تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , دی, ۱۳۹۳ | ۰۸:۰۱:۱۳
کد مطلب : 66533

حدیث روز/ توصیه امیرالمومنین(ع) به مرد عازم قدس برای ماندن در عراق

امیر المومین امام علی علیه‌السلام به مردی که عازم مسجدالاقصی بود، سفارش کردند مرکب خود را بفروشد و در مسجد کوفه نماز بگذارد.

امام صادق علیه‌‏السلام: امیرمؤمنان علیه‌السلام، در مسجد کوفه بود که مردى به سراغش آمد و گفت: سلام و رحمت خدا و برکت‏‌هاى او بر تو باد، اى امیر مؤمنان!
ایشان، پاسخ سلامش را داد. او گفت: فدایت شوم! قصد مسجد الأقصى کرده‏‌ام. خواستم بر تو سلام کنم و با تو وداع نمایم.
فرمود: با این سفر، درپى چه هستى؟
گفت: درک فضیلت، فدایت شوم!
فرمود: مَرکب سوارى خود را بفروش و توشه‏‌ات را مصرف کن و در این مسجد، نماز بخوان، که نماز واجب در آن، برابر با حجّى پذیرفته شده است و نماز مستحب در آن، برابر با عمره‏‌اى پذیرفته شده است و تا شعاع دوازده میلى آن، برکت‏‌خیز است. سمت راستش برکت است و سمت چپش حیله‏‌ورزى است. در میانه آن، چشمه‏‌اى از روغن و چشمه‏‌اى از شیر و چشمه‏‌اى از آب نوشیدنى و چشمه‏‌اى از آب پاکیزه براى مؤمنان است. کشتى نوح علیه ‏السلام از آن جا به حرکت درآمد و بت‏هاى نَسر و یَغوث و یَعوق، در آن قرار داشتند. هفتاد پیامبر و نیز هفتاد جانشین پیامبر که من یکى از آنهایم، در آن نماز گزارده است.
آن گاه ، در حالى که دستش را بر سینه‏‌اش گذاشته بود، فرمود: هیچ گرفتارى نیست که در آن براى درخواست نیازى از نیازهایش دعا کند، مگر آن که خداوند پاسخش را مى‏‌دهد و گرفتارى‏‌اش را برطرف مى‏‌سازد.

متن حدیث:

الإمام الصادق علیه‌السلام:
جاءَ رَجُلٌ إلى أمیرِالمُؤمِنینَ علیه ‏السلام وهُوَ فی مَسجِدِ الکوفَهِ فَقالَ: السَّلامُ عَلَیکَ یا أمیرَالمُؤمِنینَ ورَحمَهُ اللّه‏ِ وبَرَکاتُهُ، فَرَدَّ عَلَیهِ، فَقالَ: جُعِلتُ فِداکَ إنّی أرَدتُ المَسجِدَ الأَقصى، فَأَرَدتُ أن اُسَلِّمَ عَلَیکَ و اُوَدِّعَکَ.
فَقالَ لَهُ: فَأَیَّ شَیءٍ أرَدتَ بِذاکَ؟ فَقالَ: الفَضلَ جُعِلتُ فِداکَ.
قالَ: فَبِع راحِلَتَکَ، وکُل زادَکَ، وصَلِّ فی هذَا المَسجِدِ، فَإِنَّ الصَّلاهَ المَکتوبَهَ فیهِ حَجَّهٌ مَبرورَهٌ، وَالنّافِلَهَ فیهِ عُمرَهٌ مَبرورَهٌ، وَالبَرَکَهَ فیهِ عَلَى اثنَی عَشَرَ میلاً، یَمینُهُ یُمنٌ، ویَسارُهُ مَکرٌ، و فی وَسَطِهِ عَینٌ مِن دُهنٍ، وعَینٌ مِن لَبَنٍ، وعَینٌ مِن ماءٍ شَرابٍ لِلمُؤمِنینَ، وعَینٌ مِن ماءٍ طُهرٍ لِلمُؤمِنینَ، مِنهُ سارَت سَفینَهُ نوحٍ علیه ‏السلام، وکانَ فیهِ نَسرٌ ویَغوثُ ویَعوقُ، صَلّى فیهِ سَبعونَ نَبِیّا وسَبعونَ وَصِیّا أنَا أحَدُهُم.
وقالَ بِیَدِهِ فی صَدرِهِ: مادَعا فیهِ مَکروبٌ بِمَسأَلَهٍ فی حاجَهٍ مِنَ الحَوائِجِ، إلّا أجابَهُ اللّه‏ُ وفَرَّجَ عَنهُ کُربَتَهُ.

مشرق- «کافی،ج۳، ص۴۹۱ -کامل الزیارات،ص۸۰ – تهذیب الأحکام،ج ۳،ص۲۵۱- بحار،ج۱۰۰،ص۴۰۳»