی از منکر هست .
  خب این جریانی که می خواد صورت بگیره وارداتی هستش . شعارش هم اینه اگه یه وقت نمی دونید
  نترس بمون برقص
  طیف معاند با نظام که در آبادان تحت لوای فرهنگ سینه سپر کردند …….. باید زحمتش رو بکشه . این افراد پدرانشان زخم خورده انقلابند به خاطر همین هستش که دم از آزادی میزنند نمی دانم آزادی آنان به چه قیمتی باید باشد.
  آیا آزادی بد حجابی است ؟
  آیا آزادی سخنوری دختر و پسر است؟
  آیا آزادی زیر پا گذاشتن قانون اساسی است ؟
  آیا آزادی هنجار شکنی ارزشهاست؟
  آیا آزادی رد دین و سایات شعیه است؟
  آیا آزادی پاک کرذن نمازهای یومیه است؟
  آیا آزادی خوشحالی دشمنان است ؟
  آیا آزادی واقعا” آزادی است؟
  یا آزادی رو اصلا” در چی می بنند. ( نظر بدید)
  دوستان شهروند خودم که اکثرا” دوست من هستید واقعا” این حرکت در مورخ ۳۰/۰۷/۱۳۹۳ که می خواد برگزار بشه درسته .
  وجدانا” درسته پس معرفت بچه ابودان کجا رفته ولک فردا سیدالشهدا و حضرت ابوالفضل رو چطور میخوای نگاش کنی و درخواستت رو بهش بگی سفارشت کنه.
  یه چیز بگم .نگو ااوووو این چقدر امل هستش . اگه مو امولم بدون که اونجا من که نمی بینم ولی خدا می بینت که داری التماس ائمه می کنی درخواست می کنی . میدونی چقدر خدا ازت اون موقع خوشحال میشه .دمت گرم . چمنتم دختر . پسر آبادانی اصلا” واقعا” یه کم فکر کنیم ببینیم تو این موقع برگزار کردن کنسرت درست هستش یا نه .هر جواب پیدا کرد دلیلش رو تو نظرات بنویسه .من می خونم اگر مدیر سایت بگذاره.