تاریخ انتشار خبر: ۳۱ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۱:۴۷:۲۳
کد مطلب : 81215
نگاهی به سفر وزیر خارجه استرالیا به ایران پس از 12 سال؛

حاشیه‌های یک «سفر‌تاریخی»؛ از بازار‌تجریش تا روسری خانم وزیر

جولی بیشاپ: «اگر کسی از من بپرسد که حاضری برای دیدار با روحانی روسری بپوشی می گویم بله و خواهم پوشید، چراکه می‌خواهم به این کشور بازگردم… پوشیدن کلاه و روسری بخشی از لباس‌های روزانه من است.»

به گزارش عصر آبادان ؛سفر وزیر خارجه استرالیا به ایران که پس از ۱۲ سال انجام پذیرفت، متن‌ها و حاشیه‌های فراوانی داشت. گسترش رابطه سیاسی و اقتصادی ایران و استرالیا، همکاری بر سر موضوع داعش، مسأله پناهجویان، گردش در بازار تجریش و حجاب وی در ایران از جمله این موارد بود.

 

 

خبرگزاری اسکای نیوز استرالیا در توصیف سفر جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا به ایران به آن لقب “سفر تاریخی” داده است. یکشنبه ۳۰ فروردین، خانم بیشاپ در گفته‌هایی که رادیو تلویزیون دولتی استرالیا ABC از قول او منتشر کرد تصویر تازه‌تری از گسترش روابط استرالیا و ایران ارائه داد.

 

 

بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) به نقل از این خبرگزاری نوشته است:

 

جولی بیشاپ بعد از ملاقاتی “طولانی و سازنده” با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که “به اعتقاد او توافق لوزان که دولت اسرائیل منتقد آن است، توافقی متوازن است” و آقای روحانی در مورد جزئیات برنامه‌ای که طبق این توافق باید به آن عمل شود، بسیار خوشبین است.

 

این صحبت‌های خانم بیشاپ و نگاه مثبت او به تفاهم لوزان، نشانه‌ای بود از تلاش برای گشودن فصل تازه‌ای در روابط استرالیا و ایران؛ هرچند دو کشور هنوز در آغاز راه هستند.

 

خانم بیشاپ در سفرش سری هم به بازار تجریش زد و با شهروندان از نزدیک گفت‌وگو کرد.

 

 

 

“ایران دلیلی برای تنبیه پناهجویان بازگشتی ندارد”

 

گرچه در گفته‌های مقام‌های استرالیایی موضوع پناهجویان یکی از مسائل گفتگوهای دوجانبه با ایران است اما به نظر می‌رسد موضوعات دیگر در زمینه گسترش مبادلات اقتصادی درجه اهمیت بالاتری داشته باشد.

 

هفته گذشته و پیش از سفر جولی بیشاپ به ایران عبدالحسین وهاجی، سفیر ایران در استرالیا با اشاره به موضوع پناهجویان به رسانه‌ها گفته بود که دولت ایران از جنبه ملاحظات حقوق بشری تمایلی برای مداخله در امور پناهجویان و اقناع آن‌ها برای بازگشت به ایران ندارد و آنچه مربوط به پناهجویان است موضوع داخلی دولت استرالیاست.

 

دولت استرالیا می‌گوید ۲۳ درصد پناهجویانی که در اردوگاه‌های داخلی استرالیا نگهداری می‌شوند و تعداد بسیاری از پناهجویانی که در جزایر مانوس و نائورو بسر می‌برند ایرانی هستند. علاوه بر این، چیزی حدود هزار ایرانی نیز با ویزاهای موقتی در شهرهای مختلف استرالیا سکونت دارند که در صورت عدم تمدید ویزاهای اقامتی آن‌ها ممکن است به ایران بازگردانده شوند. با این‌حال مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مورد اقدامات تنبیهی برای پناهجویانی که با تمایل شخصی یا اجبار به ایران برگشت داده می‌شوند، گفته است که ایران دلیلی برای تنبیه کسانی که به کشور بازمی‌گردند، ندارد.

 

 

 

 

همکاری درباره داعش

 

دو موضوع مهمتر در سفر وزیر امور خارجه استرالیا به ایران گفتگو بر سر امنیت نیروهای استرالیایی در عراق، مشارکت در بازسازی این کشور و شاید پر اهمیت‌تر از این دو گسترش تجارت میان استرالیا و ایران است.

