تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۳:۵۵:۴۳
کد مطلب : 90333

حدیث روز/سخن پیامبر(ص) درباره شباهت امام علی(ع) با حضرت عیسی(ع)

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله: اى على مثل تو در امت من مثل عیسى ابن مریم است، قوم عیسى به سه دسته تقسیم شدند.

 موفق بن احمد خوارزمى که از اعیان و بزرگان عامه است‏ با سند متصل خود روایت مى‌‏کند که حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمود: رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم به من فرمودند: اى على مثل تو در امت من مثل عیسى ابن مریم است.
قوم عیسى به سه دسته تقسیم شدند، یک دسته به او ایمان آوردند و آنها حواریون بودند، و یک دسته با او دشمنى ورزیدند و آنها یهود بودند، و یک دسته درباره او غلو کردند و او را از مرتبه‌‏اش بالا برده درجه الوهیت‏ براى او قائل شدند و آنها از ایمان خارج شدند.
و امت من درباره تو نیز به سه فرقه تقسیم مى‏‌شوند، یک فرقه شیعیان تو هستند و آنها مؤمنین ‏اند، و یک دسته دشمنان تو هستند و آنها عهدشکنان‏ اند، و یک فرقه درباره تو غلو مى‏‌کنند و براى تو درجه و مرتبه خدائى را قائلند و آنها منکران و گمراهانند.
و اى على تو و شیعیانت در بهشت‏ خواهید بود، و دشمنانت و غلوکنندگان در آتش‏.

متن حدیث:

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم: یا على مثلک فى امتى مثل عیسى ابن مریم، افترق قومه ثلاث فرق: فرقه مؤمنون و هم الحواریون، و فرقه عادوه و هم الیهود، و فرقه غلوا فیه فخرجوا عن الایمان.و ان امتى ستفترق فیک ثلاث فرق: شیعتک و هم المؤمنون، و فرقه هم اعداؤک و هم الناکثون، و فرقه غلوا فیک و هم الجاحدون و هم الضالون، و انت‏یا على و شیعتک فى الجنه، و عدوک و الغالى فیک فى النار.

مشرق-« غایه‌المرام‏ ص ۵۷۷ – مناقب خوارزمى‏ فصل نوزدهم ص ۲۲۶»
مطالب مرتبط