 

جولی بیشاپ امروز به رسانه‌های استرالیا گفته که در ملاقات با مقام‌های ایرانی درباره چگونگی همکاری‌های امنیتی و تبادل اطلاعات برای حفظ امنیت نیروهای استرالیایی در عراق و مقابله با گروه داعش هر دو طرف به تفاهم‌هایی دست یافته‌اند. در کنار این تفاهم نقطه نظرات ایران درباره همکاری‌های آینده برای کمک به دولت عراق نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

ملاقات جولی بیشاپ با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران درباره بررسی راه‌های همکاری با ایران در زمینه امنیت در عراق و بازسازی این کشور نشان می‌دهد دولت استرالیا در مورد نقش اثرگذار ایران در عراق تردید جدی ندارد و در نتیجه از فرصت سفر وزیر خارجه خود به ایران برای برنامه‌ریزی درباره آینده عراق استفاده کرده است.

 

 

 

 

استرالیا به دنبال فروش دام زنده

 

در زمینه گسترش مراودات اقتصادی میان استرالیا و ایران نیز هر دو طرف به شروع دور تازه‌ای از مبادلات تجاری ابراز علاقه کرده‌اند. ایران تمایل دارد فرآورده‌های پتروشیمی خود را به استرالیا بفروشد و استرالیا نیز در پی فروش دام زنده و محصولات گوشتی به ایران است.

 

تحریم‌های بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران منجر به قطع تجارت میان این دو کشور شد هر چند سال گذشته بارنابی جویس، وزیر کشاورزی استرالیا گفته بود مانع جدی در فروش دام زنده به ایران، “استاندارد نبودن” کشتارگاه‌های این کشور است. مهمترین شرط دولت استرالیا برای فروش دام زنده به کشورهای دیگر تطبیق شیوه‌های به کار گرفته شده در کشتارگاه‌های کشور خریدار، با قوانین حمایت از حیوانات در استرالیاست بطوری که دام‌ها تا پیش از ذبح آزار جسمی نبینند.

 

 

 

 

گردش و گفتگو در بازار تجریش

 

امروز شبکه‌های تلویزیونی استرالیا تصاویری از بازدید جولی بیشاپ از بازار تجریش تهران را پخش کردند که تعدادی از مردم با دوربین‌های موبایل با او عکس یادگاری می‌گرفتند.

 

گزارشگر روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد نوشته است که وزیر خارجه استرالیا در شلوغی معمولی بازار تجریش به دیدن مغازه‌های ادویه فروشی رفته و در بین تقلای عکاسان و فیلمبرداران برای ثبت بازدیدش از این بازار سنتی توانسته با مردم هم گفتگو کند.

 

گزارشگر روزنامه می‌نویسد برخلاف معمول که مقام‌های غربی در خیابان‌های تهران دیده نمی‌شوند، وقتی از مردمی که در بازار بودند پرسیده “می‌دانند جولی بیشاپ کیست” به او گفته‌اند که “از استرالیا آمده است چون تلویزیون مرتب درباره او فیلم و خبر منتشر کرده است. ”

 

 

 

 

گرچه سفر بیشاپ به ایران اولین سفر یک مقام بلندپایه استرالیایی‌ست که پس از ۱۲ سال انجام می‌شود و انعکاس رسانه‌ای قابل توجهی در ایران داشته است، اما اصلی‌ترین حاشیه این سفر، یعنی شیوه پوشش خانم بیشاپ، پیش از انجام سفر دامن‌گیر او شد.

 

بر اساس برنامه‌ریزی‌های رسمی برای سفر مقام‌های خارجی به ایران اگر مقام بازدید کننده زن باشد سفر او باید با حجاب انجام شود و از دست دادن با مردان خودداری کند. جولی بیشاپ در سفر خود به ایران کلاه و روسری به سر داشت اما در جریان ملاقات‌های رسمی و مطبوعاتی خود از پوشیدن کلاه صرفنظر کرد و با روسری در مراسم مختلف حاضر شد. او در پاسخ به انتقاد رسانه‌های استرالیایی که چرا روسری به سر داشته گفته است: «پوشیدن کلاه و روسری بخشی از لباس‌های روزانه من است.»

 

 

گفتنی است روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد همچنین نوشته است: جولی بیشاپ وزیر خارجه استرالیا انتقادها نسبت به پوشش و حجابش در تهران را بی جا خواند و گفت: این نخستین سفرم به تهران پس از ۱۲ سال بود و نمی خواهم اخرین بار باشد. بنابراین اگر کسی از من بپرسد که حاضری برای دیدار با روحانی روسری بپوشی می گویم بله و خواهم پوشید، چراکه می‌خواهم به این کشور بازگردم.

 

منبع: جام نیوز